Wielkanocne porządki – jak odmienić swój dom na wiosnę?

Przed Świętami Wielkanocnymi w wielu domach trwają porządki, które obejmują praktycznie całe mieszkanie. Nie można jednak popadać w paranoję. Jak zabrać się za sprzątanie, aby nie paść z przemęczenia? Prezentujemy kilka sposobów, jak przejść przez ten wyjątkowy czas z dystansem, ale efektywnie. Najważniejsza zasada przy jakichkolwiek przygotowaniach polega na tym, aby nie robić wszystkiego na ostatnią chwilę. By odmienić swój dom na wiosnę, warto ustalić sobie, co i kiedy należy zrobić.

Okres świąt to przede wszystkim czas relaksu, zadumy, zjazdów rodzinnych czy spotkań w mniejszym gronie. Niezależnie od tego czy planujemy wielkie przyjęcie, czy tylko kameralny posiłek świąteczny, warto przeprowadzić wiosenne porządki i posprzątać wszystkie kąty w domu. Nawet te, z których na co dzień rzadko korzystamy. W przeciwnym razie może być wstyd, gdy goście przypadkiem natkną się na miejsca zapomniane przez szczotkę i mopa.

Jakie porządki przed świętami?

Istnieją takie powierzchnie w domu, które sprząta się raz na jakiś czas. Święta stanowią więc idealną okazję, by zajrzeć wszędzie. Jak posprzątać mieszkanie na święta? Dobrze będzie poświęcić trochę uwagi na umycie, wytarcie z kurzu lub odświeżenie takich elementów, jak fugi oraz silikony wokół wanny, wnętrza szafek i pojemników na pościel, przestrzeń za i pod meblami, klosze żyrandoli, lamp, kinkietów, futryny oraz szybki w drzwiach, uszczelki w lodówce, zakurzone przewody od przedłużaczy oraz listw zasilających.

Ważnym elementem przygotowań do Wielkanocy jest wyczyszczenie piekarnika, mikrofalówki, kuchenki gazowej czy płyty indukcyjnej. Obowiązkowym elementem przygotowań do świąt jest niezmiennie mycie okien. Niewiele osób lubi tę czynność, ale w dobie szalonego postępu technologii sprzątających można skorzystać z ogromnego wyboru środków oraz urządzeń ułatwiających i przyspieszających ten proces.

Jak szybko posprzątać mieszkanie

Są to wszelkiego rodzaju preparaty odtłuszczające, środki pielęgnacyjne, elektryczne ściągaczki, płyny, ściereczki, gąbki i inne akcesoria, sprawiające, że mycie okien staje się przyjemniejsze. Dobrym pomysłem będzie zakup magicznych gąbek, które pozwalają wyczyścić bardzo wiele miejsc bez użycia detergentu. Do porządków nie tylko od święta przydają się odkurzacz piorący i myjka ciśnieniowa.

Sprzątanie będzie szybkie i skuteczne, jeśli podzielisz mieszkanie na strefy. Praca w określonej kolejności pozwala na uniknięcie pomijania elementów. Rozpocznij porządki od góry, czyli od najwyższych punktów, takich jak półki, górne szafki i sufity, a następnie zejdź stopniowo na dół, aby w końcu skupić się na podłogach. Dzięki tym zasadom można osiągnąć maksymalne rezultaty w jak najkrótszym czasie, a także utrzymać czystość na dłuższy czas.

Kiedy sprzątać na Wielkanoc?

By wielkanocne porządki nie stały się udręką, warto pomyśleć o nich odpowiednie wcześnie, rozkładając zadania na konkretne dni. Wielkie sprzątanie na Święta Wielkanocne można zacząć już na 3-4 tygodnie przed świętami. Będzie wtedy wystarczająco dużo czasu na umycie okien i mebli, wyszorowanie dywanów, wypolerowanie podłóg czy ustawienie dekoracji.

Zanim przystąpisz do dzieła przygotuj harmonogram porządków domowych, który pozwoli zapanować nad tym, co jest do zrobienia i co już zostało zrobione. Plan działania powinien zawierać listę zadań do wykonania, ale również czas przewidziany na realizację poszczególnych czynności. Do każdego zadania wyznacz domowników. Wspólna lista prac może zmotywować wszystkich do działania. Harmonogram można zapisać tradycyjnie na papierze lub w specjalnej aplikacji w internecie.

Jak posprzątać mieszkanie na święta

Mycie okien należy przeprowadzić w ciepły dzień. W przypadku mrozu warto przełożyć to zadanie na termin, w którym przewidywana temperatura ma wzrosnąć do ok. 0 st. C. Czyszczenie okien zaczyna się od przetarcia na sucho ram i futryn. Do mycia na mokro warto wykorzystać ściereczkę z mikrofibry i ciepłą wodę. Szyby myjemy preparatami, które tworzą na mytej powierzchni warstwę chroniącą przed osadzaniem się brudu. Dzięki temu deszcz spływa po szybie równomiernie, nie pozostawiając zacieków.

Jakie porządki przed świętami? Niezależnie od tego, czy planujesz przyjąć gości na noc, czy tylko na kilka godzin zmień pościel i narzuty na kanapach i fotelach. Dzięki temu pomieszczenia wypełni świeży zapach. W sypialniach i salonie umyj meble ze szczególnym uwzględnieniem zakamarków, gdzie zbiera się kurz. Na początku meble należy przetrzeć na sucho, a następnie szmatką namoczoną wodą, a na końcu nanieść na ich powierzchnię płyn zapobiegający osadzaniu się kurzu.

Czasochłonne i pracochłonne jest czyszczenie łazienek, gdzie często pojawiają się kamień i rdza. Pod prysznicem oraz w okolicach wanny, na silikonie lub w fugach i spoinach pokazują się czarne, żółte, szare i zielonkawe ślady po grzybie. W celu przywrócenia tym elementom pierwotnego koloru warto sięgnąć po preparaty zawierające m.in. kwas solny oraz związki alkoholi tłuszczowych, dzięki którym czyszczenie odbywa się szybko i jest wyjątkowo skuteczne.

Wielkanocne porządki na ostatnią chwilę

Dla zabieganych, którzy chcą szybko przeprowadzić świąteczne porządki na Wielkanoc, istnieje kilka skutecznych trików. Wielkanocne porządki w domu skoncentruj na najbardziej widocznych obszarach, takich jak salon czy łazienka, stosując szybkie metody czyszczenia. Zapewnij przyjemny zapach w domu, korzystając z naturalnych środków, takich jak świeże kwiaty czy świece zapachowe.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button