Już na początkowym etapie budowy domu powinno się dobrze przemyśleć wybór stolarki okiennej. To od niej zależy poziom utraty ciepła oraz komfort życia późniejszych mieszkańców. Szczególnie ważna jest ta pierwsza kwestia, gdyż ograniczenie utraty ciepła i kosztów ogrzewania wpływają na ostateczną wysokość wydatków na utrzymanie budynku. Jeśli zamontuje się odpowiednie okna dachowe, w pomieszczeniach na poddaszu będzie cicho, ciepło i bezpiecznie każdego dnia. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas wybierania okien dachowych.
Okna dachowe umożliwiają zagospodarowanie i doświetlenie pomieszczeń na poddaszu. Świetnie sprawdzają się w nowoczesnym budownictwie, w którym odchodzi się od dużych wielorodzinnych domów i budynków generujących wysokie koszty utrzymania. Dom jednorodzinny z poddaszem zapewnia wystarczająca przestrzeń dla jednej rodziny i jednocześnie nie wiążę się ze zbyt dużymi wydatkami. W małym domu z nowoczesną termoizolacją i solidną stolarką okienną można zaoszczędzić sporo w szczególności na ogrzewaniu, którego koszty należą do jednych z największych obciążeń polskich rodzin. Sprawdź, jaki typ okien dachowych wybrać do swojego domu.
Spis treści
Okna dachowe do nowoczesnego domu z poddaszem
W nowoczesnym domu z poddaszem okna dachowe powinny być przystosowane do użytkowania nawet przy niekorzystnej pogodzie. Nowoczesne okna dachowe skutecznie zapobiegają przeciekaniu deszczu i ograniczają odczuwanie podmuchów wiatru. Ich konstrukcja wycisza odgłosy dochodzące z zewnątrz, dlatego w sypialni na poddaszu nie słychać przejeżdżających ulicą samochodów, hałasów z podwórza sąsiadów bądź innych uciążliwych odgłosów. Dzięki temu przebywanie w domu przy zamkniętym oknie zapewnia komfort i pozwala odpocząć od nieprzyjemnych dźwięków. Okna 3-szybowe mogą ograniczyć poziom natężenia hałasu w pomieszczeniu nawet do 40 dB, czyli wysokości porównywalnej do dźwięków wydawanych przez pracującą lodówkę.
Większy komfort dla mieszkańców domu
Okna dachowe Roto zapewniają wysoki komfort przy każdej pogodzie. W czasie upałów umożliwiają szybkie przewietrzenie wnętrza po zachodzie słońca lub o świcie, a następnie zasłonięcie szyby roletą i ograniczenie nagrzewania sypialni. W mroźne dni z kolei chronią przed wychłodzeniem wnętrza. Zapobiegają nadmiernej utracie ciepła. Ciepłe powietrze gromadzi się u góry pomieszczenia, jednak szczelne okna sprawiają, że tam pozostaje i zapobiega jego ucieczce. Termo-blok WD dociepla ramę okna. Specjalny mechanizm ułatwia uchylanie i zamykanie okna. Skrzydło otwiera się bez dużego wysiłku, dlatego zmniejsza się ryzyko jego uszkodzenia w czasie użytkowania pomieszczeń na poddaszu. Wystarczy lekko pociągnąć za klamkę, by je otworzyć. W pokojach dziecięcych okno dachowe można zamknąć na specjalną klamkę, by uniemożliwić dziecku wypadnięcie przez okno.
Estetyczne i trwałe okna dachowe
Wykończenie okien powstaje z dbałością o wszelkie detale. Nowoczesne okna mają ponadczasowy design i są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych. Można dopasować je do koloru dachu i elewacji różnych budynków. Dobrze wpisują się w styl całego domu i harmonijnie łączą się z wybraną blachodachówką lub innym pokryciem dachowym. Wysoka odporność na działanie czynników atmosferycznych ogranicza ryzyko, że szyba pęknie w czasie opadów niewielkiego gradu. Dodatkowo w przypadku zabrudzenia okna istnieje możliwość zablokowania skrzydła pod kątem 120 stopni. Przemyślana oś obrotu umieszczona na wysokości 3/4 okna zapewnia swobodny dostęp do całej szyby. Po otwarciu okna można umyć szybę zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz, by całe okno lśniło czystością.
Naturalne oświetlenie i optymalna wentylacja
Dzięki oknom dachowym doświetla się pomieszczenia na poddaszu i ogranicza się potrzebę korzystania ze światła sztucznego. Promienie słońca docierają do pomieszczeń przez większość dnia, dlatego pozytywnie wpływają na samopoczucie. Dodatkowo naturalne oświetlenie jest przyjazne dla oczu. Zmniejsza ryzyko, że dojdzie do pogorszenia wzroku u dzieci odrabiających dzieci w swoim pokoju lub rodziców pracujących przy komputerze w gabinecie. Duże szyby dobrze doświetlają całe wnętrze przez większość dnia, dlatego ograniczają zużycie prądu. Używa się go mniej do zasilania lamp, gdyż w pełni wykorzystuje się światło dzienne. Okno w dachu zapewnia również możliwość nagrzewania pomieszczenia promieniami słońca w okresie wiosennym i jesiennym, dlatego zużywa się mniej opału.
Skrzydło uchylne w dachu umożliwia efektywne wietrzenie wnętrza. Sprzyja odpowiedniej wentylacji, dlatego w kilka minut można pozbyć się z sypialni nieświeżych zapachów i schłodzić pomieszczenie. Wietrzenie przed snem lub o poranku zajmuje jedynie kilka minut, gdyż okno sporych rozmiarów zapewnia szybką wymianę powietrza bez konieczności tworzenia przeciągu. Dodatkowo okno prezentuje się stylowo i świetnie wpisuje się w aranżację nowoczesnej sypialni na poddaszu.
Wpis gościnny.