Z roku na rok wzrasta świadomość na temat zdrowego stylu życia. Taki trend wpływa na zainteresowanie wyciskarkami wolnoobrotowymi, które umożliwiają przyrządzanie smacznych i pełnych witamin soków. Na rynku są dostępne wyciskarki wolnoobrotowe jedno- i dwuślimakowe. Które z nich są lepsze? Jak działają? Jakie są ich wady i zalety? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Spis treści
Jak działa wyciskarka wolnoobrotowa jednoślimakowa?
Wyciskarki jednoślimakowe zbudowane są z jednego wałka ślimakowego i działają na wolnych obrotach. Dzięki temu nie podgrzewają soku oraz pozwalają zachować cenne właściwości odżywcze. Zwykle są to wyciskarki pionowe, co oznacza, że wałek ślimakowy jest ułożony pionowo. Wystarczy dodać ulubione owoce, zioła lub warzywa, a sprzęt przeciśnie produkty przez wałek bez naszej pomocy.
Jak działa wyciskarka wolnoobrotowa dwuślimakowa?
Wyciskarka wolnoobrotowa dwuślimakowa posiada dwa wałki ślimakowe. Podobnie jak wyciskarka jednoślimakowa, wykorzystuje wolne obroty i nie podgrzewa soków. Większość modeli oferowanych przez producentów to wyciskarki dwuślimakowe poziome, wymagające używania tak zwanego „popychacza” podczas pracy.
Wady i zalety wyciskarki wolnoobrotowej jednoślimakowej
Wyciskarki jednoślimakowe umożliwiają wyciśniecie soku bez marnowania surowca, zachowując substancje odżywcze użytych produktów. Modele jednoślimakowe są znacznie bardziej korzystne cenowo w porównaniu z urządzeniami z wbudowanymi dwoma wałkami. Wyciskarka jednoślimakowa odznacza się prostszą budową, co sprawia, że jej użytkowanie jest przyjemniejsze. Łatwiejsza budowa zapewnia proste czyszczenie, a ponadto sprzęt jest stosunkowo lekki i zajmuje niewiele miejsca. Wyciskarka jednoślimakowa świetnie radzi sobie z miękkimi składnikami soków, a modele wyposażone w szeroki wlot nie wymagają uprzedniego krojenia produktów na mniejsze kawałki. Wyciskarki wolnoobrotowe jednoślimakowe umożliwiają wyciśnięcie soku w szybszym czasie i nie trzeba im pomagać w popychaniu miąższu. Z ich pomocą wykonamy nie tylko soki, ale również desery.
Do wad tego rodzaju wyciskarek należy mniej wydajna praca niż w przypadku urządzeń dwuślimakowych, co jest zauważalne przede wszystkim przy wyciskaniu ziół i zielonych liści, takich jak jarmuż czy szpinak. Sok z wyciskarki jednoślimakowej charakteryzuje się także mniejszą przejrzystością.
Wady i zalety wyciskarki wolnoobrotowej dwuślimakowej
Proces wyciskania soku w wyciskarce dwuślimakowej przebiega wolniej niż w modelach jednoślimakowych. Praca urządzenia jest bardziej dokładna i umożliwia uzyskanie większej ilości soku. W tego rodzaju sprzęcie surowiec zostaje wyciśnięty praktycznie do ostatniej kropli, a sam płyn jest bardziej klarowny niż ten uzyskany za pomocą wyciskarki wyposażonej w jeden wałek. Wyciskarka dwuślimakowa znacznie lepiej radzi sobie z zielonymi liśćmi i umożliwia przyrządzanie przejrzystych soków z zieleniny. Odznacza się również cichszą kulturą pracy aniżeli wyciskarka z jednym wałkiem. Wyciskarki dwuślimakowe są szczególnie polecane osobom, które stosują lecznicze terapie sokami.
Wolna praca wymaga jednak cierpliwości i nadzorowania procesu wyciskania soku. Często trzeba pomóc maszynie i używać popychacza. Ze względu na bardziej skomplikowaną budowę, urządzenie jest cięższe i zajmuje więcej miejsca niż wyciskarka jednoślimakowa. Problematyczne może być również składanie urządzenia z dwoma wałkami ślimakowymi, jak również jego mycie. Sprzęt radzi sobie gorzej z miękkimi surowcami, a składniki należy uprzednio pokroić na drobniejsze kawałki, co wydłuża czas przygotowania soku.
Wyciskarka jedno- lub dwuślimakowa – którą wybrać?
Wybór wyciskarki jest uzależniony od indywidualnych potrzeb. Przed zakupem warto zastanowić się, jakie soki zamierzamy najczęściej wyciskać. Jeśli prowadzimy terapię sokową lub zależy nam na przygotowywaniu płynów z zielonych liści, znacznie lepszym wyborem będzie wyciskarka dwuślimakowa. W przypadku, gdy preferujemy soki z miękkich warzyw i owoców, szybciej i wygodniej przyrządzimy je w wyciskarce jednoślimakowej. Urządzenia z dwoma wałkami to rozwiązanie dla osób, którym nie przeszkadza dłuższy proces pozyskiwania soku. Cierpliwość popłaca, ponieważ maszyna zapewnia bardziej wydajną pracę oraz umożliwia uzyskanie niezwykle klarownego płynu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy również zastanowić się nad miejscem, które przeznaczymy na przechowywanie wyciskarki. W małych kuchniach lepiej sprawdzi się pionowa wyciskarka jednoślimakowa, która nie wymaga dużej przestrzeni. Nie bez znaczenia jest również cena. Wybierając modele dwuślimakowe trzeba liczyć się z większym wydatkiem niż w przypadku urządzeń z jednym wałkiem.
Bez względu na to, czy zdecydujemy się na wyciskarkę jedno- czy dwuślimakową, warto wybierać sprzęty wysokiej klasy, wykonane z lepszych materiałów. Wiąże się to zwykle z wyższą ceną produktu, jednak należy pamiętać o tym, że elementy urządzenia mają bezpośredni kontakt ze składnikami soków i mogą wpływać na ich jakość. Tańsze wyciskarki wolnoobrotowe są wykonane z plastiku, który zawiera bisfenol A (BPA) i bisfenol S (BPS), czyli potencjalnie szkodliwe związki chemiczne. Lepsze urządzenia są zrobione często z trwalszego Tritanu, niezawierającego BPA i BPS. Najdroższe wyciskarki wykonuje się ze stali nierdzewnej. Należy przyjrzeć się także mocy sprzętów oraz ich gwarancji. Na niektóre z nich możemy otrzymać nawet do 10 lat gwarancji.
Szeroki wybór modeli prezentowanych przez konkretnych producentów pozwala na dopasowanie idealnego sprzętu do naszych potrzeb. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na wyciskarkę jednoślimakową lub dwuślimakową, jest to bez wątpienia ważny krok w kierunku zdrowego odżywiania. W dalszej perspektywie wpłynie nie tylko na naszą odporność, ale również lepsze samopoczucie.