Jak urządzić salon w stylu industrialnym?

Przytłoczeni zapamiętanymi z rodzinnych domów zwojami firan i zasłon, obrusami i kanapami pełnymi poduch, które jednak nie służyły naszemu komfortowi, a jedynie wyglądowi mebli, z lubością odwracamy się w stronę miejskiego minimalizmu, który utożsamić można ze stylem industrialnym, zwanym też stylem loftowym. Tu najważniejsza jest przestrzeń. Jeśli ulegliśmy magii minimalizmu, nawet najmniejsze mieszkanie w bloku będziemy w stanie urządzić w industrialnym stylu. Zapytacie: skąd weźmie się ta przestrzeń w małym mieszkanku? Odpowiedź jest prosta: z rezygnacji z nadmiaru. Nadmiaru mebli i dodatków. Nadmiaru wzorów i kolorów.

Salon w industrialnym stylu to miejsce, którego walory są w pełni widoczne dzięki surowym materiałom wykończeniowym (stal, szkło, drewno, goły beton, nietynkowana cegła), przygaszonym barwom wiodącym (biel, szarość, beże) oraz nielicznym, ale charakterystycznym – czytaj: designerskim albo unikatowym – meblom i dodatkom.

Salon z otwartą kuchnią czyli wzorcowa przestrzeń loftowa

We współczesnych mieszkaniach, nie będących pofabrycznymi przestrzeniami, po których  – kolokwialnie mówiąc – można jeździć rowerem, wrażenie dużej otwartej przestrzeni uzyskuje się dzięki projektowaniu salonów z otwartą kuchnią. Taka wspólna przestrzeń dzienna daje duże możliwości aranżacyjne. Podział na kuchnię i salon można przeprowadzić właśnie dzięki użyciu różnych materiałów wykończeniowych na podłodze i na ścianie. To one tworzą naturalne granice. Miękki dywan pod nogami w części kanapowo-fotelowej, ustępuje nagle podłodze z surowych desek, a ta w końcu przechodzi w dużych rozmiarów płytki ceramiczne najwygodniejsze w części kuchennej. Podobnie może być ze ścianami czy roletami – kolor bądź faktura sygnalizują zmianę przeznaczenia pomieszczenia.

Zabawa kolorami i fakturami pozwala skupić uwagę na urodzie salonu, także salonu z otwartą kuchnią. Zbędne ściany działowe nie zabierają przestrzeni ani światła. Teraz przed nami kolejne zadanie: umeblowanie salonu w taki sposób, żeby minimalna liczba mebli dawała użytkownikom komfort odpoczywania czy biesiadowania, ale nie przytłaczała.

Jak urządzić salon w stylu industrialnym? 2
Źródło: https://www.exitodesign.pl/category/meble-konsole-konsole-industrialne

Stół industrialny czy ława?

Odpowiedź na to pytanie zależy wyłącznie od naszego trybu życia. Jeśli nasz industrialny salon jest centrum życia towarzyskiego i artystycznego, bez dużego – może nawet rozkładanego – stołu się nie obejdzie. Jeśli wiedziemy samotniczy tryb życia, okazjonalnie zapraszając kogoś na kawę z naszego designerskiego ekspresu, wystarczy mały stolik kawowy albo ława.

Duży stół industrialny to – obok kanapy albo zestawu wypoczynkowego – jedyny naprawdę słusznych rozmiarów mebel, który powinien znaleźć się w salonie. Właśnie jego gabaryty przesądzają o tym, że konstrukcja musi być maksymalnie lekka, ażurowa, a liczba użytych do jego stworzenia materiałów – minimalna. Warunki te spełnia np. stół ST 51 wykonany ze stali i drewna. Produkowany na indywidualne zamówienie, bez względu na kolor prostego stelaża (biały, czarny, srebrny) i masywność blatu nigdy nie robi wrażenia wielkiego mebla, choć, co ważne, wielkim meblem jest: jego długość to 180 cm, szerokość: 90 cm.

Jak urządzić salon w stylu industrialnym? 3
Źródło: exitodesign.pl/stol-industrialny-st-51-by-ng4u.html

Ława industrialna, traktowana jako stolik kawowy, jest zdecydowanie mniejsza: blat to prostokąt 60×80 cm, stelaż ma wysokość 40 cm. Można na niej położyć ulubione czasopismo, książkę, kubek z kawą, ale już proszonego obiadu wydać nie sposób, nie jest to także mebel, na którym można rozłożyć materiały do projektu, nad którym się akurat pracuje.

Jak urządzić salon w stylu industrialnym? 4
źródło: https://www.exitodesign.pl/lawa-industrialna-basicloft.html

Półki, półeczki, konsole

Kanapa, stół (i krzesła do kompletu) albo ława to baza. Resztę stanowić powinny półki, półeczki i konsole do przechowywania. Żadnych szaf ubraniowych! Ewentualnie witryna na wino albo ciekawie zaprojektowane regały biblioteczne. Salon powinien być traktowany jako przestrzeń do bycia, życia, oddychania pełną piersią i – ewentualnie – eksponowania ciekawych dodatków, unikatowych przedmiotów kolekcjonerskich czy… mebli wykonanych własną ręką. Bo obok tych gotowych, salon w stylu industrialnym to doskonałe miejsce do wyeksponowania kwietnika wykonanego z elementów konstrukcyjnych starej maszyny do szycia czy półki na książki zrobionej z palet.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button