Ogrodzenia betonowe doskonale sprawdzają się zarówno na prywatnych posesjach, jak i do ochrony terenów firmowych a nawet boisk sportowych przy ruchliwych drogach. Dobrze się prezentują, są trwałe, solidne, odporne na uszkodzenia i na negatywne, zmienne czynniki atmosferyczne. W ofercie producentów ogrodzeń z betonu można znaleźć coraz ciekawsze, bardziej estetyczne i eleganckie rozwiązania, dzięki którym beton nie kojarzy nam się już z toporną, szarą przytłaczająca płytą, która słabo się prezentuje i raczej odstrasza niż przyciąga wzrok -ręcz przeciwnie – nowoczesne ogrodzenia betonowe mogą być ładne i stylowe.
Zalety ogrodzeń betonowych
Ogrodzenia z betonu są mocne, twarde i trwałe -niestraszna im niepogoda, słońce, wiatr i deszcz, są stosunkowo też odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ogrodzenia betonowe, zwłaszcza te w wersji pełnej, tworzą masywną przegrodę oddzielającą naszą posesję od otoczenia. Wybierają je osoby, które cenią swoją prywatność -co ważne, ogrodzenie betonowe zmniejsza też hałas dobiegający z zewnątrz.
Producenci ogrodzeń betonowych dokładają wszelkich starań, by ich wyroby były jak najlepszej jakości – by każdy produkt był najwyższej klasy, wyprodukowany z betonu wysokiej wytrzymałości -odpowiednie wykonanie mieszanki betonowej, zagęszczanie, wibrowanie i procesy schnięcia utwardzają każdy element i mają ogromny wpływ na jego jakość.
Wielu producentów stosuje gęste zbrojenia. Płyty ażurowe i ozdobne mają szkielet zbrojeniowy na całej powierzchni swojego kształtu (wzoru) a słupki wzmocnione wytrzymują duże obciążenia. W płytach zastosowanie mają też kraty zbrojeniowe. Wszystko to sprawia, że betonowe ogrodzenia są bardziej wytrzymałe i odporne na pękanie.
Na rynku jest bardzo duży wybór ogrodzeń betonowych. Przęsła mogą być pełne, gładkie albo z odciśniętym w betonie deseniem -mogą mieć też przęsła lekkie, całkowicie ażurowe lub z niewielkimi otworami tworzącymi dekoracyjny wzór. Producenci coraz bardziej dbają o estetykę ogrodzeń betonowych. Są ogrodzenia betonowe z wzorem naśladującym cegłę, kamień naturalny, np. piaskowiec, deski, drewniane płoty lamelowe, plecionki wiklinowe itp. Elementy wchodzące w skład określonej linii mają wspólne wykończenie, czyli podobne wzory powtarzają się na podmurówce, słupkach i przęsłach -zdobienie może być jednostronne lub dwustronne. W pierwszym przypadku po jednej stronie warstwa betonu będzie płaska, natomiast ogrodzenia betonowe dwustronne mają też po drugiej stronie ozdobny wzór.
Zadbajmy o dobrą jakość kupowanego asortymentu, pytajmy sprzedawcę o certyfikaty, gwarancje jakości. Jeśli samodzielnie planujesz montaż, to poproś o instrukcje montażowe od producenta ogrodzeń.
Jeśli zakupimy ogrodzenie dobrej jakości, to kolejnym krokiem jest dbałość o ogrodzenie. Jakość i trwałość takiego ogrodzenia w dużym stopniu zależy też od tego, jak będziemy je konserwować i o nie dbać.
Jak można odpowiednio dbać o ogrodzenie betonowe – dowiesz się tego czytając informacje poniżej!
Dbanie o ogrodzenie betonowe – mini poradnik
- Impregnacja. Po zamontowaniu ogrodzenia betonowego możemy je zaimpregnować, czyli sprawić, że warunki atmosferyczne – deszcz, śnieg, kurz, pył, zanieczyszczenia nie będą tak łatwo wnikać w strukturę betonu a pod wpływem słońca kolor nie będzie bardziej wyblakły. Na rynku jest spory wybór impregnatów, więc warto się w nie zaopatrzyć. Nie ma oczywiście takiej konieczności, gdyż i bez nich beton długo zachowa swoje walory, ale warto wiedzieć, że można je zastosować. Wszelkie impregnaty nanosimy najłatwiej pędzlem lub spryskiwaczem – impregnat zapobiega nie tylko wnikaniu wody i innych zanieczyszczeń ale przez to zapobiegnie też pękaniu i kruszeniu się betonu.
