Element grzejny – budowa i zastosowanie

Oporowy element grzejny, płyty izolacyjne, masy ogniotrwałe, ceramiczne kształtki wykonywane na życzenie klienta – co łączy wszystkie te produkty? Odpowiedź jest prosta – są one projektowane i wytwarzane przez krakowską firmę ZAMAC, wiodącego producenta materiałów z ceramiki ogniotrwałej.

Elementy grzejne w ofercie ZAMAC

Standardowy element grzejny dostępny w ofercie ZAMAC składa się z wysokotemperaturowej spirali umieszczonej w cylindrze z izolacyjnych włókien ogniotrwałych. Cylindry są formowane próżniowo i w zależności od potrzeb klienta mogą przyjąć od 50 do 870 mm średnicy. Natomiast spirale są wykonane z drutu oporowego Kanthal A1, którego maksymalna temperatura pracy wynosi 1400°C. Oczywiście nie ma żadnych przeszkód przed tym, aby cylindryczne elementy grzejne ZAMAC pracowały zarówno w pionie, jak i w poziomie. Co więcej, jeżeli istnieje taka konieczność, mogą one również przyjąć postać panelu, półcylindra itp., a także posiadać podwójną spiralę zespoloną szeregowo. W tym przypadku moc urządzenia ustalana jest według zapotrzebowania klienta.

Elementy grzejne, projektowane i wytwarzane przez ZAMAC, są zbudowane w taki sposób, że straty energii podczas rozruchu i pracy są minimalne. Urządzenia te są lekkie, odporne na szoki termiczne, mają niską pojemność cieplną, a ich korpusy – co oczywiste – nie przewodzą prądu. Mogą być stosowane chociażby w takich miejscach, jak:

 • warsztaty jubilerskie i pracownie złotnicze,
 • laboratoria,
 • odlewnie,
 • warsztaty samochodowe,

a także wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność szybkiego i bezpiecznego wytworzenia wysokiej temperatury w celu podgrzania/stopienia metalu, tworzywa sztucznego itp.

Zamówione i gotowe elementy grzejne są instalowane przez pracowników na miejscu, u klienta.

Ceramika ognioodporna w ofercie ZAMAC

Ogniotrwałe, ceramiczne elementy grzejne, nie są oczywiście jedynymi produktami dostępnymi w katalogu ZAMAC. Przyjrzyjmy się pozostałym.

 • Kształtki i otuliny formowane próżniowo – łatwe w obróbce, wytrzymałe mechanicznie, mogą być pokryte dodatkową warstwą ochronną. Grubość ścian kształtek i otulin może wynosić od 5 do 50 mm, mogą one również przyjąć dowolną postać wskazaną przez klienta.
 • Kształtki ceramiczne wycinane maszynowo, zarówno w oparciu o dostarczane projekty, jak i projektowane przez specjalistów ZAMAC.
 • Białe, ogniotrwałe płyty termoizolacyjne wytwarzane metodą próżniową. Nietoksyczne, bezzapachowe,
 • przeznaczone do temperatur 1260 i 1430°C. Warto jedynie pamiętać, że należy je transportować na paletach.
 • Ceramika techniczna i ogniotrwała, przystosowana do pracy w agresywnych chemicznie środowiskach.
 • Kleje, masy, kity i utwardzacze, przystosowane do pracy w obecności wysokich temperatur.
 • Mogą pełnić przeróżne role, np. uszczelniające, naprawcze, zabezpieczające, konstrukcyjne, impregnujące czy spajające.
 • W zależności od rodzaju materiału, mogą być stosowane na różnych, odpowiednio przygotowanych powierzchniach, nawet na odtłuszczonym metalu, a także aplikowane natryskiem, pędzlem, wałkiem czy kielnią. Stosowane głównie jako wypełnienia, izolacje czy uszczelnienia, ceramiczne masy od ZAMAC mogą być używane zarówno w domach czy budynkach mieszkalnych, jak i w instalacjach przemysłowych.

Więcej informacji o elementach grzejnych i pozostałych produktach z ceramiki ogniotrwałej z katalogu ZAMAC znajdziesz na stronie zamac.pl.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button