
Pokój dziecięcy to szczególne miejsce w domu, które łączy dwie podstawowe strefy: zabawy i nauki oraz sypialni. Jak umeblować pomieszczenie, aby doskonale realizowało wszystkie funkcje? W pokoju dla dziecka nie może zabraknąć biurka, wygodnego krzesła, regałów na książki oraz odpowiedniego oświetlenia. W strefie zabawy sprawdzą się pojemniki na zabawki, wygodne poduszki i materace do siedzenia, a w części wypoczynkowej łóżko i szafa na ubrania. Najlepiej, aby nasze meble rosły razem z naszymi dziećmi.
Pokój dziecięcy to pomieszczenie, które najczęściej przechodzi metamorfozę. Jego podstawowe funkcje zależą głównie od wieku dziecka. Meble do pokoju dla pociechy można podzielić na trzy poziomy: tuż nad podłogą (z tej strefy najczęściej korzysta raczkujące dziecko), na wysokości do ok. 160 cm (dla małego dziecka) oraz powyżej 160 cm (strefa nastolatka).
Spis treści
- Funkcjonalność, czyli meble rosnące z dzieckiem
- Bezpieczeństwo przede wszystkim
- Jak wybrać dobre i trwałe meble do dziecięcego pokoju
- Wybór odpowiednich mebli do pokoju dziecka
- Meble odporne na zabrudzenia
- Przechowywanie w pokoju dziecięcym – jakie meble
- Kolory, motywy, naklejki ścienne i obrazy do pokoju dziecka
- Oświetlenie dziecięcego pokoju
Funkcjonalność, czyli meble rosnące z dzieckiem
Meble do pokoju dziecięcego powinny być praktyczne i funkcjonalne. Najlepszym rozwiązaniem są kolekcje, które posłużą dłużej, np. meble regulowane, czyli „rosnące” razem z dzieckiem. Dzieci rosną szybko, dlatego warto wybierać meble, które za nimi nadążą.
Na rynku dostępne są łóżka oferujące trzy różne długości, które po całkowitym rozłożeniu osiągają ponad 2 m długości. Oznacza to, że wyśpi się na nich nawet wysoki nastolatek. Trzeba pamiętać, aby do łóżka rosnącego z dzieckiem dobrać materac. Zazwyczaj dopasowane do ram modele są sprzedawane w tych samych sklepach.
Jeśli nie chcemy wymieniać biurka co 2-3 lata, powinniśmy pomyśleć o kupnie mebla z regulowaną wysokością blatu. Oprócz biurek z regulacją ręczną dostępne są wersje regulowane elektrycznie. Ich wysokość możemy ustalać zdalnie nawet za pośrednictwem telefonu. Strefa do nauki musi być wyposażona w wygodne krzesło. Rekomendowane są fotele biurowe z regulowaną wysokością.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Meble muszą być wykonane z materiałów wysokiej jakości i spełniać normy bezpieczeństwa. Ważne jest również, aby były stabilne i odporne na uszkodzenia. Niektóre meble dla dzieci posiadają specjalne atesty, które potwierdzają ich bezpieczeństwo.
Jak wybrać dobre i trwałe meble do dziecięcego pokoju
Nienaturalna pozycja podczas siedzenia przy biurku, bóle pleców oraz trudności z koncentracją to problemy, które mogą być spowodowane niewłaściwie dobranymi meblami. Odpowiednio wyprofilowane siedzisko i oparcie krzesła czy ustawiony pod prawidłowym kątem blat biurka to funkcje dostosowane do indywidualnych potrzeb dzieci.
Przy wyborze mebli warto zwrócić uwagę na ich trwałość, łatwość utrzymania czystości oraz wpływ na środowisko. Drewniane meble są naturalne, trwałe i łatwe w utrzymaniu. Natomiast plastikowe meble mogą być lżejsze i tańsze, ale często są mniej trwałe i niekorzystne dla środowiska.
Wybór odpowiednich mebli do pokoju dziecka
Decydując się na zakup konkretnego zestawu meblowego, dobrze jest pamiętać, że pokoje dziecięce muszą być przystosowane do licznych aranżacji. Dzieci często pytają o możliwość różnych zmian, które dają im poczucie nowości i świeżości. Meble w pokoju dziecka powinny więc mieć charakter modułowy, który umożliwia tworzenie różnych konfiguracji.
Specjaliści od aranżacji wnętrz przestrzegają, aby meble nie stanowiły głównego wyznacznika stylu. Funkcje te powinny przejąć dodatki i tekstylia.
Meble odporne na zabrudzenia
Zestaw mebli dziecięcych oprócz atrakcyjnego designu powinien być odporny na intensywną eksploatację. Urządzając pokój dla dziecka, warto postawić na meble, do produkcji których użyto wysokiej jakości tkanin. Meble tapicerskie powinny posiadać niezbędne certyfikaty i być wyposażone w technologię, dzięki której są plamoodporne, a w razie zabrudzeń łatwo się je czyści.
Przechowywanie w pokoju dziecięcym – jakie meble
W małym pokoju dziecięcym przestrzeń jest na wagę złota. Warto więc wykorzystać każdy dostępny kąt jako miejsce do przechowywania zabawek, instalując półki w zasięgu oczu i rąk dzieci, na ścianach oraz na drzwiach do pokoju czy skrzydle drzwiowym szafy.
Innym pomysłem jest wykorzystanie przestrzeni pod łóżkiem. Skrzynie na kółkach czy wysuwane szuflady to idealne miejsca na przechowywanie mniej używanych zabawek i pluszaków czy sezonowych ubrań. Jeśli dzieci współdzielą pokój, warto zainwestować w meble wielofunkcyjne, takie jak łóżko piętrowe z wbudowaną szafą czy biurkiem.
Kolory, motywy, naklejki ścienne i obrazy do pokoju dziecka
Naklejki dla dzieci na ścianę to świetny pomysł bez względu na dominujący styl w wystroju dziecięcego pokoju. Stonowane kolory ścian są dobrym tłem dla oryginalnych ozdób, obrazów i dodatków. Naklejki na ścianę to oryginalna ozdoba, która nie zdominuje stylu panującego w pokoju, a przy tym podkreśli przeznaczenie poszczególnych stref w pomieszczeniu.
Aby ułatwić dzieciom odnalezienie potrzebnych przedmiotów, można oznaczyć pojemniki za pomocą kolorowych etykiet. Młodsze dzieci bez problemu sobie poradzą, jeśli zamiast wyrazów użyjemy ilustracji.
Oświetlenie dziecięcego pokoju
W pokoju młodszego dziecka sprawdzą się lampy naścienne, które dają delikatne rozproszone światło. Starszym dzieciom jest potrzebna lampka na biurko, najlepiej z białym, ciepłym światłem żarówki LED, która się nie nagrzewa. Przypadkowe dotknięcie lampki nie powinno być przykrością.
W pokoju nastolatka przyda się jasno świecąca lampka nocna, przy której można czytać lub uczyć się w łóżku. Niezbędna jest wisząca lampa sufitowa, najlepiej kolorystycznie pasująca do lampek naściennych.