Ostatnie dekady w Polsce i na świecie to istotne zmiany klimatu. Coraz częściej mamy do czynienia z zimą bez śniegu, suchą wiosną i upalnym latem – temperatura na naszej planecie stale rośnie i pojawiają się tzw. fale upałów. W tym roku, pracując w większości zdalnie, będziemy szczególnie potrzebowali czegoś, co ochroni nas przed upałem w domach.
Spis treści
Na wysokie temperatury – klimatyzator przenośny
Chociaż jeszcze kilka lat temu klimatyzacja była domeną biur i obiektów komercyjnych, teraz coraz częściej można ją spotkać wśród indywidualnych użytkowników. Stało się tak za sprawą głównie klimatyzatorów przenośnych, które są tańsze od klimatyzacji naściennej, a do tego mobilne.
Jest to rozwiązanie zwłaszcza dla mieszkańców budynków wielorodzinnych, ponieważ nie wymagają zezwolenia na montaż. Takie pozwolenie w przypadku naściennych „splitów” jest konieczne, ponieważ instalacja jednostki zewnętrznej wymaga ingerencji w elewację, a dodatkowo emituje głośne dźwięki. Na szczęście jest rozwiązanie alternatywne – skuteczny klimatyzator przenośny.
Uwaga na „klimatyzatory bez rury”
Szukasz taniego klimatyzatora przenośnego i napotykasz na urządzenie, które w nazwie ma „klimatyzator bez rury”, „klimatyzator na wodę” itp.? Sprzedawcy stosują te nazwy nieuczciwie, nazywając w ten sposób klimatyzery (klimatory).
Chociaż są to urządzenia bardzo tanie, bo kupisz je nawet za 100 zł, a ich montaż to szybkie włożenie wtyczki do gniazdka, klimatyzery nie chłodzą.
Klimatyzer wypuszcza zimną parę wodną, która nieznacznie obniża temperaturę (o około 1°C) wyłącznie przy wylocie urządzenia, podczas gdy powietrze w pokoju pozostaje nagrzane, a nagromadzenie wilgoci powoduje uczucie duszności.
Używanie „klimatyzatora bez rury” to gwarancja pogorszenia samopoczucia i zero efektu chłodzenia.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: https://ranking-klimatyzatorow.pl/klimatyzator-z-rura-bez-rury/.
Klimatyzator dopasowany do Ciebie
Aby klimatyzator przenośny spełniał swoje zadanie, musi być dobrany do konkretnego pomieszczenia.
Moc chłodnicza to najważniejszy parametr, pozwalający określić maksymalną powierzchnię, jaką zdoła ochłodzić urządzenie.
1 m³ powietrza wymaga około 0,03 kW mocy chłodzącej – jeśli chcesz wykonać obliczenia dla pomieszczenia o powierzchni np. 30 m² i wysokości 2,7 m, pomnóż przez siebie wszystkie dane: 30 x 2,7 x 0,03 = 2,43 kW. Otrzymany wynik jest wartością minimalną, jakiej potrzebujesz.
Jeżeli:
- budynek jest słabo ocieplony,
- chłodzony pokój znajduje się na poddaszu,
- jego okna wychodzą na stronę południowo-zachodnią,
wtedy moc klimatyzatora przenośnego powinna zostać powiększona o około 25%.
Istotnym parametrem jest również przepływ powietrza, dzięki któremu określisz, jak szybko klimatyzator przenośny będzie chłodził. Powinno być to min. 300 m³/h.
Tanie klimatyzery („klimatyzatory bez rury”) nie działają, a ich zakup jest zupełnie nieopłacalny. Bardzo dobry stosunek ceny do wydajności ma klimatyzator przenośny z rurą – przed zakupem sprawdź opinie i recenzje ekspertów w tej dziedzinie.
Zobacz, jakie możliwości daje Ci klimatyzator domowy:
https://ranking-klimatyzatorow.pl/klimatyzator-pokojowy-domowy/.