Zlecenie indywidualnego zamówienia na produkcję profili rozpoczyna współpracę, w której zarówno zlecający, jak i wykonawca biorą czynny udział. Współpraca polega na nie tylko na wymianie uwag i spostrzeżeń – głównym celem jest określenie przydatności finalnego produktu. Dlatego też w czasie procesu produkcyjnego będą przewijać się techniczne zwroty właściwe dla każdego etapu. Oto najważniejsze z nich.
Spis treści
Tworzywa termoplastyczne
Produkcja i tłoczenie profili opiera się na stosowaniu surowców, które są podatne na przetwarzanie. Surowce te nazywane są tworzywami termoplastycznymi, branżowo określanymi jako „termoplasty”. To grupa tworzyw sztucznych, które po doprowadzeniu do odpowiedniej temperatury zmieniają stan skupienia ze stałego na półpłynny. Dzięki temu są podatne na formowanie zarówno metodą wtryskową, jak i w technologii ekstruzji.
Wśród najczęściej stosowanych tworzyw termoplastycznych znajdują się polichlorek winylu, polietylen, polipropylen czy polistyren. Warto nadmienić, że surowce te można poddać wielokrotnemu przetwarzaniu, co sprzyja dbałości o środowisko.
Ekstruzja (wytłaczanie)
Tym terminem określa się proces tworzenia długich elementów, takich jak profile, uszczelki czy rury. Technologia polega na ogrzaniu granulatu do uzyskania temperatury, w której zacznie się on uplastyczniać i homogenizować. W kolejnym etapie możliwe jest dodawanie pigmentu lub włókien zbrojących. Gotowy produkt w postaci półpłynnej tłoczony jest przez głowicę formującą, a następnie kalibrowany. Po uzyskaniu pożądanego kształtu materiał ulega schłodzeniu, a następnie zostaje pocięty na wymiar (w przypadku profili) lub nawinięty na szpulę (w przypadku profili miękkich typu uszczelki).
Wdrożenie narzędzia do produkcji seryjnej
Zanim dojdzie do uzyskania finalnego produktu, musi on przejść serię testów. W czasie ich trwania następuje dostrajanie parametrów – ustawia się głowice formujące oraz kalibratory, a sam design produktu może ulec korekcie. Działania te mają na celu dążenie do uzyskania wzorca, który zgodny będzie z założeniem projektowym zatwierdzonym przez zleceniodawcę.
MOQ
Pod tym obco brzmiącym skrótem kryje się minimalna wielkość zamówienia (z ang. minimum order qunatity). Każdy producent ma ściśle określoną minimalną wielkość zamówienia, która przekracza dolną granicę opłacalności. Na ustalenie wielkości zlecenia wpływa wiele czynników. Możliwe jest wyprodukowanie partii mniejszej, niż wstępnie zakłada polityka firmy, jednak klient musi liczyć się z wyższymi kosztami jej produkcji.
Profile tworzywowe (plastikowe)
Są to profile wykonane z tworzywa sztucznego, jakim jest plastik. Wśród nich wyróżnia się profile twarde (powstają z takich materiałów, jak PVC, PP czy PMMA, możliwe jest ich blendowanie w celu uzyskania określonych właściwości), miękkie (powstają z elastomerów oraz z PVC czy EVA), spienione (efekt ten uzyskuje się poprzez dodanie środka chemicznego, który wytwarza pęcherzyki gazu) i kompozytowe (powstają w wyniku połączenia dwóch materiałów, np. tworzyw sztucznych i włókna szklanego).