Nie masz ogrodu ani działki? Nie martw się! Balkon jest miejscem, które może stać się oazą piękna i ciszy wśród miejskiego zgiełku. Jeśli marzysz o balkonie tonącym w kwiatach, ale intensywny tryb życia, obowiązki i brak czasu nie pozwalają ci na ich regularną pielęgnację, polecamy rośliny, które nie sprawiają trudności w opiece i są odporne na suszę. Całoroczne rośliny balkonowe to doskonały sposób na zimową nudę oraz kwietny raj wiosną i latem.
Niewymagające kwiaty na balkon nie potrzebują częstego podlewania. Świetnie radzą sobie latem, kiedy palące słońce, wysoka temperatura i brak opadów mogą być szczególnie niebezpieczne dla innych roślin uprawianych w skrzynkach i donicach. Dlatego warto poszukać gatunków odpornych na suszę, które atrakcyjnie prezentują się przez cały sezon.
Spis treści
Jakie kwiaty na balkon mało wymagające
Całoroczne rośliny na balkon to nie tylko iglaki, ale również pnącza i krzewy liściaste. Nie zawsze muszą być zielone. Wiele z nich wyróżnia się kolorowymi liśćmi lub różnie wybarwionymi igłami. Najważniejsze, że można je podziwiać przez cały rok. Przejściowe okresy suszy dobrze znoszą rośliny o mięsistych liściach oraz korzeniach. Warto pamiętać, że większość roślin doniczkowych odpornych na suszę preferuje słoneczne stanowiska uprawy.
Najbardziej wytrzymałe kwiaty na słoneczny balkon nie będą się dobrze czuć na ciemnych powierzchniach północnych i zachodnich, a rośliny cieniolubne źle zniosą intensywne nasłonecznienie. Trzeba o tym pamiętać, gdyż na wodę i podłożę mamy wpływ, ale ilość promieni słonecznych jest poza naszą kontrolą. Zdarzają się gatunki, które rosną tak samo dobrze w jasnych, jak i zacienionych miejscach, ale z zasady powinniśmy zadbać o odpowiednie stanowisko dla naszych roślin. Do gatunku należy dobrać podłoże z warstwą drenażu oraz określić częstotliwość podlewania. Nawet roślina niewymagająca musi co jakiś czas otrzymać wodę.
Obecnie na rynku dostępne są liczne kwiaty mało wymagające na balkon, które nie żądają od nas zbyt dużo czasu. Niewymagające kwiaty na balkon to m.in. pelargonie, surfinie czy portulaki. Kwiaty światłolubne z reguły są lubiane, gdyż pozwalają zacienić przestrzeń oraz zachwycają swoimi żywymi kolorami i kształtami. Piękne kwiaty balkonowe mogą sprawić, że od marca balkon będzie twoją ulubioną częścią mieszkania.
Najlepszym czasem na zakup kwiatów na balkon jest późna wiosna, kiedy nocne mrozy ustępują, a dni są dłuższe i cieplejsze. W Polsce zwykle odbywa się to między kwietniem a majem. W tym okresie rośliny zaczynają się dobrze rozwijać. Ryzyko uszkodzenia przez przymrozki jest wtedy znacznie mniejsze.
Należy go regularnie podlewać
Jednym z najpopularniejszych niewymagających gatunków kwiatów balkonowych jest pelargonia. Kwitnie od maja do późnej jesieni w różnych kolorach. Jest w stanie przetrwać nawet krótkie okresy suszy bez podlewania. Świetnie czuje się na nasłonecznionych stanowiskach, ale nie przeszkadza jej także półcień. Jej wadą jest mała odporność na niskie temperatury, więc należy chronić ją przed mrozem. Wymaga też stosunkowo częstego nawożenia, w tym potasem, który wpływa na obfite kwitnienie.
Wybierając w gatunkach, które nie są zbyt wymagające, warto dobrze pomyśleć o bratku. Ta niewielka roślina kwitnie od marca do czerwca i doskonale czuje się na balkonach ulokowanych po wschodniej i zachodniej stronie. Lubi słońce, ale nie przez cały dzień. Nie ma dużych wymagań glebowych. Nie wymaga nawożenia, ale należy go regularnie podlewać. Trzeba to jednak robić ostrożnie, gdyż bratki nie lubią wilgoci na liściach oraz na kwiatach.
Częstego podlewania nie potrzebuje grubosz zwany niekiedy drzewkiem szczęścia. Wytrzymały sukulent lubi słoneczne tarasy i balkony. Ma grube i mięsiste liście, w których magazynuje wodę. Jest to roślina wieloletnia. Odpowiednio pielęgnowany grubosz może przekształcić się w pokaźne drzewko. Grubosze są odporne na choroby i szkodniki. Starsze okazy kwitną w okolicach przedwiośnia.
Idealną do zasadzenia na słonecznym balkonie jest lawenda. W miejscach zacienionych nie kwitnie w ogóle lub bardzo słabo, zaś po południowej lub zachodniej stronie zachwyca szczególnie od czerwca do października. Zapach jej fioletowych kwiatów relaksuje człowieka, lecz działa odstraszająco na komary, meszki, a nawet kleszcze. Lawenda wymaga żyznego i dobrze przepuszczalnego podłoża. Powinna być podlewana systematycznie, ale nie obficie.
Kwiaty na balkon nie wymagające częstego podlewania
Najmniej wymagające kwiaty na balkon to m.in. draceny, sukulenty naturalnie rosnące na półkuli południowej. Nie trzeba jej regularnie podlewać, gdyż wodę magazynuje w pniu. Jest bardzo wytrzymała, lubi umiarkowane słońce, ale może rosnąć w półcieniu. Dracenę wystarczy podlewać raz na tydzień, a zimą jeszcze rzadziej. Roślina absorbuje szkodliwe zanieczyszczenia z powietrza. Na świecie jest ok. 40 gatunków draceny. Do najpopularniejszych odmian uprawianych w doniczkach należy dracena obrzeżona, która może urosnąć na wysokość 2 m. Draceny lubią ciepło, dlatego nie rosną dobrze w temperaturze poniżej 15 st. C.
Na balkonie ładnie prezentuje się winobluszcz. Liście ma duże i ząbkowane, które jesienią intensywnie się przebarwiają na żółto, bordowo i pomarańczowo. Osoby szukające wyjątkowych doznań na balkonie mogą postawić na znany wszystkim chmiel. Ma karbowane liście oraz szyszki o przyjemnym zapachu. Intensywnie kwitnie wiciokrzew, wiecznie zielony gatunek o lancetowatych liściach. Kwiatostan bardzo intensywnie pachnie.