Produkcja profili – kluczowe pojęcia

Zlecenie indywidualnego zamówienia na produkcję profili rozpoczyna współpracę, w której zarówno zlecający, jak i wykonawca biorą czynny udział. Współpraca polega na nie tylko na wymianie uwag i spostrzeżeń – głównym celem jest określenie przydatności finalnego produktu. Dlatego też w czasie procesu produkcyjnego będą przewijać się techniczne zwroty właściwe dla każdego etapu. Oto najważniejsze z nich.

Tworzywa termoplastyczne

Produkcja i tłoczenie profili opiera się na stosowaniu surowców, które są podatne na przetwarzanie. Surowce te nazywane są tworzywami termoplastycznymi, branżowo określanymi jako „termoplasty”. To grupa tworzyw sztucznych, które po doprowadzeniu do odpowiedniej temperatury zmieniają stan skupienia ze stałego na półpłynny. Dzięki temu są podatne na formowanie zarówno metodą wtryskową, jak i w technologii ekstruzji.

Wśród najczęściej stosowanych tworzyw termoplastycznych znajdują się polichlorek winylu, polietylen, polipropylen czy polistyren. Warto nadmienić, że surowce te można poddać wielokrotnemu przetwarzaniu, co sprzyja dbałości o środowisko.

Ekstruzja (wytłaczanie)

Tym terminem określa się proces tworzenia długich elementów, takich jak profile, uszczelki czy rury. Technologia polega na ogrzaniu granulatu do uzyskania temperatury, w której zacznie się on uplastyczniać i homogenizować. W kolejnym etapie możliwe jest dodawanie pigmentu lub włókien zbrojących. Gotowy produkt w postaci półpłynnej tłoczony jest przez głowicę formującą, a następnie kalibrowany. Po uzyskaniu pożądanego kształtu materiał ulega schłodzeniu, a następnie zostaje pocięty na wymiar (w przypadku profili) lub nawinięty na szpulę (w przypadku profili miękkich typu uszczelki).

Wdrożenie narzędzia do produkcji seryjnej

Zanim dojdzie do uzyskania finalnego produktu, musi on przejść serię testów. W czasie ich trwania następuje dostrajanie parametrów – ustawia się głowice formujące oraz kalibratory, a sam design produktu może ulec korekcie. Działania te mają na celu dążenie do uzyskania wzorca, który zgodny będzie z założeniem projektowym zatwierdzonym przez zleceniodawcę.

MOQ

Pod tym obco brzmiącym skrótem kryje się minimalna wielkość zamówienia (z ang. minimum order qunatity). Każdy producent ma ściśle określoną minimalną wielkość zamówienia, która przekracza dolną granicę opłacalności. Na ustalenie wielkości zlecenia wpływa wiele czynników. Możliwe jest wyprodukowanie partii mniejszej, niż wstępnie zakłada polityka firmy, jednak klient musi liczyć się z wyższymi kosztami jej produkcji.

Profile tworzywowe (plastikowe)

Są to profile wykonane z tworzywa sztucznego, jakim jest plastik. Wśród nich wyróżnia się profile twarde (powstają z takich materiałów, jak PVC, PP czy PMMA, możliwe jest ich blendowanie w celu uzyskania określonych właściwości), miękkie (powstają z elastomerów oraz z PVC czy EVA), spienione (efekt ten uzyskuje się poprzez dodanie środka chemicznego, który wytwarza pęcherzyki gazu) i kompozytowe (powstają w wyniku połączenia dwóch materiałów, np. tworzyw sztucznych i włókna szklanego).

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button