Fotowoltaika z magazynem energii? Pójdź dalej w niezależności energetycznej

Istnieje rozwiązanie dla pełnej niezależności energetycznej i jeszcze mniejszych rachunków – magazyn energii. Dowiedz się, jak działa, jakie niesie korzyści i jak skorzystać z programu Mój Prąd 4.0 decydując się na kompleksowe rozwiązanie.

Wraz z postępującym unowocześnieniem technologii magazynowania energii możliwa stała się jej komercjalizacja na poziomie gospodarstw domowych. Nowe, bezpieczniejsze baterie, które są zgodne z niemiecką normą VDE-AR-E 2510-50, trafiły pod dachy domowych użytkowników fotowoltaiki. Czytaj dalej, aby zapoznać się z nowym trendem w odnawialnych źródłach energii.

Jak przydomowy magazyn energii wpływa na wymianę prądu z siecią dystrybucyjną i jakich rozwiązań technologicznych wymaga? Sporo zależy od typu fotowoltaiki. Fotowoltaiczna instalacja on-grid, czyli taka przyłączona do centralnej sieci elektroenergetycznej, odprowadza wyprodukowane nadwyżki prądu do sieci centralnej. W okresach mniejszej produkcji prądu z paneli prąd kupowany jest u operatora, a dystrybucją poboru zarządza hybrydowy falownik.

Magazyn energii w rozwiązaniach off-grid

Z kolei instalacja off-grid jest odłączona od sieci i stanowi autonomiczny system wytwarzania energii. Właśnie w tego typu instalacjach potrzebny okazuje się magazyn energii (najczęściej bateria litowo-jonowa), aby skutecznie zapewnić ciągłość dostarczania prądu.

Wpływ na autokonsumpcję

W obu rodzajach instalacji dobrze dopasowany magazyn energii umożliwi wykorzystanie całej wyprodukowanej przez fotowoltaikę energii na potrzeby własne. Stwarza to korzystną sytuację pełnej autokonsumpcji, która zwiększa opłacalność inwestycji i skraca okres jej zwrotu.

Jeśli jednak magazyn energii okaże się zbyt mało pojemny, konieczny będzie pobór energii z sieci publicznej. W odwrotnym przypadku energia elektryczna będzie trwale magazynowana, co zmniejsza żywotność baterii. Bardzo ważny jest więc prawidłowy dobór rozwiązania magazynującego pod indywidualne potrzeby.

Magazyn energii – jakie rozwiązania?

Domowe magazyny energii różnią się pod względem pojemności, dostępnej głębokości rozładowania, ilości cykli ładowania i zakresu temperatur pracy. Ich cena waha się między 12,5 a 50 tys. zł w zależności od producenta, klasy produktu i parametrów.

Najczęściej w gospodarstwach domowych stosuje się baterie litowo-jonowe, które mają lepsze parametry względem tańszych ołowiowych i mogą być całkowicie rozładowywane bez znaczącej utraty żywotności.

Przyjrzyjmy się zaletom i wadom instalacji energetycznej z magazynem energii w domu.

Zalety

  1. Magazyn energii znacząco zwiększa autokonsumpcję wyprodukowanej przez panele energii, wpływając na rentowność inwestycji.
  2. W każdej chwili skonstruowane modułowo baterie można powiększyć, aby dostosować je do zmieniających się poborów energii.
  3. To rozwiązanie daje też pełną niezależność od awarii centralnej sieci dystrybucyjnej.
  4. Bateria ładowana jest bezpośrednio z paneli fotowoltaicznych w dzień, a prąd z baterii pobierany jest w nocy, niezależnie od wahań zapotrzebowania.
  5. Fotowoltaika z magazynem energii jest rozwiązaniem bezpiecznym dla użytkownika i środowiska. Przy produkcji prądu nie emituje bowiem żadnych szkodliwych substancji.

Wady

Jak każdy system baterii, przydomowe magazyny energii mają określoną żywotność i z czasem skuteczność ich działania maleje. Po kilkunastu tysiącach cykli ładowania konieczna może okazać się wymiana baterii. Należy wówczas wziąć pod uwagę bezpieczną utylizację akumulatora i koszt zakupu nowego.

Droga do pełnej niezależności energetycznej

Magazyny energii rysują się jako rozwiązanie przyszłości także dla gospodarstw domowych. Obecnie mniej niż 5% instalacji fotowoltaicznych poniżej mocy 10 kWp ma możliwość magazynowania energii. Udział ten będzie jednak rósł, ponieważ technologie akumulujące energię stają się coraz wydajniejsze i bardziej niezawodne.

Z czasem możliwy do wyobrażenia stanie się obraz niezależnych i oszczędnych osiedli zasilanych ze źródeł energii odnawialnej. Sprawdź, czy warto wpisać się w ten trend już dziś.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button