Wykańczając dom musimy przemyśleć wiele. Nawet małe, pozornie nieznaczące elementy jak drabina na poddasze. Jest to jednak jedynie pozór, ponieważ właśnie te drobne decyzje będą decydować o ostatecznym kształcie całości oraz komforcie zamieszkiwania przestrzeni życiowej.
Spis treści
Drabina na poddasze – jaki materiał wybrać?
Przeglądając strony internetowe zajmujące się sprzedażą drabin, możemy zdziwić się wielością dostępnych w asortymencie przedmiotów. Różnice pomiędzy drabinami dotyczą zarówno długości, jak i materiału, z którego są wykonane, czy mechanizmu, który decyduje o składaniu się drabiny.
Pierwszym kryterium, które musimy przemyśleć przy zakupie drabiny, jest materiał. Na rynku dostępne są drabiny, między innymi, stalowe, drewniane i aluminiowe.
W przypadku drabiny na poddasze, drabiny stalowe nie posiadają żadnych wyróżniających się atrybutów; są ciężkie i w większości przypadków trudno je składać. Z kolei drabina aluminiowa jest najlżejsza i najtrwalsza, w przeciwieństwie do drabiny drewnianej. W długotrwałym procesie użytkowania nie ulegnie zawilgoceniu, co w przypadku drabiny na poddasze jest szczególnie ważne. Ponadto z łatwością można znaleźć drabiny aluminiowe, które składają się tak samo łatwo jak ich drewniane odpowiedniki, i które zajmują mało miejsca.
Drabina wysuwana jako najlepszy wybór w przypadku drabin na poddasze
Czym jest drabina wysuwana? Drabina wysuwana to taka drabina, której długość możemy modulować. Zaletą drabiny wysuwanej jest jej niewątpliwa wielofunkcyjność. Dzięki niej będziemy mogli wejść zarówno na poddasze, jak i na dach z zewnątrz.
Innym czynnikiem, który sprawia, że drabina wysuwana jest świetnym wyborem, jest możliwość łatwego złożenia do najmniejszej formy, zajmującej najmniej miejsca, przez co z łatwością będziemy mogli schować ją na poddaszu. W przypadku drabiny wysuwanej na poddasze warto wybrać taki model, który można trwale zainstalować w otworze strychowym.
Jeszcze innym rodzajem drabiny wysuwanej, która swoimi możliwościami przypomina tradycyjny model, jest drabina teleskopowa. Sposób jej wysuwania opiera się na mechanizmie teleskopowym, tym samym, który występuje np. w kijach wędkarskich. Dzięki niemu możemy dowolnie kształtować wysokość drabiny, przez co metody jej użycia są niezwykle elastyczne.
Wysuwane drabiny na poddasze – dalsze informacje
Drabiny możemy podzielić również ze względu na mechanizm. W przypadku drabiny, która ma spełniać funkcję przemieszczania się z i na poddasze, nie sprawdzą się drabiny, które opierają się o ścianę bądź krawędź sufitu – taka drabina zbyt łatwo może się osunąć. Unikamy więc drabin jednostronnych w tych zastosowaniach. Podobnie drabina rozstawna, która zajmuje zbyt dużo miejsca i utrudni nam wejście na strych.
Warto również zadbać o bezpieczeństwo dokonując zakupu elementów ułatwiających wchodzenie po drabinie. Świetnie nadadzą się w tym celu barierki ochronne oraz antypoślizgowe zabezpieczenia, które nakłada się na szczeble. Oprócz tego, podczas dokonywania wyboru, należy zwrócić uwagę na szerokość szczebli – im szersze, tym lepsze.
Artykuł sponsorowany.