- Czyszczenie. Jeśli ogrodzenie nie jest nowe, to po jakimś czasie można go wyczyścić. Opady deszczu i śniegu, wiatr, a także kurz i inne zanieczyszczenia działają na ogrodzenie betonowe przez cały rok -efektem jest utrata intensywności kolorów, pojawienie się porostów i grzybów, powstają też nieestetyczne białe plamy i zacieki będące łatwo usuwalnymi węglanowymi wykwitami. Należy pamiętać, że występowanie wykwitów jest procesem naturalnym, który jest skutkiem mineralnego pochodzenia materiałów. Można jednak zminimalizować szanse na ich powstawanie dzięki odpowiedniej impregnacji nawierzchni ogrodzenia.Czyszczenie można rozpocząć od pokrycia preparatem do czyszczenia powierzchni betonowych, lub rozpocząć czyszczenie papierem ściernym, szczotką drucianą lub myjką ciśnieniową zachowując ostrożność, by nie uszkodzić nawierzchni. P wyczyszczeniu, dokładnym wyschnięciu możemy przejść do kolejnych etapów.
- Drobne naprawy.Betonowe ogrodzenia mają skłonność do kruszenia, powstawania drobnych uszkodzeń, rys i szczelin. Dobrze jest je usuwać od razu, gdy zauważymy, że powstały, gdyż jeśli to zaniedbamy, uszkodzenia będą z czasem oraz większe. Aby załatać niewielkie szczeliny, wystarczy szpachla do betonu. Nakłada się ją na wszelkie ubytki, dzięki czemu nie pogłębiają się. W przypadku większych uszkodzeń dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie specjalnych wypełniaczy, które są mocne, trwałe i stabilne, a jednocześnie nie rozprężają się po nałożeniu i wyschnięciu -nie naruszają więc struktury betonu.
- Malowanie. Malowanie betonowego ogrodzenia to niekonieczne rozwiązanie, choć możemy takie zastosować. Możemy pomalować ogrodzenie na dowolny kolor dopasowując jego kolor do fasady domu, garażu czy innych elementów architektury, możemy pomalować również na kolor drewnopodobny, imitujący deseń drewna. Na rynku znajdziemy szereg preparatów przeznaczonych do malowania betonu, choć nie każda farba każda z nich sprawdzi się w przypadku płotu, który jest narażony na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych.Doskonale nadają się do tego akrylowe oraz akrylowo-silikonowe farby do betonu, które cechuje nie tylko ciekawa kolorystyka, lecz również odporność na ścieranie, jak również na blaknięcie pod wpływem promieniowania UV i na wypłukiwanie na skutek działania deszczu. Jeśli płot z betonu jest ozdobiony drobnym, rowkowanym wzorem, najlepiej sięgnąć po pędzel, którym dokładnie dotrzemy do wszelkich zakamarków, a w przypadku płaskiego wykończenia doskonale sprawdzi się wałek. Aplikację emalii zacznijmy właśnie od tych trudno dostępnych miejsc, kierując się ku większym obszarom. Nakładamy ją w co najmniej dwóch warstwach, aby zapewnić sobie wystarczające krycie.
Podsumowanie
Utrata estetyki betonowego ogrodzenia wcale nie wiąże się z koniecznością jego wymiany -możemy je po prostu odnowić przy użyciu odpowiednich preparatów lub mechanicznego czyszczenia. Odpowiednia pielęgnacja i zabezpieczenie betonowego ogrodzenia przedłuży jego trwałość i naturalny wygląd. Wystarczy pamiętać o okresowej konserwacji -zaleca się przeprowadzanie zabiegu średnio co 2-5 lat – a nasz płot będzie nam służył przez długie lata.