Wiosenne porządki w ogrodzie

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a razem z nią nadchodzą zadania do wykonania. Ogród po zimie wymaga przede wszystkim sprzątania i odświeżenia. Konieczne jest sprawdzenie stanu wszystkich roślin, ale także architektury ogrodowej. Czasami może się okazać, że śnieg wyrządził poważne szkody, o których domownicy nie mają pojęcia. Jak zatem powinny wyglądać wiosenne porządki w ogrodach?

Sprawdzenie stanu elewacji

Gdy niskie temperatury odpuszczą, można zacząć wiosenne porządki. Na początku dobrze jest sprawdzić, czy z elewacją jest wszystko w jak najlepszym porządku. Warto jednak mieć na uwadze, że przedwiośnie to dość zdradliwy okres, w czasie którego mrozy mogą jeszcze powrócić. Wyjątkowo niskie temperatury mogą wyrządzić poważne szkody w elewacji budynku, dlatego warto sprawdzić jej stan. Jak tego dokonać? Otóż wystarczy zwracać uwagę na to, czy pojawiły się jakiekolwiek plamy czy przebarwienia. Będzie to pierwsza oznaka tego, że w okresie zimowym elewacja uległa uszkodzeniom. Takie plamy można w prosty sposób usunąć ze ścian za pomocą myjki ciśnieniowej. Dobrze jest także zwracać uwagę na fakt, czy na elewacji budynku nie pojawiła się wilgoć czy inne grzyby. Ich usuwanie może wiązać się z zastosowaniem środków chemicznych.

Sprawdzenie stanu dachu

Duża pokrywa zalegającego śniegu na dachu może wiązać się z poważnymi uszkodzeniami. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie stanu dachu. Czasem może okazać się, że w dachu powstały małe dziurki, przez które do wnętrza budynku może dostawać się woda. Konserwacja jest zatem niezbędna, aby stwierdzić, czy wszystko jest w porządku. Co sprawdza się po zimie? Przede wszystkim stan pokrycia dachu oraz jego konstrukcje. Lepiej jest wcześniej zauważyć jakiekolwiek nieprawidłowości, aby można było szybciej przystąpić do naprawy. Czasami jednak wszystkie usterki nie są widoczne gołym okiem, więc warto wynająć odpowiednich fachowców, którzy za niedużą opłatą dokonują dokładnych oględzin stanu dachu.

Czyszczenie rynien

Czynnością, którą koniecznie należy wykonać po zimie, jest dokładne wyczyszczenie rynien. Bardzo często zalegają w nich pozostałości po gniazdach ptaków, zabrudzenia, a nawet resztki lodu. Powoduje to, że rynna staje się niedrożna i nawet małe opady mogą stać się prawdziwym problemem. Jak najlepiej wyczyścić rynny? Przede niezbędna jest odpowiednia drabina. Najlepszą będzie rozkładana, metalowa drabina, która gwarantuje jednocześnie bezpieczeństwo i wygodę podczas użytkowania. Do czyszczenia rynien przyda się także dość długi kołek zakończony najlepiej szczotką. Kołek ten nie powinien być za gruby, gdyż powinien on bez problemu wejść w rynnę. W wielu sklepach można zakupić także gotowe narzędzia do czyszczenia rynien, które znacznie ułatwiają pracę i porządki.

Wiosenne porządki w ogrodzie 2

Sprawdzanie stanu chodników

Chodniki wokół domu mogą także ulec zniszczeniom, szczególnie jeśli w czasie zimy występowały dość wysokie mrozy. Zdarzają się bowiem przypadki, kiedy to kostka brukowa lekko się podnosi. Jest to spowodowane wyjątkowo niskimi temperaturami. Wtedy konieczna jest najczęściej rozbiórka i naprawa. Jednak zanim do tego dojdzie, dobrze odczekać kilka dni, aż temperatura wzrośnie. Jeśli warunki będą sprzyjały, kostka brukowa może powrócić do pierwotnego stanu.

Pielęgnacja, nawożenie i renowacja trawnika

Trawa po okresie zimowym przeważnie nie zachwyca wyglądem. Najczęściej jest oklapnięta i żółta. Duże mrozy mogły także skutecznie wpłynąć na stan trawnika, powodując powstanie dziur czy pustych placów. Marzec to czas, kiedy warto przystąpić do grabienia trawnika. tym samym usuwane są liście i stara, martwa trawa. Wałowanie i wertykulację trawnika przeprowadza się raz w roku, najlepiej po grabieniu. Po tych zabiegach można przystąpić do aeracji trawnika, czyli inaczej napowietrzania. Trawę można nawozić dwa razy w ciągu roku. Po rozpoczęciu okresu wegetacji dobrze jest podsypać trawnik nawozem, który pomoże trawie rozpocząć wzrost.

Wiosenne porządki w ogrodzie 3

Zdejmowanie zimowych okryć z roślin

W marcu można przystąpić do ściągania wszystkich zimowych okryć z roślin. W przypadku niektórych gatunków, takich jak hortensja ogrodowa, trzeba mieć pewność, że niskie temperatury już nie wrócą. Reszta roślin ogrodowych nie jest tak bardzo wrażliwa na wiosenne przymrozki, dlatego czynność tą można wykonać szybciej. Okrycia ściąga się głównie po to, aby roślina mogła złapać wiosenne promienie słońca, które przyspieszą rozpoczęcie wegetacji.

Przycinanie drzew i krzewów

Drzewa i krzewy można przycinać od początku marca do końca okresu wegetacyjnego. Regularne przycinanie sprawia, że rośliny lepiej rosną i owocują. Zabieg ten zaleca się przeprowadzać w suche i bezdeszczowe dni. Sekator, który będzie do tego wykorzystywany, powinien zostać odpowiednio wyczyszczony, aby roślina nie została niczym zarażona. Nie należy także przesadzać z intensywnością cięcia.

Wiosenne porządki w ogrodzie 4

Wiosna to pracowity okres w ogrodzie. Konieczne jest sprawdzenie stanu domu. Zima może mieć także negatywny wpływ na rośliny ogrodowe, które mogły przemarznąć czy całkowicie zmarznąć.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button