Właściwości i zastosowanie wełny mineralnej w dociepleniach budynków

Wełna mineralna to materiał o doskonałych parametrach izolacyjnych, z uwagi na co znajduje ona częste zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym. W języku budowlanym słowa izolacja używa się najczęściej z przedrostkiem termo- gdzie termoizolacja oznacza po prostu docieplenie budynku. I takie jest właśnie podstawowe zadanie wełny mineralnej – zabezpieczenie budynku przed utratą ciepła. Warto jednak pamiętać, iż tworzywo to posiada jeszcze inne właściwości, o których mowa w dalszej części tekstu.

Czym jest wełna mineralna?

Wełna mineralna to materiał mający włóknistą strukturę, wytwarzany z surowców organicznych, takich jak bazalt lub piasek kwarcowy. W zależności od rodzaju surowca, z jakiego produkuje się wełnę mineralną, wyróżnia się dwie jej odmiany:

  • skalną – powstającą z bazaltu w procesie wytapiania w temperaturze powyżej 1400°C;
  • szklaną – otrzymywaną w wyniku wytapiania piasku kwarcowego i innych tworzyw w temperaturze około 1000°C.

Efektem zastosowania podczas produkcji wysokich temperatur jest uzyskanie materiału o cienkich włóknach, który dzięki nasyceniu substancją hydrofobizującą staje się mniej podatny na nasiąkanie wodą oraz wilgocią.

Wełna mineralna – główne właściwości

Potencjał izolacji termicznej danego materiału mierzony jest poprzez współczynnik przewodności cieplnej λ, który w przypadku wełny mineralnej mieści się w przedziale 0,032-0,045 W/(m·K). Wartości te są porównywalne z zakresem współczynnika λ właściwymi dla styropianu. Z kolei pod względem izolacyjności akustycznej wełna przewyższa właściwości styropianu, wykazując doskonałą zdolność do tłumienia drgań i dźwięków. Tworzywo to charakteryzuje się także wysoką przepuszczalnością pary wodnej, co pozwala na szybkie ulatnianie się wilgoci. Inne zalety, jakimi wyróżnia się wełna mineralna, to ognioodporność i niewrażliwość na trwałe odkształcenia. Wełnę mineralną o najkorzystniejszym współczynniku λ można znaleźć na stronie https://www.knaufinsulation.pl.

Zastosowanie wełny mineralnej w budownictwie

Termoizolacja ścian budynku ma spore znaczenie dla domowego budżetu. Z wielu przeprowadzonych badań wynika, że około 40% ubytku ciepła w pomieszczeniach odbywa się poprzez nieocieplone ściany. Warto ponadto uświadomić sobie, że izolacja ściany zewnętrznej powstrzymuje zarówno niepotrzebne straty ciepła zimą, jak też zabezpiecza przed nagrzewaniem się wnętrza mieszkania latem.

Jeśli chodzi o wykorzystanie wełny mineralnej dla celów izolacyjnych w budownictwie mieszkaniowym, materiał ten może służyć m.in. do:

  • izolacji ścian zewnętrznych, wewnętrznych i ścianek działowych;
  • docieplania dachów i stropów;
  • izolacji podłóg i podwieszanych sufitów;
  • ocieplania fasad wentylowanych.

Wełna mineralna znajduje swój użytek przede wszystkim w docieplaniu ścian zewnętrznych budynku, gdzie stanowi warstwę izolacyjną pokrytą cienką warstwą tynku elewacyjnego. Innym miejscem jej optymalnego zastosowania są dachy, zarówno te o konstrukcji płaskiej, jak i spadzistej. W drugim przypadku zastosowanie wełny mineralnej jest szczególnie pożyteczne. Sprężystość włókien umożliwia bowiem ułożenie jej bez specjalnego mocowania – metodą na wcisk, dzięki czemu bardzo szczelnie wypełnione zostają przestrzenie pomiędzy krokwiami.

Możliwości wykorzystania wełny mineralnej w docieplaniu domów i mieszkań są szerokie. Z uwagi na ryzyko zawilgocenia, jedynymi elementami budynku jakie nie powinny być izolowane tym materiałem są fundamenty i piwnice.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button