Pompy ciepła – poznaj wady i zalety!

Zapewne zdarzyło ci się usłyszeć choć raz sformułowanie ,,pompa ciepła’’. Co to za urządzenia, jak działają i czy warto zainteresować się bardziej tym tematem? Dlaczego coraz więcej osób w Polsce decyduje się na takie rozwiązanie dla swojego domu? W tym artykule omówimy wszystkie te kwestie, a także przedstawimy wszystkie za i przeciw.

Co właściwie kryje się za tą nazwą?

Pompa ciepła do domu to urządzenie, które stanowi alternatywę dla ogrzewania gazowego, elektrycznego lub olejowego. Stanowi źródło energii odnawialnej wykorzystując energię nagromadzoną w powietrzu, wodzie lub gruncie do ogrzewania lub chłodzenia budynku. Oznacza to, że wykorzystuje ona energię powietrza z zewnątrz do wytworzenia tzw. ciepła użytkowego. Dzięki temu możemy ogrzać dom bądź mieszkanie i przygotować ciepłą wodę użytkową.

Jak to działa?

Działanie tych urządzeń nie jest skomplikowane. Polega na wymuszeniu zmiany kierunku przepływu ciepła. Zgodnie z zasadami, które poznaliśmy na fizyce, przepływa ono z miejsc cieplejszych do chłodniejszych. Jednak w tym wypadku cały proces zostaje odwrócony przy użyciu energii cieplnej bądź mechanicznej. Najpierw pompa zasilana energią z zewnątrz pobiera ciepło z powietrza, gruntu bądź wód gruntowych. Następnie przekazuje je do instalacji i ogrzewa tzw. czynnik roboczy, doprowadzając go do parowania. Cały ten mechanizm stanowi cykliczny, niekończący się proces przebiegający w zamkniętym obiegu. Jeśli chcesz dokładnie poznać całą tę drogę krok po kroku, koniecznie zajrzyj na stronę https://heatergo.pl/blog/jak-dziala-pompa-ciepla/.

Dla kogo?

Z pewnością zastanawiasz się teraz, dla jakich osób przeznaczone są pompy ciepła. Jest to równie efektywna alternatywa, co pozostałe rodzaje ogrzewania. Jeśli chcesz się cieszyć ekonomicznym, komfortowym i najbezpieczniejszym na rynku systemem grzewczym, jest to idealna opcja dla ciebie. Dostępne są one dla niemal każdego rodzaju budynku. Nie ma znaczenia czy budujesz dom od podstaw, czy remontujesz starszy budynek. Montaż nie jest skomplikowany, szczególnie jeśli chodzi o powietrzną pompę ciepła, a cała inwestycja z pewnością się opłaci.

Czy pompy ciepła to dobra inwestycja?

Dlaczego warto?

Niektóre zalety pomp ciepła zdążyliśmy już wymienić. Jest ich jednak znacznie więcej. Są one całkowicie bezpieczne nie tylko dla nas, ale i dla środowiska, bo nie wytwarzają żadnych szkodliwych substancji. Nie wymagają od nas żadnej obsługi, nie musimy ładować opału czy rozpalać pieca. Z łatwością da się je zamontować na niemalże każdym obiekcie. Pompy te da się zamontować zarówno w domach, jak i blokach mieszkalnych. Możemy je umieścić w dowolnym pomieszczeniu, co stanowi niezwykle wygodne rozwiązanie. Nie musisz dobudowywać żadnego dodatkowego zbiornika na paliwo, olej lub gaz. Najważniejszą zaletą jest jednak fakt, że nie ma ryzyka wybuchu czy zaczadzenia, do których dochodzi w wypadku instalacji gazowych lub np. paliwowych.

Druga strona medalu

Nie da się ukryć, że wszystko na tym świecie ma swoje minusy. Pompy ciepła również posiadają kilka negatywnych cech. Inwestycja wymaga początkowego, niemałego wkładu pieniężnego, a zwróci się dopiero po kilku latach. Działanie tych urządzeń jest również uzależnione od energii elektrycznej i nie będzie możliwe w przypadku wyłączenia prądu. Problem ten możemy jednak rozwiązać zaopatrując się w dodatkowe akumulatory. Mimo, że pompy nie emitują szkodliwych substancji, są dosyć hałaśliwe, co dla niektórych domowników może być problematyczne, jeżeli instalujemy jednostkę wewnątrz budynku. Pamiętaj jednak o tym, że posiadają one zdecydowanie więcej zalet. Naszym zdaniem warto zgłębić ten temat i zastanowić się nad takim rozwiązaniem dla swojego domu.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button