Wertykulacja trawnika – sprawdź, jak poprawnie ją wykonać

Wertykulacja trawy jest zabiegiem pozwalających na odnowienie trawnika i zagęszczenie murawy. Dzięki niej trawa po zimie odżyje i nabierze zdrowego, zielonego koloru. Kiedy zrobić wertykulację trawnika – jesienią czy wiosną? Jakie narzędzia są do tego potrzebne i ile to wszystko kosztuje? Idealny czas na ten zabieg może się różnić w zależności od lokalizacji i pogody. Najlepiej jednak, gdy przeprowadzić go wtedy, gdy wzrost trawy jest najbardziej obfity.

Co to jest wertykulacja trawy i na czym polega? Wertykulacja trawnika to pionowe cięcie darni na głębokość około 5-15 mm, której celem jest usunięcie obumarłych części roślin, mchu i nadmiaru filcu. Dzięki temu zabiegowi pielęgnacyjnemu zapewniamy trawie lepszy dostęp wody, światła i tlenu oraz usuwamy chwasty i mech. Wertykulacja jest potrzebna wtedy, gdy murawa przestaje wyglądać jak zielony dywan, a zaczyna przypominać pastwisko.

Wertykulacja trawnika – jesienią czy wiosną?

W jednym z serwisów poradnikowych czytelnicy dzielą się opiniami na temat wertykulacji trawnika. Zdania są podzielone. Jedni uważają, że należy ją przeprowadzać co roku, a według innych, wertykulacja powinna być przeprowadzana tylko wtedy, gdy trawnik jest w złym stanie. Wszyscy jednak zgodnie twierdzą, że regularna pielęgnacja trawnika, w tym usuwanie obumarłych źdźbeł trawy, jest kluczowa dla jego zdrowia i dobrego wyglądu. Zatem kiedy konkretnie robić wertykulację trawnika?

Wertykulacja trawnika – kiedy najlepiej?

Wertykulacja jest niezbędna, gdy murawa staje się na tyle zbita, że po opadach lub podlewaniu woda długo nie wsiąka oraz wtedy, gdy trawa nie regeneruje się tak dobrze, jak wcześniej. Zanim przystąpisz do koszenia możesz wykonać aerację, czyli zabieg napowietrzania trawnika przy użyciu specjalnych rurek lub kolców nakłuwających glebę. Dzięki niej podłoże będzie luźniejsze i odporniejsze na deptanie. Aeracja sprzyja pozbyciu się zbitego klepiska, na którym trawa rośnie tylko miejscowo. Pomoże też pozbyć się nierówności i jednocześnie dostarczy tlen w głąb trawnika.

Wertykulacja przed etapem wzrostu traw i po tym okresie zapewnia im odpowiednie warunki rozwoju. W przypadku starszych trawników, na których zalega gruba warstwa filcu i mchu, zaleca się przeprowadzić intensywniejszy zabieg. Wertykulator ustawia się wtedy na głębokość 20 mm. Czynność należy powtarzać aż do uzyskania pożądanego efektu. Po wertykulacji trawnik wygląda jak zryty, ale pozytywne efekty tego zabiegu widać bardzo szybko. Trawnik odmładza się, zagęszcza i nabiera zielonej barwy.

Kiedy zrobić wertykulację trawnika? Pierwszy zabieg powinniśmy wykonać dopiero w drugim roku po założeniu trawnika, a najlepiej połączyć go z pierwszym koszeniem w sezonie. Pierwszą wertykulację przeprowadzamy na początku wiosny, czyli w okolicy marca. Jest niezbędna, gdy po roztopach i ociepleniu trawnik znajduje się wizualnie w opłakanym stanie. Najczęściej przeprowadza się wertykulację w kwietniu, a w przypadku ciepłej pogody na przełomie marca i kwietnia.

Na małych trawnikach do 100 mkw. wertykulację można wykonać za pomocą grabi o ostrych zębach, mocno i gwałtownie grabiąc. Natomiast na większych powierzchniach przydają się wertykulatory elektryczne i spalinowe. Elektryczne pracują ciszej i są neutralne dla środowiska. W sklepach można dostać także sprzęt akumulatorowy, który łączy w sobie atuty urządzeń spalinowych i elektrycznych. Wertykulator mechaniczny kupisz już za ok. 600 zł.

Wertykulacja trawnika jesienią

Według poradników, zabieg pielęgnacyjny powinniśmy przeprowadzać późnym latem i wczesną jesienią, gdyż wtedy zapewnimy trawie najlepsze warunki do regeneracji. Wertykulacja zalecana jest zwłaszcza od połowy sierpnia do października. Jesienne ciepło i wilgoć w glebie pomogą trawnikowi szybciej się zregenerować. Zabiegu nie wolno przeprowadzać, kiedy leży śnieg oraz po opadach deszczu.

Przy wyborze urządzenia do wertykulacji warto kierować się mocą silnika (na dużym trawniku założonym w średnio przepuszczalnym podłożu spokojnie poradzi sobie sprzęt o mocy 1800 W), głębokością roboczą (dobre modele mają kilkustopniową regulację) oraz szerokością roboczą (modele o dużej szerokości zapewniają dużą wydajność pracy, a o mniejszej pozwalają dotrzeć do trudno dostępnych części trawnika).

Niezbędna jest coroczna wertykulacja i dotyczy to zarówno młodego, jak i dojrzałego trawnika. Jeśli zaniechamy przeprowadzania zabiegu, w dłuższej perspektywie dochodzi do występowania chorób grzybowych i zniszczeń nawet całych połaci trawnika. W okresie jesiennym optymalny na przeprowadzenie zabiegu jest koniec września, gdyż korzenie trawy mają wtedy więcej czasu na regenerację, a rośliny sprawniej przygotowują się do nadejścia zimy. Wertykulacja trawy jesienią powinna być płytsza niż wiosną.

Kiedy wertykulacja trawnika po zimie?

Wertykulacja trawnika kiedy po zimie? Moment rozpoczęcia wiosennej pielęgnacji trawnika zależy od warunków atmosferycznych. Przed przystąpieniem do pracy należy upewnić się, że nie ma już nocnych przymrozków poniżej -5 st. C, opady śniegu się zakończyły, a gleba nie jest przemarznięta. Dodatkowo należy odczekać aż trawnik nieco przeschnie.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button