Jaki rodzaj pralki wybrać – ładowana od góry czy od frontu?

Pisaliśmy już o różnych ładownościach pralek, ale ich rodzajów jest znacznie więcej. Tym razem zajmiemy się krótką charakteryzacją typu pralek.

Pralki ładowane od góry

Pralki ładowane od góry nazywa się również „topy”, co wynika ze sposobu umieszczania prania w bębnie pralki. Pralki ładowane od góry są mniej praktyczne, ale za to bardzo kompaktowe. Zajmują mniej miejsca i sprawdzają się idealnie w małych przestrzeniach. Ich szerokość wynosi zaledwie 40cm. Plusem pralki ładowanej od góry jest brak konieczności posiadania wolnego miejsca przed pralką, ponieważ drzwiczki nie otwierają do frontu.

pralka od góry

 

Wśród producentów pralek ładowanych od góry, wyróżnić można Electrolux, Whirlpool oraz Candy. CI trzej producenci produkują najwięcej pralek ładowanych od góry. Whirlpool produkuje topy nie tylko pod swoją marką, ale również dla Bosch i Siemens. Wielu producentów nie produkuje pralek ładowanych od góry. Nie ma ich w swojej ofercie np. Beko czy Amica.

Cecha charakterystyczną pralek ładowanych od góry jest ich wymiar, wszystkie są takie same. Niezależnie od ich indywidualnych cech i parametrów, każda ma taką samą szerokość. Tańsze modele można nabyć w cenie poniżej 1000zł, ale oferują one niewiele, 5kg wsadu oraz 1000 obrotów na minutę. Istnieją też modele o lepszym załadunku – 7kg, ale kosztują one połowę więcej, ok 1500zł.

Pralki ładowane od frontu

Pralki ładowane od frontu są najczęściej kupowanym typem pralek. Ten sposób ładowania jest łatwy i przyjemny, a blat pralki można przeznaczyć w innym celu niż drzwiczki jak ma to miejsce w poprzednim typie pralek. Znamienne jest to, że aktualnie oferowanych jest przeszło 800 modeli, podczas gdy pralek ładowanych od góry jest 4 razy mniej i nie każdy producent je oferuje.

pralka od frontu

Zaletą pralek ładowanych od frontu jest mnogość wyboru. Od 4 do 11 kg wsadu, mnóstwo funkcji, ciekawy design itd. Każdy może znaleźć idealną pralkę dla siebie. Typowe szerokości pralek frontowych to 60cm, a ich głębokość zależy w głównej mierze od wielkości bębna. Pełnowymiarowe pralki mają wymiar 60x60cm.

Spośród pralek ładowanych od frontu należy wymienić pralki pod zabudowę. Można je schować pod blatem i za frontami szafek łazienkowych lub kuchennych. Pralki pod zabudowę posiadają częściej mniejszy wsad, 6 lub 7kg. Istotną różnicą jest uboższe oznakowanie funkcji pralek pod zabudowę. Tradycyjne pralki mają każdą opcję dobrze opisaną, podczas gdy pralki pod zabudowę, podobnie jak chociażby zmywarki, mają tylko oznakowanie symbolami. Łatwo jednak można się do tego przyzwyczaić.

Wirówki

Jako ciekawostkę warto również wspomnieć krótko o wirówkach. Są to pralki starego typu, ale niektórzy z nas mogą je bardzo dobrze pamiętać. Wirówki w porównaniu do obecnie produkowanych zaawansowanych technologicznie pralek, nie mają za wiele do zaoferowania, ale zachęcają niską ceną. Proste wirówki można nabyć za ok 300zł. Wadą tych urządzeń jest mały wsad, niskie obroty wirowania. Na rynku nie ma zbyt dużego wyboru. Dostępne są pralki Frania firmy Kalisto oraz produkty chińskiego pochodzenia. Polskiej produkcji Frania ma zaledwie 1,5 wsadu. Pralki te nabywają głównie właściciele domków letniskowych oraz posiadacze łodzi i jachtów.

frania

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button