Kompostownik do mieszkania – czy warto robić kompost w domu?

To nieprawda, że kompostownik mogą posiadać tylko osoby dysponujące ogrodem lub dużym tarasem. Z pewnością taki układ ułatwia kompostowanie, ale obecnie kompostować mogą nawet osoby zamieszkałe w blokach bez balkonu. Kompostowniki domowe są niewielkie i pozwalają uzyskać płynny nawóz już po kilku dniach. Czy warto robić kompost w domu? Kompostownik kuchenny to ekologiczny styl życia i duże korzyści, w tym mniejsze opłaty za wywóz odpadów. Odkręcasz kranik i pobierasz nawóz do odżywiania domowych kwiatów!

Będąc właścicielem ogrodu, masz to wszystko pod ręką – trawę ściętą po koszeniu, chwasty z pielenia, liście, które opadły z drzew, gałęzie po przycinaniu krzewów. Chcesz to wyrzucić? Nie warto! Zamiast wyrzucać ułóż odpadki w kompostowniku, aby zamienić je w życiodajny kompost. Do wyboru mamy różne rodzaje kompostowników. Najprostszą metodą kompostowania jest usypanie w ustronnym miejscu pryzmy, gdzie składuje się resztki organiczne z ogrodu i kuchni.

Kompostownik domowy

Obecnie możliwość kompostowania mają także mieszkańcy bloków z balkonami lub bez. Budowa własnego kompostownika przynieść może spore oszczędności. Dzięki naturalnie uzyskanemu nawozowi nie trzeba wydawać pieniędzy na specjalistyczne środki, a dodatkowo można zrezygnować z ponoszenia opłaty za wywóz odpadów przetwarzalnych.

Kompostowniki domowe są zwykle niewielkie i pozwalają uzyskać płynny nawóz już po kilku dniach. Do szczelnie zamykanego pojemnika wrzuca się odpady, na które oddziałuje się sprayem przyspieszającym kompostowanie. Gdy tylko uda się uzyskać pierwsze efekty, należy odkręcić kranik dołączony do pojemnika i pobrać nawóz, którym następnie można odżywić domowe kwiaty.

Kompostowniki drewniane

Decydując się na kompostownik w domu, powinniśmy uwzględnić kilka ważnych okoliczności. Wśród kluczowych czynników jest materiał, z jakiego wykonany jest kompostownik. Najczęściej jest to tworzywo sztuczne odporne na czynniki atmosferyczne i zapewniające długą żywotność produktu. Warto dodatkowo zwrócić uwagę, czy są to materiały pochodzące z recyklingu, a w przyszłości także nadające się do niego.

Uniwersalnym materiałem na ekologiczny kompostownik jest drewno. Kompostownik drewniany zapewnia dobrą cyrkulację powietrza i odpowiedni poziom wilgotności w pryzmie. Kompostownik drewniany może być wykonany z drewna sosnowego, które dobrze prezentuje się w ogrodowych aranżacjach oraz balkonach, nie zaburzając ich estetyki. Dostępna w sklepach ogrodniczych gotowa konstrukcja jest trwała i łatwa w montażu.

Kompostowniki plastikowe

W sklepach budowlanych spotyka się również zamykane kompostowniki plastikowe. Ich zaletą jest kompaktowa budowa, lecz wadą może być słaba cyrkulacja powietrza w przypadku braku otworów wentylacyjnych. Plastikowe ściany nie przepuszczają deszczu i szybko się nagrzewają, co przyspiesza rozkład materii organicznej. W plastikowym kompostowniku szybko rozkładają się np. liście, obornik, chwasty, resztki owoców, skoszona trawa. Kompost jest mniej narażony na przesuszenie.

Niektóre kompostowniki tego rodzaju mają system nawadniania kropelkowego, system wentylacji oraz wygodne drzwiczki, co wpływa nie tylko na wygodę używania sprzętu, ale również na jego trwałość. Kompostownik plastikowy to prosta konstrukcja, która nie wymaga użycia specjalnych narzędzi podczas montażu. Na dnie warto ułożyć gałęzie, które zapewnią lepszy drenaż oraz cyrkulację powietrza. Gałęzie przysypuje się torfem lub warstwą ziemi, do której można dodać zeszłorocznego kompostu.

Czy kompostownik powinien mieć dno?

Kompostownika nie należy stawiać na nieprzepuszczalnym podłożu, jak np. betonie, kamieniach czy kaflach. Materia kompostowa powinna mieć kontakt z ziemią, aby mogły się do niej przedostać bakterie glebowe, dżdżownice i inne organizmy, które przyspieszają rozkład i mają pozytywny wpływ na jakość kompostu. Kompostownik bez dna pozwoli na odprowadzenie wilgoci do gleby.

Kompostowniki do kuchni

W bloku po wyniesieniu na śmietnik odpadów nadających się do recyclingu pozostają zwykle resztki jedzenia, z którymi nie ma co zrobić. Doskonałym rozwiązaniem jest kompostownik kuchenny. Z pomocą przychodzi nam nowoczesna technologia, dzięki której nie musimy obawiać się nieprzyjemnych zapachów z kompostownika. Jeśli będziemy przestrzegać podstawowych zasad, nie grozi nam fetor.

Dobrze przygotowany kompost wydziela przyjemny zapach leśnej ziemi. Kuchenny kompostownik rozprawi się z fusami po kawie i herbacie, skorupkami jajek oraz obierkami warzyw i owoców. Oferowane przez sklepy kompostowniki kuchenne posiadają filtry węglowe, co dodatkowo neutralizuje uciążliwy zapach. Kompostownik kuchenny to ekologiczne rozwiązanie dostępne dla wszystkich.

Kompostownik na balkonie

Do kompostowania na balkonie możemy użyć worka foliowego na śmieci o pojemności 60 l. Najlepiej dwa takie same worki włożyć jeden w drugi, a by poprawić szczelność. Warto włożyć związany worek do wiaderka lub płytkiej miski, aby uniknąć powstania mokrej plamy na posadzce balkonu po deszczu czy roztopach. W kompoście zrobionym w worku foliowym można sadzić warzywa w donicach na balkonie.

Preparat do kompostownika

W powstawaniu naturalnej próchnicy oraz pobudzaniu rozwoju mikroorganizmów, które są niezbędne w procesie kompostowania pomaga preparat do kompostownika. Tego typu produkty pomagają też redukować nieprzyjemny zapach, a większość z nich można stosować do wszystkich typów kompostowników. Aktywatory kompostu skracają proces rozkładu odpadów nawet o kilka miesięcy. Preparat zwykle występuje w formie granulatu, czasem w płynie.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button