Krokusy – jak wybrać cebulki szafranu?

Jesień to doskonały czas na sadzenie cebulek kwiatowych. Wiele gatunków roślin bulwiastych różniących się kształtem, kolorem i rozmiarem daje właścicielom ogrodów oraz działek tysiące możliwości aranżacyjnych. Zdecydowałeś się posadzić krokusy? Chcesz wiedzieć, jak wybrać cebulki szafranu? Oto garść niezbędnych informacji, dzięki którym zakup idealnych bulw nie sprawi Ci już żadnego problemu.

Jak wybrać cebulki krokusów?

Odpowiedni dobór bulw krokusów jest niezwykle ważny. Jeśli chcesz, aby wiosną kwiaty zachwycały swoim wyglądem, musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Sprawdź, czym kierować się podczas wyboru cebulek.

1. Wielkość sadzonek

Aby Twoje kwiaty były dorodne, bulwy muszą być duże. Tylko takie okazy mają sporą ilość materiału zapasowego, który gwarantuje, że z cebulek wyrosną piękne okazy.

2. Stan bulw

Cebulki krokusów powinny być twarde, zdrowe i jędrne. Sadzonki nie mogą mieć żadnych uszkodzeń, śladów chorób i pleśni. Dlatego wybieraj wyłącznie sprawdzonych sprzedawców, którzy dużą wagę przywiązują do jakości oferowanych bulw.

3. Kraj pochodzenia cebulek

Dokonując zakupu, zwróć uwagę na producenta bulw. W ogrodach sprawdzą się jedynie te okazy, które są produkowane w warunkach klimatycznych zbliżonych do tych, które panują w Polsce.

Kiedy sadzić cebulki krokusów?

Cebulki krokusów należy sadzić wczesną jesienią. Okres umieszczania bulw w glebie przypada na mniej więcej sześć tygodni przed pierwszymi przymrozkami. Doskonałą porą będzie wrzesień i pierwsza połowa października. Dzięki temu szafrany będą miały czas na ukorzenienie się i rozwinięcie. Należy pamiętać, że sadzonki najlepiej wsadzać do gruntu tuż po zakupie.

Jak sadzić cebulki krokusów?

Szafrany doskonale prezentują się w przydomowym ogrodzie, gdy są posadzone zarówno w większych rabatach, jak i rzędach. Kwiaty te lubią żyzną glebę o stosunkowo niskim stopniu wilgotności. Miejsce nasady powinno się znajdować na stanowisku dobrze nasłonecznionym. Po wybraniu odpowiedniego stanowiska należy oczyścić podłoże z trawy, chwastów i innych elementów, które mogą wpływać na rozwój rośliny. Cebulki umieszcza się w ziemi czubkiem do góry w dołkach o głębokości około 10 centymetrów z zachowaniem odpowiedniego odstępu  i przysypuje. Tuż po wkopaniu, sadzonki powinieneś obficie podlać, jednocześnie delikatnie ubijając wilgotną glebę wokół bulw. Choć szafrany zaliczane są do kwiatów odpornych na niskie temperatury, warto zabezpieczyć cebulki przed mrozem poprzez ułożenie niewielkiej warstwy słomy, kory lub torfu.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button