Zazdrostki można zazdrościć

Krótka firanka albo zasłonka wieszana na wysokości połowy okna, zasłaniająca jego dolną część to zazdrostka. Co właściwie kryje się pod tą nazwą? W znaczeniu używanym do połowy XX w. jako „mała lub nie wiele warta zazdrość” pochodzi właśnie od tego rzeczownika: zazdrość- zazdrostka.

Znane nam aktualnie tego typu firanki miały właśnie chronić przed „zazdrostkami” sąsiadów, utrudniając zaglądanie z zewnątrz do domu i rzucenie „uroku” a jednocześnie unikając przesłaniania światła wpadającego przez górną część okna. Trzeba przyznać, że to sprytne rozwiązanie.

Zazdrostki tylko do kuchni?

Jak widać historia zazdrostek jest długa i zakorzeniona w polskiej kulturze, jednak przez ostatnie lata nie cieszyły się taką popularnością jak dawniej. Przestały być powszechnie stosowane, co spowodowało, ze wypadły na chwilę z nurtu wnętrzarskiego. W wyniku tego tajemniczo brzmiąca nazwa nie kojarzy się w pierwszej chwili szczególnie młodym ludziom z firankami. Od pewnego czasu jednak obserwuje się wzrost ponownego zainteresowania krótkimi zasłonkami, które powracają do polskich kuchni.

Dlaczego kuchni? Kuchnia jest często centrum domu, w którym dużo się dzieje, to tam powstają posiłki, które łączą i gromadzą wszystkich domowników. Szybkie śniadanie, poranna kawa to również domena kuchni. Dużą rolę odgrywa tu dobre oświetlenie, które pomaga w gotowaniu, przygotowywaniu posiłków czy po prostu tworzeniu ciepłej atmosfery przy jedzeniu. Tutaj wkraczają zazdrostki, które są najlepszym rozwiązaniem gwarantującym optymalne nasłonecznienie. Dodatkowo spełniają swoją funkcję sprzed lat, czyli osłaniają wnętrza przed niechcianymi spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów.

Nie można jednak zapomnieć, że oprócz swej funkcjonalności stanowią także wyjątkową dekorację wnętrza. Na rynku jest bogaty wybór tego typu firanek, które można idealnie dopasować do potrzeb. Warto jednak zauważyć, że zazdrostki można również wykorzystać np.: do łazienki albo w przeszklonych drzwiczkach kredensów czy szafek (również tu dzięki nim można ukryć co nieco przed spojrzeniami gości). Jak widać mają szerokie zastosowanie i znajdą idealne miejsce w każdym polskim domu.

zazdrostka-dmuchawce-1.jpeg

Rodzaje zazdrostek

Krótkie zasłonki mogą przyjmować różne formy, zarówno bardzo proste i klasyczne jak i ze zdobieniami, kolorowe i okazałe. Przybierające styl bardziej ludowy ale także całkiem nowoczesny. Szeroki wachlarz zazdrostek do wyboru można zaleźć na stronie artyferia.pl. Wszystkie są ręcznie szyte, co dodaje im unikatowości. W zależności od efektu jaki chcemy osiągnąć dopasowujemy swoją formę dekoracji. Na stronie można wybrać zasłonki np.: utworzone z płótna, batystu, woalu, ręcznie ze sznurka bawełnianego, wykonane szydełkiem, z koronką lub wzorami. Niektóre mają spójną strukturę inne ozdobne sploty. Zasłonki są na tunel, żabki albo wiązane. Wśród produktów można znaleźć zazdrostki uszyte np., z mankietów męskiej koszuli, co idealnie świadczy o wyjątkowości proponowanych produktów.

Zazdrostki to tradycja, moda ale i nowoczesność w jednym, która może być również funkcjonalną dekoracją twojego domu.

 

Artykuł zewnętrzny.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button