Dlaczego warto posiadać drzewa owocowe w ogrodzie?

Ogród to miejsce, w którym możesz wypocząć i zrelaksować się na łonie natury. Dlatego to ważne, by przydomowy ogródek był zadbany i doskonale się prezentował. W tym celu warto posadzić nie tylko piękne kwiaty i krzewy, ale także popularne drzewa owocowe. Mając w ogrodzie dorodną gruszę lub śliwę, możesz zrywać owoce prosto z drzewa, by cieszyć się ich znakomitym smakiem. A dlaczego jeszcze warto mieć drzewa owocowe w ogrodzie?

Drzewa owocowe w ogrodzie – co możesz zyskać?

Drzewa owocowe wymagają intensywnej pielęgnacji, co może być bardzo ciekawym i pozytywnym doświadczeniem dla początkującego ogrodnika. Dbanie o sadzonkę drzewa owocowego obejmuje takie czynności jak przycinanie gałęzi, nawożenie, podlewanie i opryskiwanie. W efekcie drzewo wyda owoce, które możesz spożyć od razu lub wykorzystać do przygotowania przepysznych soków, nalewek i przetworów. Drzewa owocowe w ogrodzie dają również upragniony cień oraz przyciągają owady i ptaki, które sprawią, że Twój ogród ożyje. Ponadto w trakcie kwitnienia Twój ogród zmieni się w prawdziwe dzieło sztuki, a spędzanie w nim czasu będzie wyjątkowo przyjemne i odprężające.

Grusza w ogrodzie – czy warto?

Grusza domowa, czyli Pyrus communis L. to smukłe drzewo liściaste należące do rodziny różowatych. Jeśli zdecydujesz się posadzić grusze w swoim ogrodzie, to musisz wybrać odmianę, które spełni Twoje oczekiwania. Obecnie można wyróżnić odmiany letnie, jesienne i zimowe, a każda z nich kwitnie o innej porze roku i daje owoce o odrobinę innym smaku. Gruszki mogą być słodkie lub lekko kwaśne i zawierają wiele cennych składników mineralnych oraz witaminę A, C, E i witaminy z grupy B. Dodatkowo gruszki stanowią także doskonałe źródło błonnika i kwasu foliowego. Pamiętaj jednak, że grusza jest wymagającym drzewem owocowym i trzeba jej zapewnić odpowiednie warunki wzrostu, aby przetrwała zimę. Dlatego warto wybierać odmiany, które są odporne na mróz i choroby, dzięki czemu łatwiej Ci będzie je uprawiać.

Dlaczego warto posiadać drzewa owocowe w ogrodzie? 2

 

Śliwa w ogrodzie – jak ją pielęgnować?

Śliwa, czyli Prunus L. to charakterystyczne drzewa i krzewy z rodziny różowatych, które dają fioletowe lub żółte owoce o słodkim smaku. Odmiany występujące w Polsce wywodzą się od mieszańca gatunkowego, czyli śliwy domowej. Kwitnąca na biało śliwa, sprawi, że Twój ogród będzie pięknie wyglądał i cudownie pachniał, a Ty zyskasz przepyszne i niskokaloryczne owoce, z których zrobisz doskonały dżem i powidła. A jak pielęgnować śliwę, żeby dobrze rosła i dawała dużo soczystych owoców? Jeśli zdecydujesz się na odmianę 'Amers’, to musisz ją posadzić w słonecznym miejscu i mocno podlewać, aby się przyjęła. Następnie młodą śliwę możesz nawozić preparatami o przedłużonym działaniu, domowym kompostem lub zastosować biohumus. Kluczowe będzie również odpowiednie przygotowanie drzewa do zimy, poprzez zastosowanie nawozu z dużą ilością magnezu i potasu.

W swoim ogrodzie możesz posadzić również inne drzewa owocowe takie jak jabłoń, wiśnia czy czereśnia. Ważne, by przed włożeniem sadzonki do ziemi, odpowiednio przygotować stanowisko i zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi pielęgnacji wybranego drzewa owocowego. Dbanie o sadzonki może dać Ci dużo satysfakcji i skutecznie zmotywuje Cię do aktywnego spędzania czasu w ogrodzie. Poza tym świeże owoce prosto z drzewa mają niepowtarzalny smak i są zdrowe oraz sycące.

Dlaczego warto posiadać drzewa owocowe w ogrodzie? 3

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button