Podłogi drewniane – nowoczesne i luksusowe rozwiązanie dla Twojego domu

Mimo upływu lat popularność drewna jako wykończenia podłóg w domach czy mieszkaniach nie zmieniła się, a osoby planujące remont już istniejącego lokum albo urządzenie nowo wybudowanego budynku, decydują się na parkiet lub deski podłogowe. Odpowiednio zabezpieczone drewno może wytrzymać lata intensywnego użytkowania i jest odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, środków chemicznych czy wilgoci. Do tego podłoga drewniana idealnie się prezentuje zarówno w pomieszczeniach przeznaczonych dla gości, jak i tych użytkowych, z których na co dzień korzystają domownicy. Przekonaj się, czemu parkiet i deski to tak dobre oraz cieszące się dużym zainteresowaniem rozwiązanie w kwestii wykończenia podłogi.

Podłogi z drewna krajowego czy egzotycznego – na jaki rodzaj wykończenia warto się zdecydować?

Zastanawiając się nad tym, jakie podłogi do mieszkania będą odpowiednim wyborem, należy uwzględnić kilka czynników. W przypadku podłogi wykończonej deskami lub parkietem domownicy muszą zdecydować się na konkretny gatunek drewna (albo kilka, jeśli drewno ma pojawić się w więcej niż jednym pomieszczeniu). W ofercie firm zajmujących się projektowaniem tego typu podłóg znaleźć można wiele rodzajów drzew różniących się kolorem, wielkością i intensywnością występowania słoi czy właściwościami użytkowymi, jednak główny podział to podłogi z drewna krajowego i egzotycznego.

Podłogi drewniane wykonane z rodzimych gatunków drzew cechują się przede wszystkim klasycznymi, dobrze znanymi kolorami pasującymi do salonów i innych pomieszczeń przeznaczonych do przyjmowania gości. Podłogi drewniane z dębu czy jesionu (w tym jesionu jasnego) dobrze uzupełniają stonowaną aranżację pokoju dziennego, a do tego są odporne na ścieranie czy negatywny wpływ wilgoci czy innych czynników groźnych dla podłogi drewnianej.

Dużą popularnością cieszą się również podłogi z drewna egzotycznego – tutaj warto wspomnieć o merbau, jatobie, orzechu amerykańskim i teaku indonezyjskim, które cechują się oryginalnymi, rzadko spotykanymi usłojeniem i barwami. W połączeniu z kolorem mebli i ścian tak wykończona podłoga drewniana będzie idealnie prezentować się w nowoczesnym domu utrzymanym w nowym budownictwie.

Zabezpieczenie podłogi z drewna – sprawdzone sposoby na zwiększenie żywotności parkietu i desek podłogowych

Decydując się na podłogi wykończone z drewnem trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach, a jedną z nich jest odpowiednie zabezpieczenie powierzchni. Fakt, podłoga z drewna dobrze się prezentuje tuż po remoncie czy wprowadzeniu się do zupełnie nowego lokum, jednak z czasem efekt ten może przeminąć. Stąd konieczne jest wykonanie kilku operacji, które pozwolą zabezpieczyć podłogę drewnianą przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Podstawową metodą zabezpieczania podłogi wykończonej drewnem jest lakierowanie, które chroni przed powstawaniem odbarwień, ścieraniem czy szkodliwym wpływem promieni słonecznych. Popularne jest również olejowanie – impregnat nadaje drewnu naturalnego wyglądu – oraz olejowoskowanie, które dodatkowo zabezpiecza podłogę drewnianą przed brudem i kurzem.

Ciekawym rozwiązaniem w tej kwestii są również gotowe panele drewniane, które fabrycznie pokryte są grubą warstwą środków zapobiegających uszkodzeniu czy zniszczeniu w wyniku intensywnego użytkowania.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button