Segregacja śmieci w domu – jak prawidłowo segregować odpady?

Choć trudno w to uwierzyć, w Polsce produkuje się rocznie ponad 125 milionów ton odpadów. To tyle, co 125 tysięcy pełnych, tysiąctonowych składów kolejowych. Raczej trudno wyobrazić sobie taką ilość wagonów obok siebie. Znakomitą większość tworzą odpady przemysłowe, jednak sektor komunalny ma tu także swój niemały udział, bo ilość wytworzonych w nim odpadów wynosi ponad 12 milionów ton rocznie! Tonaż wszystkich składowanych w Polsce odpadów sięgnął już 1,795 miliardów ton, co jest ilością wręcz przerażającą.

Podział odpadów komunalnych – statystyki

Każdy Polak wytwarza rocznie ponad 330kg odpadów komunalnych, co  w 2019 roku dało w sumie 12,8mln ton. W samych tylko gospodarstwach domowych wygenerowano ich aż 10,8mln ton. Niestety, statystyka ta ma jeden smutny rozdział. Zaledwie niespełna 50% tej ilości trafiło do ponownego przetworzenia a zbiórka selektywna pozwoliła na zagospodarowanie zaledwie niecałych 4 milionów ton.

To niewiele, gdyż odpadów zmieszanych trafia do zakładów odzysku aż ponad dwukrotnie więcej. Sposób zagospodarowania odpadów komunalnych, kształtuje się następująco:

  • 3,2 mln ton materiałów odzyskanych,
  • 1,15mln ton wykorzystane w kompostowaniu i fermentacji (korzyść to produkcja metanu do celów użytkowych),
  • 2,7mln ton przetworzonych termicznie z odzyskiem energii,
  • 5,5mln ton trafiło składowiska.

Jak widać, udział odpadów, kierowanych na składowiska wciąż jest zdecydowanie zbyt duży. Jak więc wpłynąć na poprawę tej sytuacji? Bez wątpienia największą rolę ma tutaj budowanie świadomości konsumentów na temat selektywnej zbiórki odpadów.

Jak segregować? Kolory pojemników.

Zbiórka selektywna to odpowiednio ukierunkowana wizualnie kolorystyka i grafika pojemników, przeznaczonych do odpadów i tak:

  • kolor żółty do tworzyw sztucznych i metali – pustych opakowań, toreb foliowych, puszek, nakrętek, kapsli,
  • Kolor zielony do zbiórki szkła opakowaniowego,
  • pojemnik niebieski, dedykowany do papieru, tektury, gazet, czasopism, książek, kartonu,
  • kolor brązowy to miejsce na bioodpady roślinne,
  • pojemnik czarny do odpadów zmieszanych, czyli wszystkiego, czego nie możemy umieścić w pozostałych pojemnikach, z wyłączeniem baterii, leków, odpadów niebezpiecznych, elektroodpadów i śmieci wielkogabarytowych.

Kolor pojemników odgrywa zatem ważną rolę. Zobacz kosze do śmieci.

Co zrobić z odpadami niebezpiecznymi i starą szafą?

W tym zakresie z pomocą przychodzą gminy i ich PSZOKi oraz przedsiębiorstwa recyklingowe o ogólnopolskim zasięgu. W ramach akcji gminnych, organizowanych kilka razy w roku, można przekazać do przetwórstwa stare meble, duże AGD i sprzęt RTV, elementy wyposażenia łazienek (ceramikę łazienkową, stare kabiny prysznicowe, wanny).

Nie nastręcza dziś także problemu pozbycie się baterii i drobnego AGD (pendrive, karty pamięci, słuchawki, stare telefony), gdyż pojemniki do przetwórstwa tych odpadów trafiły do większości dużych sklepów, czy galerii, gdzie można je, bez obawy o środowisko, przekazać do ponownego przetworzenia.

Odpady niebezpieczne to także puszki po farbach, pojemniki po olejach, przeterminowane leki, niewykorzystana chemia ogrodnicza. Po części odpady te można przekazać do recyklingu, analogicznie, jak baterie, wrzucając do specjalnych pojemników (leki) w aptekach. Z pozostałymi odpadami niebezpiecznymi należy osobiście udać się do punktu zbiórki odpadów w gminie i przekazać je odpłatnie do utylizacji.

Czy warto segregować odpady?

Odpowiedź jest oczywista: warto, gdyż jest to najprostszy i najtańszy sposób gospodarowania odpadami. Aby to robić dobrze warto zaopatrzyć się w worki do segregacji. W przypadku ponownego wykorzystania niektórych tworzyw i metali, pozwala na zaoszczędzenie ponad 90% energii, która byłaby potrzebna do ich wytworzenia z surowców. Należy pamiętać, że za ilość i sposób postępowania z odpadami, odpowiada każdy z nas – dlatego właśnie o ich dalszym „życiu” w środowisku, powinno się decydować w naszych domach. Dużą nadzieję na zwiększenie udziału odpadów kompostowanych, dają także rządowe plany budowy biogazowni, które mają być realizowane przez największe krajowe spółki energetyczne.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button