Wybór pralki – jaka ładowność i wielkość?

Pralki możemy podzielić na kilka sposobów. Jednym jest ich wymiar zewnętrzny, innym ładowność. Zajmijmy się ładownością pralki. Każda pralka posiada określoną ładowność wsadu oraz maksymalne obroty. Wybierając pralkę, powinniśmy brać pod uwagę jej ładowność. Standardem większości obecnie produkowanych pralek jest ładowność 6kg. Są oczywiście pralki pozwalające na znacznie większy wsad, ale można umówić się, że 6kg to już przyzwoita ładowność pralki.

Jak dobrać ładowność pralki?

Wielkość wsadu powinniśmy dobierać ze względu na nasze potrzeby oraz wymagania. Pralki o wsadzie 9kg nie sprawdzą się w przypadku singla. Dla 1 osoby zdecydowanie wystarczająca będzie mniejsza pralka.

Szukając idealnej ładowności dla siebie, powinniśmy zatem brać pod uwagę liczbą domowników oraz wielkość rzeczy, które będziemy prać. Jeśli chcemy prać koce, pralki o małej ładowności mogą mieć problem z odwirowaniem.

Pamiętać należy, że w przypadku pralek ładowanych od góry, wymiar urządzenia jest zawsze taki sam. Inaczej jest w przypadku klasycznych pralek, ładowanych od frontu. Tutaj różnica jest w szczególności w głębokości urządzania. Małe pralki mogą mieć zaledwie 33cm głębokości, podczas gdy duże pralki mają pełne 60cm głębokości.

Najmniejsze pralki o ładowności 4kg

Są to najmniejsze pralki. Ich zaletą jest kompaktowy rozmiar. Przykładowo, pralka – Indesit IWUD 41051C ma tylko 33cm głębokości, a Candy Aqua 1042D1-S ma 46cm, ale za to tylko 69cm wysokości.

Najmniejsze pralki polecane są przede wszystkim ze względu na bardzo ograniczoną przestrzeń. Dla tego typu pralek raczek nie włożymy koca lub zasłony. Ponadto pralki o dużej dysproporcji szerokości do głębokości, często przemieszczają się podczas szybkiego wirowania. Warto poświęcić więcej czasu na idealnym wypoziomowaniu takiej pralki, inaczej możemy zastać pralkę na środku pomieszczania (łazienki czy kuchni).

pralka 4kg

Małe pralki o ładowności 5-6kg

Pralki o ładowności do 6kg będą już odpowiednie dla niewielkiej rodziny, czyli 2+1. Zaletą tych pralek jest ich kompaktowy wymiar, a relatywnie duża ładowność. Pralki o ładowności do 6kg są dość uniwersalne i możemy je polecić, jeśli nie robimy bardzo dużo prania.

pralka 6kg

Średnie pralki o ładowności 7-8kg

Pralki z wsadem do 8kg są najczęściej wybierane przez rodziny i przez osoby, które piorą większych rozmiarów rzeczy. Jest to polecana wielkość pralki, dla każdego kto dysponuje miejscem pod pełnowymiarową pralkę, czyli 60x60cm. Pralki tego typu cechują się wysoką stabilnością i brakiem przemieszczania podczas wirowania.

Wybór pralki – jaka ładowność i wielkość? 1

Duże pralki o ładowności 9kg i więcej

Największy typ pralek i jednocześnie najdroższy. Modele renomowanych producentów kosztują często powyżej 2000zł. Duże pralki polecane są dużym rodzinom, czyli 2+2 i większym. Mają jednak sporo zalet, wsad może być na tyle duży, aby jednorazowo pomieścić wszystkie ubrania jednego typu i w ten sposób nie ma potrzeby dublowania takiego samego typu prania. Oszczędzamy czas i pieniądze.

pralka 11kg

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button