Kosztorys to dokument, którego nie może zabraknąć, jeżeli planujemy ubieganie się o kredyt na budowę domu. Musimy zadbać nie tylko o jego posiadanie, ale również by spełniał wymogi narzucane przez banki. Czy wiesz co powinno znaleźć się w kosztorysie i komu powinieneś go zlecić? Odpowiadamy!
Spis treści
Kosztorys budowy domu – dokument, który zawiera wszystkie ważne informacje!
Kosztorys zawiera informacje na temat każdego etapu prac podczas budowy domu, z uwzględnieniem materiałów oraz robocizny. Dane, które są w nim zamieszczone będą dla banku kluczowe w procesie ubiegania się o kredyt. Na tym etapie inwestycji warto skupić się szczególnie, ponieważ to właśnie zawarte w kosztorysie dane decydują o tym, czy bank zdecyduje się na przyznanie kredytu. Kosztorys może mieć również ważną funkcję dla inwestora – dokument pozwala określić wartość naszej budowy oraz zoptymalizować jej koszty. W ten sposób możemy przewidzieć szacowane wydatki, a ostateczna suma naszej inwestycji nie będzie zaskoczeniem. Co za tym idzie, znając przewidywane koszty możemy porównać ceny proponowane przez różnych producentów i wybrać najlepszą z dostępnych ofert.
Warto wiedzieć, że profesjonalny kosztorys budowlany zostanie skonstruowany tak, by mogła z niego sprawnie korzystać także osoba spoza branży. Skrócona i szybka w korzystaniu część to tzw. kosztorys uproszczony, w którym wycenia się poszczególne prace (ale nie uwzględnia potrzebnych materiałów do budowy domu, czasu pracy oraz kosztów sprzętu). Brakujące detale można znaleźć w kosztorysie szczegółowym.
Co powinien zawierać kosztorys inwestorski?
Jeżeli chcesz wiedzieć, co zawiera przykładowy kosztorys budowy domu, powinieneś zapoznać się z naszą listą. Zawsze zweryfikuj, czy podane w Twoim dokumencie koszty nie są zaniżone.
Pewność będziesz mieć, jeżeli zamówisz kosztorys u sprawdzonej firmy. W internecie można znaleźć wiele ofert wystawionych przez osoby, których doświadczenia nie można zweryfikować. Unikaj takich rozwiązań!
To powinieneś wiedzieć! Rynek materiałów budowlanych nie należy do stabilnych. Odnotowuje się wzrost cen także w przypadku kosztów robocizny. Warto wcześniej przewidzieć możliwy wzrost ostatecznych kosztów o około 10%.
Przygotowaliśmy listę rzeczy, które powinny znaleźć się na liście poprawnie sporządzonego kosztorysu inwestorskiego. Poniższe dane dotyczą domu z poddaszem:
- roboty ziemne i fundamentowe,
- warstwy konstrukcyjne posadzki parteru,
- konstrukcja parteru – roboty murowe,
- strop nad parterem oraz elementy żelbetowe,
- konstrukcja poddasza – roboty murowe,
- elementy żelbetowe poddasza,
- konstrukcja i pokrycie dachu,
- stolarka okienna i drzwiowa zewnętrzna,
- wykończenie ścian i sufitów,
- ocieplenie stropu poddasza,
- izolacje i posadzka poddasza,
- elewacja i roboty zewnętrzne,
- tarasy i wejście,
- instalacja c.o. (rurociągi, armatura i grzejniki, źródła ciepła),
- instalacje elektryczne,
- instalacje wod-kan.
Uwaga! Dobrze przygotowany kosztorys powinien zawierać także szczegółowe rozwinięcie każdego z etapów prac: od stanu zero do deweloperskiego z wykończeniem. Jeżeli chcemy wykonać go wzorcowo, musimy umieścić w nim informacje na temat rodzaju zastosowanych materiałów, przedmiaru lub obmiaru robót oraz elementów scalonych.
Komu zlecić przygotowanie kosztorysu budowy domu?
Samo przygotowanie kosztorysu, jak już wspomnieliśmy, to połowa sukcesu. Najważniejsze jest dopilnowanie, by został on stworzony rzetelnie, przez co bank będzie mógł pozytywnie rozpatrzyć nasz wniosek. Choć kosztorys może wykonać sam kredytobiorca, lepiej jest zlecić to zadanie osobie mającej specjalistyczną wiedzę i znającej się na aktualnych stawkach rynkowych (coraz częściej banki wymagają tego, by kosztorys został podpisany przez osobę mającą uprawnienia budowlane).
Najlepiej jest zwrócić się do lokalnego kosztorysanta, co jednak może wiązać się z dużym wydatkiem. Tańszą opcją jest zakup kosztorysu podczas wyboru gotowego projektu domu.
Materiał partnera.