Fotowoltaika jest niewątpliwie jednym z najbardziej popularnych i coraz częściej stosowanych źródeł pozyskiwania energii elektrycznej w polskich gospodarstwach domowych jak i przedsiębiorstwach. Możliwość produkcji prądu ze źródła odnawialnego, które jest korzystne dla środowiska oraz daje możliwość praktycznie darmowej produkcji energii zachęca coraz większe grono osób do zainteresowania się tym tematem. Jednak niektóre osoby mogą nie wiedzieć w jaki sposób działa fotowoltaika. Warto zatem wiedzieć czym jest i jaka jest zasada jej działania.
Spis treści
Czym jest fotowoltaika?
Zgodnie z definicją fotowoltaika, a właściwie instalacja fotowoltaiczna, jest to jedna z kilku metod wykorzystująca odnawialne źródła do produkcji energii. W tym przypadku instalacja ta wykorzystuje energię płynącą ze Słońca do zamiany jej w prąd o natężeniu stałym by później móc zmienić ją w prąd o natężeniu zmiennym. Sama instalacja fotowoltaiczna zaś składa się z kilku ściśle ze sobą powiązanych elementów, które razem tworzą efektywną formę produkcji energii elektrycznej dla własnych potrzeb.
Sama instalacja fotowoltaiczna jest o tyle istotna, iż nie wymaga ingerencji człowieka w proces produkcji energii a sam montaż instalacji fotowoltaicznej jest dosyć prosty. Dzięki temu już od samego początku można cieszyć się praktycznie darmową energią płynącą z promieni słonecznych padających na panele fotowoltaiczne. Sama instalacja fotowoltaiczna z kolei pozwala na produkcję jak i magazynowanie wyprodukowanej energii elektrycznej. Więcej o działaniu fotowoltaiki przeczytasz na columbusenergy.pl.
W jaki sposób działa instalacja fotowoltaiczna?
Zasada działania instalacji fotowoltaicznej opiera się na działaniu kilku elementów, które wspólnie tworzą nieskomplikowany układ pozwalający na produkcję czystej energii elektrycznej. Podstawowym elementem działania instalacji fotowoltaicznej są panele fotowoltaiczne. Składają się one z krzemowych ogniw fotowoltaicznych, które pochłaniając energię fotonów (wiązek światła) wprawiają w ruch elektrony mieszczące się na powierzchni paneli fotowoltaicznych. Elektrony przemieszczają się w dwa bieguny znajdujące się na panelu tym samym powodując spięcie oraz powstanie prądu o natężeniu stałym.
Następnie tak wytworzony prąd trafia do inwertera (falownika). W tym miejscu następuje zamiana prąd stałego na prąd o natężeniu zmiennym. Następnie prąd zmienny trafia do sieci kabli oraz połączeń, które transportują wytworzony prąd elektryczny do sieci energetycznej skąd można czerpać czystą energię elektryczną. Dodatkowym elementem są na przykład akumulatory, w których z powodzeniem można gromadzić nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej i wykorzystywać w okresach gdy Słońce nie świeci tak intensywnie jak wiosną lub latem.
Czy instalacja fotowoltaiczna jest opłacalna?
Sposób działania instalacji fotowoltaicznej dla niektórych osób może wydawać się niezrozumiały a sama instalacja kompletnie zbędna. Powodem takiej decyzji często bywają niczym niepotwierdzone argumenty dotyczące zbyt wysokich kosztów podczas inwestycji w to rozwiązanie lub niska efektywność działania paneli fotowoltaicznych. Warto jednak zdawać sobie sprawę z zalet jakie niesie ze sobą instalacja fotowoltaiczna, do których zaliczają się:
- brak emisji gazów cieplarnianych – instalacja fotowoltaiczna jest nazywana zielonym źródłem energii gdyż nie powoduje emisji żadnych gazów cieplarnianych. W ten sposób można produkować energię elektryczną nie martwiąc się o jej negatywny wpływ na środowisko;
- możliwość uzyskania statusu niezależności energetycznej – instalacja fotowoltaiczna pozwala na całkowite odrzucenie koncepcji korzystania z tradycyjnych źródeł pozyskiwania energii dzięki czemu cała wyprodukowana energia może zostać przeznaczona dla własnych potrzeb.
- możliwość zaoszczędzenia dużej ilości środków – pomimo wysokiego kosztu inwestycji jaki należy podjąć przy instalacji fotowoltaicznej sam koszt zwraca się po mniej więcej 7-10 lat w kwocie jaką należałoby płacić co miesiąc za używanie energii elektrycznej z tradycyjnego źródła.
Wobec wyżej przedstawionych argumentów można śmiało stwierdzić, że zasada działania instalacji fotowoltaicznej jak i jej zalety sprawiają, że będzie to najlepszy wybór pod względem źródła pozyskiwania energii elektrycznej dla swojego domu.