Czyszczenie pralki – jak zrobić to tanio, szybko i skutecznie?

Czasem śmierdzi, że szok! Otwierasz pralkę, spodziewając się zapachu polnych kwiatów z wypranej odzieży, lecz tu zaskakuje cię uderzenie przykrego zapachu. Woń z bębna dopada wszystkich domowników, a tobie obrzydzenie skręca wnętrzności. Jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralki? Okazuje się, że są dziesiątki sposobów walki ze smrodem. Oprócz preparatów do czyszczenia pralki mamy wiele ekologicznych środków, które są pod ręką w każdym domu. Dlatego nie szokuj się smrodem i dowiedz się, co możesz zrobić, aby z bębna pachniało jak dawniej.

Jeśli po otwarciu pralki poczujesz, że wydobywa się z niej przykry zapach, powinnaś szybko znaleźć jego przyczynę. Smród, który przenosi się na wszystkie ubrania i przenika do mieszkania, nie musi być rezultatem poważnej awarii. To objaw, że w bębnie lub innych elementach urządzenia rozwinęły się bakterie i grzyby. Na szczęście, można się ich w prosty sposób pozbyć, stosując specjalistyczne preparaty oraz domowe sposoby.

Czym wyczyścić pralkę żeby nie śmierdziała?

Najpowszechniejszym źródłem przykrego zapachu jest brudny filtr, gdzie osadzają się zanieczyszczenia z ubrań, w tym piasek, żwir, błoto, włosy, sierść zwierząt. Gdy zbierze się ich wystarczająco dużo, zaczynają gnić i wtedy pojawia się smród. Jeśli filtr jest lekko zabrudzony, wystarczy opłukać go pod bieżącą wodą. W razie większych i trudniejszych do usunięcia zabrudzeń można użyć specjalnych detergentów albo płynu do mycia naczyń.

Kiedy filtr jest pokryty kamieniem, użyj odkamieniacza. Panie domu znające się na rzeczy rekomendują calgon do pralki. Raz na tydzień powinnaś wyjąć szufladkę na detergenty i dokładnie ją umyć. Brzydki zapach z pralki pojawia się także wtedy, gdy przez dłuższy czas jest nieużywana. Powodem może być brudna woda zalegająca w przewodach. Aby ją usunąć, wystarczy włączyć puste urządzenie. Uwaga! Po wyjęciu prania nie powinno się zamykać pralki, gdyż w wilgotnym środowisku rozwijają się grzyby będące przyczyną zapachu stęchlizny z pralki.

Jak wyczyścić pralkę octem?

W walce z grzybem przydatne są popularne środki do czyszczenia pralki dostępne w każdym sklepie. Z pleśnią i bakteriami skutecznie walczą środki grzybobójcze. Są one dobrą alternatywą dla domowych sposobów, wśród których gwiazdą jest ocet. Wystarczy, że przetrzesz zagrzybione miejsca ścierką, wlejesz 0,5 l octu do pojemnika na płyn i ustawisz tzw. puste pranie z maksymalną temperaturą. Po zakończeniu prania wlej do pralki wybielacz i ponownie włącz puste pranie. W trzecim cyklu nie dolewaj niczego. Na koniec dokładnie wyczyść wnętrze pralki. Czyszczenie pralki octem powtarzaj średnio co 2-3 miesiące.

Jeśli zauważyłaś, że zbiornik na proszek pokrywa się białym nalotem, przemyj go mieszanką sody oczyszczonej z octem. Soda oczyszczona sprawdza się również w przypadku dużego poziomu wilgoci w urządzeniu. Jeśli masz grzyb w pralce, to użyj tego prostego środka, a nigdy już nie przyjdzie ci do głowy stosowanie detergentów.

Jak wyczyścić pralkę tabletką do zmywarki?

Pralkę możemy wyczyścić tabletkami do zmywarki. Jest to metoda skuteczna i precyzyjna, gdyż detergent znakomicie radzi sobie z bakteriami, warstwą brudu, a nawet zalegającą pleśnią, a tym samym usuwa przyczyny nieprzyjemnego zapachu. Należy umieścić w bębnie jedną kapsułkę do zmywarki, a drugą w szufladce na środki piorące. Następnie wybieramy specjalny program do czyszczenia pralki lub dowolny z temperaturą 60-90 st. C, a na koniec dodatkowe płukanie.

Z kamieniem świetnie radzi sobie także kwasek cytrynowy. Wsyp około 120-150 g kwasku cytrynowego (mniej więcej trzecia część szklanki) do pojemnika na proszek i włącz puste pranie na najdłuższy cykl w temperaturze 90 st. C. Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym co najmniej raz w miesiącu uchroni ją przed osadzającym się kamieniem oraz powstawaniem grzybów. Dzięki regularnemu czyszczeniu unikniesz żółtych plam na ubraniach.

Jak wyczyścić pralkę sodą?

Jednym z najbardziej popularnych sposobów usuwania nieprzyjemnego zapachu z pralki jest czyszczenie sodą oczyszczoną. Gdy śmierdzi z pralki, wsyp około 3/4 szklanki sody do zbiornika na proszek. Sprawdź, czy twoja pralka wyposażona jest w specjalny program czyszczący, a jeśli nie, to ustaw standardowy program prania w temperaturze 90 st. C. Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną to sposób na usunięcie brzydkiego zapachu i odświeżenie wnętrza pralki.

Sodę można dodać bezpośrednio do wnętrza bębna, ale trzeba pamiętać, aby po pierwszym pustym praniu wykonać kolejne celem oczyszczenia wnętrza z pozostałego proszku. Soda może także osiąść na drzwiczkach urządzenia lub uszczelce, dlatego mimo wszystko zaleca się wsypanie substancji do przegródki na proszek do prania.

Płyn do czyszczenia pralki

W handlu dostępne są płyny do czyszczenia pralek, które usuwają brud oraz resztki detergentów z wnętrza urządzenia. Płyn utrzymuje wewnętrzne części pralki w czystości, aby zapewnić jej skuteczne działanie na optymalnym poziomie przez długie lata. Preparat do czyszczenia pralki pozostawia przyjemny zapach, dostaje się do najgłębszych zakamarków pralki oraz nadaje urządzeniu higieniczną czystość.

Aby pralka była zawsze sprawna, potrzebuje co kilka miesięcy gruntownego mycia i czyszczenia. Umożliwia to rekomendowany proszek do czyszczenia pralki, który skutecznie eliminuje resztki detergentów oraz niepożądane zapachy i dogłębnie czyści pralkę na wysoki połysk.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button