Czy na balkonie można uprawiać drzewka owocowe?

Nie masz ogrodu ani nawet działki za miastem? Nic straconego! Na balkonie w bloku możesz uprawiać drzewka gruszy, śliwy, wiśni, moreli, jabłoni, czereśni, brzoskwini czy nektaryny. Rośliny nadają się do uprawy doniczkowej, co ułatwia schowanie ich przed przymrozkami. Zapewniając im odpowiednie warunki uprawy, są nie tylko elementem ozdobnym, ale też pełnowartościowymi drzewkami owocowymi. Drzewka doniczkowe sprawdzają się również na dekoracje holu, co w przypadku dużych drzew owocowych nie jest możliwe.

Mini drzewka owocowe? To miniaturowe odmiany o wysokości pnia około 40 cm, które mają piękne kwiaty i wspaniale owocują. Owoce wyróżniają się smakiem i są bardzo soczyste. Mini drzewka owocowe dobrze prezentują się na tarasach i balkonach, ale mogą być sadzone również do gruntu. Rośliny te nie wymagają przycinania, a pięknie formująca się, kulista korona ozdobiona licznymi owocami jest dekoracją domu lub ogrodu.

Jakie drzewka na balkonie?

W handlu dostępnych jest wiele gatunków drzew i krzewów o niewielkich rozmiarach, które dobrze rosną w skrzynkach, dużych donicach i pojemnikach na balkonie i tarasie. Dzięki temu stanowią dekorację przez cały rok, również jesienią i zimą. Do wyboru są formy stożkowe, kuliste czy szczepione na pniu, które przypominają miniaturowe drzewka.

Drzewka w donicach wymagają starannej opieki, gdyż są bardziej wrażliwe niż rośliny uprawiane w gruncie. Dzieje się tak, ponieważ system korzeniowy roślin sadzonych w pojemnikach jest bardziej narażony na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jakie są najlepsze drzewka na balkon całoroczne?

Jakie drzewka na balkon całoroczne

Świetnym gatunkiem całorocznym na balkon jest bukszpan, niewielkie drzewko o kulistej lub stożkowatej koronie, które dobrze znosi zanieczyszczone powietrze, suszę i dość niskie temperatury (strefa mrozoodporności 6B, czyli od -17,8 do -20,6 st. C). Nawet -40 st. C znosi karagana syberyjska „Pendula”, krzew lub małe drzewko o pokroju zwisającym. Jej długie gałęzie zwisają blisko pnia, często sięgając ziemi.

Natomiast żywotnik olbrzymi „Whipcord” rośnie wolno, gdyż po dziesięciu latach dorasta zaledwie do 0,3 m wysokości i 0,6 m szerokości. Jest wytrzymały na mróz (od -20,6 do 23,3 st. C) i można go sadzić w całym kraju. Rekomendowane są również drzewa owocowe do donicy.

Jakie drzewko owocowe na balkon?

Doniczkowe drzewka owocowe zajmują mało miejsca. Ich niewielki rozmiar znacznie ułatwia zabiegi pielęgnacyjne oraz zbiór owoców. Roślina jest dużo mniejsza niż jej ogrodowe odpowiedniki, lecz owoce nie różnią się pod względem wielkości czy smaku od zebranych z pełnowymiarowych drzew.

W przypadku roślin uprawianych w doniczkach trzeba pamiętać o regularnym nawadnianiu oraz na zwiększonym zapotrzebowaniu na nawozy w porównaniu do roślin sadzonych w gruncie. Idealnie sprawdzą się nawozy wieloskładnikowe specjalnie skomponowane pod mini drzewka owocowe. Gatunki wymagają specjalnej pielęgnacji w okresie zimowym i wczesno-wiosennym. Doniczkę można zabezpieczyć słomą, agrowłókniną lub obłożyć styropianem. Można wstawić ją w większy karton, a powstałe wolne przestrzenie wypełnić trocinami i gazetami.

W razie możliwości drzewka owocowe należy na okres zimowy przenieść do pomieszczenia zabezpieczonego przed mroźnym powietrzem i wiatrem. Wczesną wiosną uchroni to pąki kwiatowe i już rozwinięte kwiaty przed uszkodzeniem. Pomieszczenie z mini drzewkami owocowymi nie musi być ogrzewane. Ważne, by nie było w nim mrozu. Tak zabezpieczonym drzewkom wiosenne przymrozki nie będą straszne, a drzewka odwdzięczą się obfitym kwitnieniem.

Miniaturowe drzewka owocowe na balkon

Drzewka owocowe na balkon rosną najlepiej, gdy mają dostęp do światła słonecznego przez co najmniej pięć godzin dziennie. Najlepsze balkony do uprawy drzewek owocowych położone są od strony południowej i zachodniej. Wśród mini drzewek owocowych dostępne są różne odmiany jabłoni, gruszy, brzoskwini, moreli, czereśni czy wiśni, a nawet cytryny. Te ostatnie poza wykorzystaniem w kuchni przydadzą się na balkonie jako oryginalna forma dekoracyjna.

Mini drzewka dorastają najczęściej do 1,5 metra. W niektórych przypadkach pierwszych owoców możemy spodziewać się już w drugim roku uprawy. Pielęgnacja jest ułatwiona, gdyż rośliny doniczkowe mają bardzo powolny wzrost. Owocujące drzewka warto zabezpieczyć specjalną siatką, która przepuszcza promienie słoneczne, ale nie pozwala ptakom na dobranie się do owoców.

Jakie owoce można hodować na balkonie?

Np. morela „Aprigold” jest karłową odmianą drzewka owocowego dorastającą do wysokości 1,5 m. Korona rośliny może mieć taką samą szerokość, jak wysokość i jest wyjątkowo dekoracyjna w czasie kwitnienia. Drzewko rośnie szybko i osiąga piękną formę bez przycinania, lecz stare i zniszczone gałęzie warto usunąć. Toleruje temperaturę sięgającą -30 st. C, jest samopylna. Z kolei brzoskwinia „Aida” soczyste i aromatyczne owoce rodzi od lipca do września.

Czereśnia karłowa typu „Summit” ma soczyste, kwaskowo-słodkie ciemnoczerwone owoce, które są gotowe do zbioru na początku lipca. Odmiana jest mrozoodporna, zwykle osiąga wysokość 2 m. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się również jabłonie karłowe, w tym „Tringo Tin”. Drzewko kwitnie na biało w maju, a małe dojrzałe jabłka mają czerwony kolor. Świetnie nadają się do kandyzowania.

Kiedy sadzić owoce na balkonie?

Mini drzewka sprzedawane w pojemnikach możemy z powodzeniem przesadzać do większych donic od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Rośliny sprzedawane z gołym korzeniem sadzimy w doniczki jesienią lub wiosną, gdy sadzonki są w stanie uśpienia.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button