Architekci wnętrz nie mają wątpliwości, że można urządzić pokój dzienny o małym metrażu, aby pełnił wiele różnych ról. Zaaranżowanie małego salonu może być zarówno funkcjonalne, jak estetyczne. Istotne jest wykorzystanie przestrzeni w sposób inteligentny przez wybór mebli i sprzętów o odpowiednich rozmiarach oraz ich optymalne rozmieszczenie.
Odpowiednie meble w małym salonie są kluczowe dla efektywnej aranżacji przestrzeni. Jeżeli planujesz urządzić mały salon, warto zastanowić się nad wyborem takich sprzętów, które pomieszczą się w dostępnej przestrzeni oraz pomogą stworzyć funkcjonalne i estetyczne wnętrze. W niewielkim pokoju każdy mebel ma znaczenie.
Spis treści
Aranżacja małego salonu w bloku
Mały salon w bloku odgrywa zazwyczaj wiele ról, które trzeba pogodzić. Sypialnia, miejsce do przyjmowania gości, jadalnia, biuro – te wszystkie strefy trzeba połączyć, aby prezentowały się estetycznie i były praktyczne. Najlepiej w pomieszczeniu zastosować jasne barwy, lustra, dobre oświetlenie, pionowo ułożone wzory, pasiaste ściany. Lepiej postawić na jakość, a nie ilość mebli czy liczne dodatki.
Mały salon w bloku powinien być utrzymany w jasnych kolorach. Delikatna szarość, złamana biel, ecru czy pastele to dobry wybór. Są to barwy, które optycznie powiększą przestrzeń i ją rozświetlą. Dzięki nim mały salon zyska dodatkową powierzchnię. W niewielkim pomieszczeniu nie warto stosować mebli z różnych stylów. Najlepiej sprawdza się jeden styl, który na pewno pozwoli uzyskać wymarzony efekt.
Mały salon jak urządzić
wyodrębnienia stref w małym salonie nie trzeba ścianek działowych, gdyż chodzi o wizualny podział przestrzeni. Dzięki temu łatwiej zachować funkcjonalność pomieszczenia. W salonie można wyszczególnić takie strefy, jak wypoczynkowa z sofą lub narożnikiem i stolikiem kawowym, kącik telewizyjny z szafką RTV i sprzętem oraz regałem na książki i komodą na akcesoria domowe, kącik jadalniany ze stołem i krzesłami oraz kącik do pracy z biurkiem i fotelem.
Najczęstsze są aranżacje salonu z kuchnią. Aneks kuchenny pozwoli nieco powiększyć ciasny salon. Aby uzyskać taki optyczny efekt, trzeba pomyśleć o bardzo praktycznym, funkcjonalnym połączeniu przestrzeni wypoczynkowej i kuchennej. W tej roli sprawdzi się stół otoczony krzesłami. W nowoczesnych aranżacjach bardzo dobrze prezentuje się stół okrągły. Ostatnio często stosowanym przez projektantów trikiem jest montaż wysokich drzwi do samego sufitu oraz szklanych ścianek pomiędzy strefami.
Wielu inwestorów decyduje się na aranżację małego salonu z jadalnią. Wystarczy niewielki stół wkomponować w salon oraz otoczyć go wygodnymi, pasującymi do wystroju krzesłami. Możliwe jest urządzenie małego salonu z sypialnią. Do salonu ze strefą sypialną najlepiej sprawdzi się sofa z funkcją spania. Rozkładana kanapa służy do siedzenia w dzień, a do odpoczynku nocą.
Optymalne wykorzystanie przestrzeni w mieszkaniu w bloku
Aby mały salon w bloku był praktyczny, estetyczny i przytulny, na ścianach może pojawić się sztukateria zamiast obrazów czy tapet. Listwy podłogowe czy listwy sufitowe to świetna dekoracja, którą można podświetlić taśmami LED. Pamiętaj o jednolitej podłodze. Brak podziału na podłodze sprawi, że pokój wyda się zdecydowanie większy. Połyskliwa podłoga np. z żywicy epoksydowej optycznie powiększy pomieszczenie.
Jeśli konstrukcja pozwala, powierzchnię użytkową pomieszczenia można powiększyć nadbudową antresoli, gdzie możliwe jest urządzenie wygodnego kącika do spania i relaksu.
W niewielkich pomieszczeniach świetnie sprawdza się ścienna galeria luster, dzięki której przestrzeń wydaje się większa, a z pewnością jest atrakcyjna wizualnie.
Dobrą dekoracją małego salonu są zasłony. W niewielkim wnętrzu lepiej postawić na tkaniny lekkie, które nie przytłoczą wnętrza, utrzymane w jasnych barwach, które zatrzymają w pomieszczeniu więcej światła. Lepiej wybierać tkaniny bez takich elementów dekoracyjnych, jak nadruki, chwosty czy frędzle. Dobrym pomysłem jest okrągły lub owalny dywan o jasnych barwach.
Wybierając oświetlenie, powinniśmy wziąć pod uwagę kinkiety, które nie zdominują pomieszczenie tak, jak może to zrobić duża lampa wisząca. Zrezygnuj z niepotrzebnych dodatków. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie akcesoriów praktycznych z funkcją dekoracyjną.
Wpływ kolorów na optyczne powiększenie przestrzeni
Pomieszczenie, w którym przebywamy wydaje nam się większe, jeśli jest w nim więcej światła, a granice pomiędzy ścianą, podłogą i sufitem zostają zatarte lub przesunięte. Jasne kolory ścian odbijają więcej promieni słonecznych, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się większe i bardziej przestronne. Efekt ten będzie większy, jeśli dobierzesz meble o odpowiednim kształcie i wielkości. Jest to szczególnie ważne tam, gdzie powierzchnia okien jest niewielka, a przez to ilość światła dziennego jest ograniczona.
Jakie meble do małego salonu
Wybierając meble, postaw na funkcjonalność i wielozadaniowość. Decyduj się na takie, które są nie tylko modne, ale i użyteczne, np. stolik dwa w jednym czy łóżko z pojemnikiem. Warto postawić na meble w niewielkich rozmiarach. Zamiast ogromnego fotela uszaka skorzystajmy z wygodnego mebla na subtelnych nóżkach.
W sklepach meblowych dostępny jest duży wybór mebli wielofunkcyjnych. Dzięki meblom, które pełnią więcej niż jedną funkcję, można zaoszczędzić mnóstwo miejsca. Sofa, która w nocy staje się łóżkiem, jest idealna dla kogoś, kto mieszka w kawalerce. Stół rozkładany może służyć jako miejsce do pracy w ciągu dnia, a wieczorem zamienia się w mebel, przy którym spożywamy posiłki.