Piękny, zadbany ogród to marzenia każdego ogrodnika. Nie można jednak ukrywać tego, że za takimi efektami stoją długie godziny pracy. Wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych to obowiązkowy punkt, z którym musimy liczyć się, gdy zakładamy ogród. O których przede wszystkim należy pamiętać?
Zabiegi pielęgnacyjne trawnika
Zielony dywan w ogrodzie to doskonałe tło zarówno dla domu, jak i dla roślin – krzewów, drzew, kwiatów na rabatach. Aby trawnik był zawsze gęsty i bujny, musimy pamiętać o wykonywaniu konkretnych zabiegów. Wśród nich są między innymi:
- aeracja i wertykulacja – poprawiają cyrkulację powietrza w glebie oraz zwiększają jej przepuszczalność, dzięki czemu trawa lepiej pochłania wodę i substancje odżywcze ziemi;
- nawożenie – dobranie właściwych nawozów organicznych i mineralnych, w zależności od gatunku trawy i pory roku, to sposób na piękną, bujnie rosnącą trawę;
- koszenie – choć z powodu suszy zaleca się ograniczenie koszenia, to również ważny element pielęgnacji trawnika;
- podlewanie – jedynie dobrze nawodniony trawnik będzie się prawidłowo rozwijał;
- dosiewanie – z przypadku, gdy na wysianym trawniku pojawiają się prześwity i tak zwane łyse placki, dobrze jest dosiać w tych miejscach trochę trawy.
Choć może wydawać się, że nie ma nic łatwiejszego niż pielęgnacja trawnika, w rzeczywistości może okazać się to całkiem trudne zadanie. W przypadku, gdy obawiamy się, że sobie z tym nie poradzimy, dobrze jest skorzystać z pomocy specjalistów.
Nawożenie
Aby rośliny w naszym ogrodzie rozwijały się prawidłowo, dobrze będzie wspomóc je nawozami. Poleca się przede wszystkim nawozy organiczne – kompost, obornik, biohumus. Niektóre z nich, na przykład nawóz z pokrzywy, możemy zrobić w naprawdę prosty sposób. Wybierając nawozy mineralne, zwróćmy uwagę na ich skład. Najlepiej, jeśli będą one pozbawione substancji, które szkodzą owadom.
Na co pozwala nam nawożenie roślin? To między innymi sposób na wzmocnienie ich. Przez dostarczenie im najpotrzebniejszych składników odżywczych oraz wzbogacenie gleby, rośliny poradzą sobie dużo lepiej podczas walki z chorobami czy szkodnikami.
Przycinanie krzewów i drzew
Jeśli zależy nam na idealnie przystrzyżonym żywopłocie, nie możemy zapomnieć o przycinaniu! Dzieli je na dwa typy: formujące i prześwietlające. Pierwsze ma za zadanie zagęszczenie krzewu, aby pędy rozwijały się w prawidłowy sposób, tworząc przy tym zamierzony kształt. Drugie cięcie ma odwrotne zadanie – polega na takim usunięciu pędów, by promienie słoneczne dotarły także do skrytych części krzewu. W zależności od gatunku i rodzaju rośliny, przycinanie odbywa się w różnych miesiącach. Szczególną uwagę należy poświęcić drzewkom owocowym – o ich przycinaniu można przeczytać tu: https://greensolutions.com.pl/przycinanie-drzew-owocowych/.
Nawadnianie
Jest szczególnie ważne wtedy, gdy żar leje się z nieba. Rośliny bez wody są osłabione, a przez to dają kiepski plon. Podlewając ogród, musimy jednak pamiętać o kilku zasadach. Najlepiej będzie nawadniać ogród rano bądź wieczorem (podczas upałów i suszy nawet dwa razy dziennie). Unikajmy pory, gdy słońce świeci najmocniej. Podlanie roślin w takich warunkach może skutkować ich porażeniem. Dobrze będzie zwrócić również uwagę na to, w jaki sposób nawadniamy ogród. W przypadku rabat czy grządek w ogródku warzywnym skupmy się przede wszystkim na samych roślinach i podlewajmy je od dołu. W ten sposób nie dostarczymy wody chwastom.
Plewienie
Skoro o chwastach mowa – plewienie, czyli ręczne usuwanie chwastów, jest jednym z najskuteczniejszych sposobów w walce z niechcianymi roślinami w ogrodzie. Dzięki przekopaniu ziemi i usunięciu z niej wszystkich korzonków i innych pozostałości chwastów będziemy mogli cieszyć się ogrodem, w których rosną tylko te rośliny, które celowo zasadziliśmy bądź wysialiśmy. To również droga do zminimalizowania ryzyka pojawienia się w ogrodzie szkodników.
Wykonując te i inne zabiegi pielęgnacyjne w ogrodzie będziemy mogli cieszyć się pięknymi, prawidłowo rozwijającymi się roślinami.