Najczęściej spotykanym sposobem na rozpoczęcie uprawy pomidorów jest ich rozsada. Gotowe sadzonki bez trudu kupimy w większości sklepów ogrodniczych. Jednak przy odrobinie chęci, możemy wyhodować pomidory z nasion. Cały proces wydłuży się w czasie, jednak satysfakcja z wyhodowania własnych krzaczków, nieporównywalnie większa. Skąd wziąć nasiona pomidorów? Jak i kiedy siać pomidory, by osiągnąć jak najlepsze efekty?
Gdzie kupić nasiona pomidorów?
Pierwszym krokiem do własnej uprawy pomidorów jest kupno nasion. W tym celu polecamy wybierać sprawdzone centra i sklepy ogrodnicze, dające pewność, że nasionka nie będą stare. Kupowanie nasion z niesprawdzonego źródła, może być przyczyną późniejszych problemów z kiełkowaniem. Ponadto, ciężko jest również określić sposób i miejsce magazynowania nasion, nie wspominając o możliwości kupienia innej odmiany, niż planowaliśmy!
Ogrodniczy sklep internetowy Florexpol (https://florexpol.eu/) proponuje swoim klientom nasiona wysokiej jakości, a mnogość odmian pozwala wybrać taką, która najlepiej trafi w ich podniebienia. Wśród nasion pomidorów sprzedawanych w sklepie ogrodniczym online Florexpol, znajdziemy m.in. pomidory malinowe, Bawole Serce, Cytrynka Groniastego, Brutusa i wiele innych. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi odmianami pomidorów, dostępnymi w sklepie Florexpol. Oferta sprzedażowa jest naprawdę imponująca!
Kiedy siać pomidory?
Siew pomidorów najczęściej odbywa się w pierwszej połowie marca. Jeśli posiadamy szklarnię lub inne ciepłe miejsce, można wysiać warzywo już w lutym, jednak optymalny termin to początek marca. Produkcja rozsady zajmuje około 60 dni. Po tym czasie rośliny są gotowe do sadzenia ich w gruncie, a w przypadku balkonu lub tarasu – w doniczce.
Przed wysiewem polecamy zaopatrzyć się w kilka produktów, które ułatwią proces oraz przyniosą znacznie lepsze efekty uprawy. Są to:
- podłoże przeznaczone do wysiewu nasion
- wielodoniczki, tzw. multiplaty
- przezroczysta pokrywka lub folia spożywcza
W jaki sposób siać pomidory?
Ta czynność jest akurat najmniej skomplikowana z całego procesu, co z pewnością ucieszy każdego miłośnika pomidorów.
Wielodoniczki należy wypełnić podłożem przeznaczonym do wysiewu nasion i delikatnie ugnieść. Na powierzchni układamy nasionka, które wciskamy w podłoże na głębokość mniej więcej 0,5 cm. Przysypujemy je ziemią oraz zraszamy. I gotowe! Teraz pozostaje tylko cierpliwie czekać na siewki, regularnie zraszać podłoże i pamiętać o przykryciu pojemników z nasionami przezroczystą przykrywką lub folią spożywczą, tworząc konstrukcję przypominającą miniszklarnię.
Wskazówki, które mogą się przydać podczas samodzielnego wysiewu nasion pomidora:
- Brak wielodoniczki nie jest przeszkodą – w zamian można użyć pojemniczków po jogurtach lub wytłoczki po jajkach
- Staramy się do każdego pojemnika wsadzić nie więcej niż 2 nasiona, aby miały powietrze i przestrzeń do wzrostu
- Pokrywka lub folia nie powinny być całkiem szczelne, ponieważ nadmierna wilgoć może być przyczyną pojawienia się chorób grzybowych
- Podłoże musi być stale wilgotne – unikajmy jednak intensywnego podlewania, mogącego wypłukać nasiona
- Pojemniki należy ustawić na parapecie lub w innym miejscu z dużym dostępem do światła
Nasiona pomidora powinny zacząć kiełkowanie po około 7 dniach. Po tym czasie należy zdjąć pokrywkę z siewek i obserwować rozwój roślinek. Po mniej więcej 3 tygodniach należy przepikować siewki do większych doniczek, aby mogły się lepiej ukorzenić, a po 2 miesiącach zasadzić w gruncie. Samodzielna uprawa rozsady pomidora wymaga cierpliwości, jednak finalnie będzie powodem do dumy, zwłaszcza dla osób, które zdecydowały się na wysiew nasion po raz pierwszy.