Ozonowanie pomieszczeń jest niezwykle skutecznym sposobem na pozbycie się uciążliwych problemów. Dokładnie dezynfekuje i oczyszcza dane miejsce, ponadto likwiduje uciążliwy i przykry zapach oraz niszczy bakterie, grzyby i drobnoustroje. Warto jednak mieć na uwadze to, że nieprawidłowe stężenie ozonu jest szkodliwe dla ludzi i zwierząt.
Spis treści
Kiedy zalecane jest wykonanie ozonowania?
Ozonowanie najczęściej jest stosowane w celu zlikwidowania nieprzyjemnych zapachów i oczyszczenia powierzchni. Ozon rozbija cząsteczki substancji, która jest odpowiedzialna za brzydką woń, dlatego też proces ten z powodzeniem jest przeprowadzany w starych kamienicach, blokach czy mieszkaniach. Swoje zastosowanie ma również w miejscach, w których przez dłuższy czas palono papierosy.
Proces ten można także przeprowadzić po remontach, aby zneutralizować zapach lakierów czy farb lub w piwnicach i na strychach, czyli tam, gdzie najczęściej występuje zawilgocenie i grzyb. Wskazane jest także ozonowanie po pożarze czy zalaniu mieszkania. Ozon skutecznie niszczy bakterie, wirusy i drobnoustroje, ponadto doskonale radzi sobie z eliminacją roztoczy, karaluchów czy pcheł.
Jak powinno być wykonane ozonowanie pomieszczeń zgodnie z zasadami BHP?
Ozon jest niebezpieczny dla osób przebywających w jego pobliżu, dlatego też konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie ciała w postaci szczelnego kombinezonu, maski z filtropochłaniaczem, rękawiczek i okularów. W pomieszczeniu poza wykwalifikowanymi specjalistami nie mogą przebywać ludzie i zwierzęta. Ozon ma właściwości przyspieszające proces spalania, dlatego też nie może być stosowany w pobliżu źródeł ognia lub materiałów łatwopalnych.
Przed rozpoczęciem ozonowania, z pomieszczenia należy wynieść rośliny, szczelnie zamknąć wszystkie okna i drzwi oraz zabezpieczyć otwory, którymi ozon może się przedostać w inne miejsca. Cenne rzeczy należy usunąć lub odpowiednio zabezpieczyć, ponieważ silne właściwości utleniające mogą postarzeć przedmioty. W trakcie ozonowania zabrania się wchodzenia do pomieszczenia. Po zakończonym procesie należy je dokładnie wywietrzyć tak, aby stężenie ozonu było w pełni bezpieczne dla człowieka i zwierząt.
Jakie są potencjalne skutki uboczne ozonowania?
Proces ozonowania, który jest przeprowadzony przez specjalistów, nie będzie wiązał się z ryzykiem powikłań dla człowieka. Jednak jego nieumiejętne przeprowadzenie np. poprzez za duże stężenie, może wywołać szereg skutków ubocznych. Ozon ma silne właściwości utleniające, dlatego też musi być umiejętnie dozowany. Zbyt wysokie stężenie w pomieszczeniu przyniesie odwrotny rezultat i będzie powodował liczne dolegliwości.
Ozon wykazuje właściwości drażniące, przez co negatywnie wpływa na spojówki, podrażniając oczy, co powoduje ból i zaczerwienienie. Dodatkowo ma niekorzystny wpływ na układ oddechowy, co w konsekwencji objawia się świszczącym oddechem, uporczywym kaszlem czy trudnościami w oddychaniu. Nieprawidłowe stężenie ozonu skutkuje także pogłębieniem się dolegliwości ze strony układu oddechowego i krążenia, ponadto nasila ataki astmy. Dodatkowo może spowodować uczucie zmęczenia i senność. Zbyt duże stężenie ozonu będzie również przyczyniało się do uszkodzenia wyposażenia lub niektórych przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu.
Co można zrobić, aby uniknąć skutków ubocznych ozonowania?
Chcąc, aby proces ozonowania był w pełni bezpieczny, należy skorzystać z usług profesjonalnej firmy, posiadającej odpowiednie certyfikaty. Wykwalifikowani pracownicy dokładnie oczyszczą i zabezpieczą pomieszczenie, a także dobiorą właściwą dawkę ozonu. Dodatkowo posiadają duże doświadczenie, odpowiednie zabezpieczenie oraz dysponują wysokiej jakości generatorami ozonu.
Sam proces ozonowania trwa zazwyczaj kilka godzin. Czas jest uzależniony od urządzenia i wielkości pomieszczenia. Najczęściej wystarczy jeden zabieg, jednak w przypadku pożarów lub innych, bardziej skomplikowanych sytuacji konieczne może okazać się kilkukrotne powtórzenie całego procesu. Po upływie ok. 30 minut od zakończenia oczyszczania, pracownicy wyposażeni w odpowiednie zabezpieczenia mogą wejść do pomieszczenia i gruntownie je wywietrzyć. Na koniec sprawdzane jest stężenie ozonu tak, aby mieć pewność, że jest ono w pełni bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Warto pamiętać, że po zakończonym procesie, zapach ozonu będzie utrzymywał się przez pewien czas.
Ozonowanie to powszechnie stosowany zabieg, mający na celu wyeliminowanie uciążliwego problemu. Chcąc, aby proces przebiegał w bezpieczny i skuteczny sposób, warto skorzystać z usług wykwalifikowanej firmy, takiej jak Vector, posiadającej odpowiedni sprzęt i doświadczenie.
WWW: https://vector-uslugi.pl/
Adres: Orzechowa 9/3, 94-205 Łódź
Telefon: 725 392 578
E-mail: [email protected]