Jak szybko i skutecznie sprzątać kuchnię?

Sprzątanie kuchni może być przyjemną czynnością, zwłaszcza jak o porządek dbasz każdego dnia – wtedy nawet gruntowne porządki nie zabierają sporo czasu i energii. Jak posprzątać kuchnię, by lśniła nienaganną czystością, a przygotowywanie posiłków było higieniczne? Podpowiadamy!

Codzienne sprzątanie kuchni sprowadza się do powtarzalnych czynności, które nie każdy lubi. Mycie naczyń, czyszczenie kuchenki, piekarnika, szorowanie mikrofalówki, okapu, wycieranie plam z tłuszczu, mycie podłogi… Wydaje się, że lista jest dosyć spora. Kluczem jest jednak regularność i dobra organizacja – im więcej rutynowych czynności w kuchni każdego dnia, tym lepsze efekty i mniej do pracy przy generalnych porządkach, na przykład na wiosnę.

Jak szybko posprzątać kuchnię?

O czystość w kuchni należy dbać codziennie, zwłaszcza kiedy jest ona połączona z salonem. Bez względu na to, czy kuchnia jest osobnym pomieszczeniem, czy aneksem, powinno się nabrać nawyku sprzątania jej na bieżąco. Szczególną dbałością powinny być otoczone sprzęty używane każdego dnia jak lodówka, kuchenka, zlew oraz blat kuchenny.

Sprzątanie kuchni krok po kroku:

  1. Przygotuj narzędzia pracy, tj. rękawice, ściereczki, papier kuchenny, płyny i mop.
  2. Zacznij od naczyń, pozbywając się z nich wcześniej resztek jedzenia. Jeżeli są zaschnięte, namocz je, pozostaw i w tym czasie przejdź do punktu 3.
  3. Zbierz wszystkie śmieci w kuchni – z blatów, podłogi, szafek, wyrzuć stare jedzenie z lodówki. Skup się tylko na śmieciach, nie przejmuj się innymi przedmiotami, które nie powinny się w kuchni znajdować czy też tymi, które nie znajdują się na swoim miejscu.
  4. Teraz możesz zająć się innymi przedmiotami w kuchni. Poustawiaj wszystko tak, aby zawsze było w zasięgu ręki. Wynieś rzeczy, które nie powinny się znajdować w kuchni.
  5. Czas wrócić do naczyń. Jeżeli masz zmywarkę, włóż naczynia, zaczynając od najbardziej zabrudzonych na dole. Jeżeli myjesz ręcznie, zacznij od szkła, na którym najbardziej widać zacieki, na koniec zostaw garnki i inne duże najbardziej zabrudzone przedmioty.
  6. Umyj kuchenkę.
  7. Na koniec umyj zlew i wszystkie blaty kuchenne włącznie z przedmiotami i sprzętem, które na nim stoją, na przykład czajnik elektryczny czy toster.
  8. Jeżeli kosz na śmieci jest pełny, wymień worek, a śmieci wynieś.
  9. Jeżeli masz w kuchni okno, przetrzyj je.
  10. Umyj podłogi.

W poradniku znalazło się umycie okna, które często jest pomijane przy rutynowym sprzątaniu kuchni. Tymczasem w kuchni gromadzą się opary gazu, para wodna i wilgoć, które osiadają nie tylko na szybach, ale też firankach. Jak umyć okna szybko, a jednocześnie skutecznie i bez smug?

Pomocne mogą być bardziej zaawansowane sprzęty niż zwykła ściereczka, spryskiwacz czy ściągaczka. Sprawdź akumulatorową myjkę do okien – doradzają autorzy artykułu Mycie okien: szybkie sposoby na perfekcyjnie czyste okna >>

Jak umyć kuchenkę i piekarnik bez szorowania

Jednym z najczęściej używanych sprzętów w kuchni jest kuchenka, która zarazem szybko się brudzi. To całkowicie naturalne, że podczas gotowania coś na nią skapnie czy coś się wyleje, trudno też zapobiec kroplom tłuszczu, które rozpryskują się podczas smażenia na patelni. Stąd porady domowe, jak sprzątać kuchnię zaczynają się właśnie od mycia kuchenki. Jak to zrobić? Wystarczy odpowiedni detergent oraz miękka gąbka, którą ściągniesz zabrudzenia. Zanim jednak zaczniesz wycierać kuchenkę, daj kilka minut detergentowi, aby zawarte w nim składniki aktywne miały czas rozpuścić brud – wtedy unikniesz szorowania.

Co z piekarnikiem? Nie każdy ma czas i chęci myć go każdorazowo po użyciu, dlatego gromadzą się w nim resztki pokarmowe i plamy z tłuszczu, w tym spopielone. Mycie piekarnika jest więc kojarzone z mocnym szorowaniem, używaniem mnóstwa wody oraz silnych detergentów, a i tak efekty nie zawsze są zadowalające. Wprawdzie nowoczesne piekarniki są wyposażone w funkcje samoczyszczące, ale to nie zwalnia z rutynowego czyszczenia. Wtedy pomocna może okazać się… myjka parowa. To małe urządzenie, które możesz wykorzystać do sprzątania kuchni, ale i całego domu, nawet do mycia luster i szyb.

Jak szybko i skutecznie sprzątać kuchnię? 2

Mycie piekarnika za pomocą parownicy to przede wszystkim pewność higienicznej wręcz czystości:

Myjka parowa to same korzyści, których nie powinni bagatelizować zwłaszcza rodzice małych dzieci oraz posiadacze zwierząt domowych. Dzięki parze odchodzi konieczność stosowania silnych i drażniących detergentów – para skutecznie zabija nawet 99,99% bakterii i wirusów, zapewniając czystość i higienę. Do tego nie emituje żadnego zapachu, stąd nie musisz wietrzyć kuchni, jak to jest w przypadku czyszczenia piekarnika octem – czytamy na stronie: Jak i czym wyczyścić piekarnik? Mycie piekarnika krok po kroku >>

Tylko użycie myjki parowej gwarantuje szybkie sprzątanie kuchni, piekarnika oraz okien bez szorowania. Jeżeli więc myślisz o szybkim i efektywnym sprzątaniu, warto rozważyć zakup poręcznej parownicy, która ułatwi codzienne porządki.

Czytaj także: Myjka parowa do sprzątania domu: wszystkie zastosowania parownicy

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button