Jakie środki trzeba zebrać, aby przeprowadzić remont łazienki?

Od czasu do czasu każde pomieszczenie wymaga odświeżenia, a niekiedy również generalnego remontu. W tym artykule sprawdzamy, ile kosztuje remont łazienki oraz jaki zakres prac przeprowadzić. Podpowiemy również, jak sfinansować taki remont.

Remont potrafi przyprawić o ból głowy każdego. Im większy zakres prac, tym większy stres. Mimo to Polacy wcale nie unikają remontów. Z raportu PAYBACK Opinion Poll wynika, że w 2021 roku aż 85% naszych rodaków przeprowadziło remont. Nie tylko wymieniali meble i dodatki, a także na nowo aranżowali pomieszczenia, ale również przeprowadzali prace wykończeniowe na dużą skalę. Łazienka była jednym z tych pomieszczeń, które były remontowane najchętniej.

Koszt remontu łazienki – od czego zależy?

Na koszt remontu łazienki wpływa wiele czynników. Trzeba to wziąć pod uwagę, planując wydatki na odnowienie tego pomieszczenia. Największy wpływ na koszty ma oczywiście zakres robót. Inną kwotę trzeba przygotować, gdy będzie się jedynie odnawiało niektóre elementy łazienki, a inną przy gruntownym remoncie. Duży wpływ na koszty ma także powierzchnia łazienki. Im większa, tym drożej, ponieważ więcej materiału trzeba kupić, a do tego robocizna jest często naliczana od metra kwadratowego.

Istotny udział w budżecie remontowym ma cena materiałów, a te mocno drożeją od początku 2021 roku. W końcu koszt remontu zależy także od standardu wykończenia i od wynagrodzenia ekipy remontowej (pod tym względem drożej jest najczęściej w dużych miastach). Nie można zapomnieć również o rosnącej inflacji, która sprawia, że ceny produktów i usług rosną.

Ile kosztuje remont łazienki w 2022 roku?

Na ostateczny koszt remontu łazienki składa się wiele czynników. Prace przygotowawcze o szerokim zakresie mogą w sumie kosztować od 74 do 106 zł za mkw. Prace wykończeniowe także mogą mieć różny wymiar, co w rezultacie przełoży się na koszt od 230 do 300 zł za mkw.

Remont w łazience nie obejdzie się także bez tzw. białego montażu (np. wstawienie kabiny prysznicowej). W zależności od montowanego sanitariatu trzeba zapłacić od 100 do 500 zł. Po podliczeniu wszystkich wydatków można przyjąć, że remont łazienki o powierzchni 4 mkw. kosztuje średnio 11 tys. zł, a łazienki o powierzchni 7 mkw. – średnio 16,5 tys. zł. Jeśli mamy bardzo dużą łazienkę (np. o powierzchni 15 mkw.), trzeba się liczyć z wydatkiem nawet 34 tys. zł.

Jak sfinansować remont łazienki?

Skoro na wykonanie remontu łazienki trzeba przeznaczyć nawet kilkanaście tysięcy złotych, warto się zastanowić, w jaki sposób sfinansować taki wydatek. Najlepsze rozwiązanie to skorzystanie z oszczędności. Z badania zrealizowanego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce wynika, że 32,5% Polaków oszczędza specjalnie na zrealizowanie remontu. Co jednak, gdy nie można liczyć na oszczędności? Zapytaliśmy o to eksperta.

– Sposoby finansowania takich wydatków są różne. Bardzo popularne jest na przykład korzystanie z możliwości, jakie daje pożyczka na remont łazienki. ZPF, którego jesteśmy członkiem, przeprowadził badania, z których wynika, że nawet 52% Polaków jest gotowa pożyczyć pieniądze na remont – zauważa ekspert hapipożyczki. – Warto wziąć pod uwagę pożyczkę na rynku pozabankowym, żeby uniknąć skomplikowanych formalności, a do tego wygodnie pożyczyć pieniądze przez Internet. Najlepiej wybrać pożyczkę na raty, która jest dostępna pod adresem internetowym https://www.hapipozyczki.pl. Dlaczego? Nie dość, że można pożyczyć wysoką kwotę, to jeszcze da się łatwo dostosować wysokość rat do możliwości finansowych, wydłużając odpowiednio okres spłaty – podkreśla ekspert.

Jaki zakres prac remontowych w łazience?

Jeśli chcemy przeprowadzić duży remont, a nie tylko kosmetyczne odświeżenie wnętrza, trzeba się przygotować na wiele prac, co oczywiście zabierze sporo czasu. Cały proces zaczyna się od prac wstępnych. Trzeba się pozbyć starych płytek, a więc je skuć. Potem konieczne jest zagruntowanie ścian. Jeśli wystąpi problem z podłogą, tzn. okaże się, że jest ona np. nierówna, konieczne będzie wykonanie wylewki samopoziomującej.

Kolejny etap to już prace wykończeniowe. Ich zakres zależy od tego, jakie materiały zostaną wybrane. Może to być np. układanie glazury, malowanie ścian, sufitu, układanie gresu, płytek podłogowych itp. Na koniec trzeba jeszcze zamontować wszystkie sanitariaty i urządzenia. Fachowcy będą więc musieli wstawić sedes WC, czasami również bidet, umywalkę, wannę lub kabinę prysznicową. To już prawie wszystko. Prawie, ponieważ trzeba umieścić jeszcze meble łazienkowe i różne dodatki. Tak przygotowana łazienka jest gotowa do użytku.

Remont łazienki nie należy do tanich. Koszt zależy od zakresu prac, wybranych materiałów, powierzchni pomieszczenia i wynagrodzenia fachowców. Jednocześnie generalny remont łazienki to także okazja, żeby zaaranżować na nowo pomieszczenie według najnowszych trendów.

Pożyczkodawcą jest IPF Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej konsumenta. „Pożyczka Długoterminowa” trwa od 01.07.2021 i dotyczy pożyczki przez Internet od 2000 zł do 15000 zł, spłacanej od 6 do 36 miesięcy, dostępna jest dla Nowych Klientów. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 9,80%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 15000 zł, całkowita kwota do zapłaty 17268 zł, oprocentowanie stałe 0%, całkowity koszt kredytu 2268 zł (w tym prowizja 1701 zł, odsetki 0 zł, opłata hapiserwis 567 zł), 35 miesięcznych równych rat w wysokości 479,67 zł, ostatnia 36 miesięczna rata w wysokości 479,55 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 01.07.2021 r. na reprezentatywnym przykładzie Pożyczki Długoterminowej. „Pożyczka Długoterminowa” zajęła 1 miejsce w rankingu pożyczek ratalnych wg. TotalMoney.pl oraz 2 miejsce w rankingu wg. Loando.pl. Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button