Oświetlenie w pokoju dziecka – dziewczynki i chłopca – jak prawidłowo je zaplanować?

W projektowaniu przestrzeni w pokoju dziecięcym, najwięcej uwagi poświęcamy na dobór kolorystyki, mebli, dekoracji i innych aspektów sprzyjających rozwojowi najmłodszych. Aspektem często pomijanym w tym procesie jest oświetlenie, czyli wybór odpowiedniej oprawy z prawidłowym, bezpiecznym rozmieszczeniem. Dodatkową kwestią jest barwa światła, która w pokoju dziecięcym powinna spełniać funkcję zarówno relaksującą, jak również mobilizującą do nauki. Poznaj skuteczne sposoby na zaplanowanie oświetlania w przestrzeni najmłodszych!

Barwa światła dopasowana do nauki i zabawy

W przypadku projektowania oświetlenia w pokoju niemowlaka należy kategorycznie unikać tzw. olśnienia. Z perspektywy osoby dorosłej może to być rozsądnym pomysłem, jednak małe dziecko większość czasu będzie spędzać w pozycji leżącej, co może zaburzyć jego komfort i prawidłowy rozwój. Dużo skuteczniejszym wariantem są tzw. lampy z przysłonami, które dzięki swojej specjalistycznej budowie rozpraszają promienie świetlne.

Drugim z kluczowych aspektów jest dobór odpowiedniej barwy światła. Ten z pozoru nieistotny czynnik ma na celu gwarantuje maluchowi komfort zarówno w trakcie zabawy, jak również odrabiania pracy domowej. Zaleca się jednak, aby w wyborze ogólnego oświetlania postawić na barwę neutralną, zwiększającą motywację dziecka do działania i poznawczego eksplorowania świata. Drugą kwestią są lampki nocne, które zawierać powinny żarówki o barwie ciepłej, sprzyjającej atmosferze odpoczynku po całodniowej aktywności. Warto postawić na szereg dodatkowych źródeł oświetlenia w pokoju dziecięcym, aby nie ograniczać się do pojedynczej scenerii. W zależności od aktualnie wykonywanej czynności możliwe stanie się spersonalizowane dopasowanie nie tylko barwy, ale również natężenia, które wynosić powinno w okolicach 300 fx.

Lampy do pokoju dziecięcego stanowią elementarny element wystroju każdego pokoju. To właśnie w ich otoczeniu dzieci uczą się, bawią, odpoczywają i wzrastają. Jeżeli chodzi o lampę biurkową, doskonałym wyborem będzie żarówka o barwie białej bądź mlecznej, skutecznie motywującej do nauki i wprawiających najmłodszych w tryb pracy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Tytułowe hasło tego akapitu wybrzmiewać powinno w głowach rodziców na każdym etapie wzrastania dzieci. Po doborze odpowiednich lamp, barwy i natężenia należy zadbać o ich odpowiednie rozmieszczenie w pokoju. Źródła oświetlenia w przestrzeni najmłodszych powinno być pozbawione elementów nagrzewających się do temperatur grożących poparzeniem. Jeżeli chodzi o ten aspekt żarówkami powszechnie uznawanymi za bezpieczne są tzw. LED oraz OLED.

Oświetlenie w pokoju dziecka - dziewczynki i chłopca - jak prawidłowo je zaplanować? 2
Źródło: https://www.lampsandco.pl/blog/aranzacje/oswietlenie-w-pokoju-dziecka-dziewczynki-i-chlopca-jak-prawidlowo-je-zaplanowac

 

Dodatkowo dzieci nie powinny mieć dostępu do przewodów, co uchroni je przed niebezpiecznymi spięciami i potknięciami. Wybierając lampy do pokoju dziecięcego warto również postawić na konstrukcje stabilne o podstawach odpornych na przewrócenie, a także materiały takie jak drewno i tkanina, w znacznym stopniu przeważające nad popularnym szkłem.

Postaw na funkcję ściemniania

Jak wymienione zostało w wyższej części tekstu, najlepszym wyborem w przypadku oświetlenia głównego będzie barwa neutralna ze standardowym natężeniem. Dodatkową aspektem pozwalającym na swobodną manipulację drugim parametrem jest funkcja ściemniania! Komponent ten umożliwi wprowadzenie najmłodszych w stan relaksu, co w znacznym stopniu ułatwi zasypianie i polepszy ich jakość snu.

Podsumowanie

Planując oświetlenie w pokoju dziecka w pierwszej kolejności powinniśmy kierować się bezpieczeństwem najmłodszych, zapewnionym dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu lamp i wyborze konstrukcji trwałych, odpornych na zrzucenie. Światło to również atmosfera rozwoju, na co bezpośredni wpływ ma barwa i natężenie. Pokój dziecięcy to miejsce zarówno aktywności i zabawy, ale również nauki i szkolnych obowiązków, w związku z czym wszystkie parametry należy dobrać w oparciu o oba tryby. Mając na uwadze wyżej wspomniane aspekty, zaprojektowanie oświetlenia dla dziewczynki i chłopca z pewnością będzie procesem udanym i dającym pozytywne skutki w późniejszym, rodzinnym życiu!

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button