Malowanie płytek w łazience – jak się do tego zabrać?

Każda pani domu chciałaby mieć w mieszkaniu salon kąpielowy. Elegancki, świetnie wyposażony, przestronny. Może nawet taki, gdzie urządzi domówkę. Niestety, nasze budżety domowe nie są bez dna, dlatego czasem musi nam wystarczyć remont łazienki stosunkowo niewielkim kosztem. Rekomendujemy malowanie starych kafelków jako metodę szybkiej metamorfozy opatrzonego wnętrza. Jak pomalować płytki łazienkowe, aby nie tylko odświeżyły wnętrze, ale przypominały dzieło sztuki użytkowej?

Remont małej łazienki to nie tylko odświeżenie jej wyglądu. Przy pomocy dobrze dobranej farby możemy optycznie powiększyć wnętrze, nadać mu nowoczesny klimat, sprawić, że rutynowe czynności otrzymają nowy, atrakcyjny wymiar. Pomoże w tym właściwie wybrana farba do malowania kafelków.

Czy malowanie płytek to dobry pomysł?

Najlepiej podczas remontu generalnego łazienki wymienić wszystkie płytki, ale wiąże się to z dużymi kosztami, bałaganem w całym mieszkaniu i dłuższym czasem, kiedy łazienka będzie wyłączona z użytkowania. Jeśli nie chcesz inwestować wysokich kwot w poważny remont łazienki, możesz odświeżyć jej wygląd poprzez pomalowanie płytek. Nie musisz wtedy skuwać starej glazury, ale szybko i tanim kosztem nadasz łazience nowoczesny wygląd.

Aby uniknąć problemów, wybierz specjalną, prostą w użyciu farbę do płytek. Emalie do renowacji płytek umożliwiają szybkie odnowienie okładzin ceramicznych. To doskonały sposób na metamorfozę wnętrza, a przy tym malowanie płytek łazienkowych wykonasz bez trudu samodzielnie, gdyż praca ta nie różni się w zasadzie od malowania ścian tradycyjną farbą.

Jak pomalować płytki łazienkowe?

Zanim przystąpimy do malowania glazury konieczne jest jej odtłuszczenie i wyczyszczenie, np. przy pomocy wody z dodatkiem płynu do naczyń. Aby poprawić przyczepność farby, warto przetrzeć glazurę drobnym papierem ściernym, a następnie powtórnie umyć wykafelkowaną ścianę. W zależności od farby, jaką wybraliśmy, z reguły będziemy musieli zastosować odpowiedni podkład.

Podkład rozprowadzamy pędzlem lub wałkiem na całej powierzchni płytek przeznaczonej do malowania. Wybór narzędzia będzie zależał od tego, czy chcemy pomalować również fugi. Dopiero po całkowitym wyschnięciu podkładu możemy przystąpić do nakładania właściwej farby. Aplikacji warstwy dekoracyjnej dokonujemy również przy użyciu pędzla lub wałka. Po jej dokładnym wyschnięciu kafelki pokrywamy farbą powtórnie, dzięki czemu wyrównamy kolor, pozbędziemy się prześwitów i uzyskamy jednolite, gładkie wykończenie.

Malowanie płytek łazienkowych zaczynamy zwykle od najmniej widocznego miejsca (np. narożnika), kierując się ku środkowi i drugiej stronie ściany lub podłogi. Pomieszczeniu trzeba zapewnić odpowiednią wentylację, ale powinniśmy unikać przeciągów. Utwardzenie farby trwa co najmniej kilka dni. Dopiero po tym czasie farba do glazury staje się odporna na działanie czynników mechanicznych oraz detergentów.

Malowanie starych kafelków

Przygotowując się do malowania płytek łazienkowych, trzeba zadbać o ewentualne uzupełnienie ubytków i wykruszeń w fugach i glazurze najlepiej przy użyciu masy odpornej na działanie wody. Jeśli płytki w rogach pomieszczenia były łączone za pomocą silikonu, należy go usunąć. Pamiętaj, że akrylu nie da się zamalować! Producent kafelków jest bez znaczenia. Malować można wszystkie stare kafelki niezależnie od kraju pochodzenia, aby nadać im młody wygląd.

W przypadku weekendowego remontu łazienki nie można zapomnieć o suficie i tych ścianach, na których nie ma położonych płytek. Ich powierzchnię także trzeba odświeżyć, czyli zagruntować, oczyścić i pomalować. W ten sposób metamorfoza łazienki będzie gruntowna. Ostatnim etapem przed malowaniem jest zabezpieczenie styku płytek łazienkowych ze ścianami oraz stałymi elementami wyposażenia (np. okolica umywalki).

Farby do malowania płytek ceramicznych

Decydując się na malowanie płytek w łazience, trzeba zakupić dedykowaną farbę do płytek. Do tego rodzaju prac nie nadają się popularne farby do ścian, które nie będą trzymać się podłoża łazienki, nie dadzą także trwałego krycia. Płytki ceramiczne mają szczelne struktury, przez co zwykła emulsja nie wnika przez ich powierzchnię i nie jest w stanie utworzyć zwartej powłoki.

Produkty przeznaczone do malowania płytek najczęściej nazywane są farbami renowacyjnymi. Farbą do odnowienia płytek w łazience można uzyskać matowy lub połyskliwy efekt. Łazienka pomalowana matową farbą wyeksponuje wzory i struktury 3D na zamalowanych płytkach, co da niebanalne rozwiązanie aranżacji wnętrza. Zachowany wzór będzie subtelny, a łazienka zyska na elegancji wykończenia. Jasne farby z lekkim połyskiem optycznie powiększają przestrzeń, przez co sprawdzają się w małych kuchniach i łazienkach.

Farba do malowania kafelków

Na rynku dostępne są farby akrylowe do płytek, czyli produkty wodorozcieńczalne na bazie żywic akrylowych. Wiele osób wybiera to rozwiązanie ze względu na niewysoką cenę, brak uciążliwego zapachu oraz łatwą aplikację. Farby akrylowe mogą być używane do malowania płytek na ścianie, ale nie nadają się też do renowacji płytek podłogowych. Kupić można także farby epoksydowe do płytek, które są droższe, ale zapewniają lepszą trwałość niż farby akrylowe. Są odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button