Kup klimatyzator przed sezonem, ale nie daj się nabrać

Ostatnie dekady w Polsce i na świecie to istotne zmiany klimatu. Coraz częściej mamy do czynienia z zimą bez śniegu, suchą wiosną i upalnym latem – temperatura na naszej planecie stale rośnie i pojawiają się tzw. fale upałów. W tym roku, pracując w większości zdalnie, będziemy szczególnie potrzebowali czegoś, co ochroni nas przed upałem w domach.

Na wysokie temperatury – klimatyzator przenośny

Chociaż jeszcze kilka lat temu klimatyzacja była domeną biur i obiektów komercyjnych, teraz coraz częściej można ją spotkać wśród indywidualnych użytkowników. Stało się tak za sprawą głównie klimatyzatorów przenośnych, które są tańsze od klimatyzacji naściennej, a do tego mobilne.

Jest to rozwiązanie zwłaszcza dla mieszkańców budynków wielorodzinnych, ponieważ nie wymagają zezwolenia na montaż. Takie pozwolenie w przypadku naściennych „splitów” jest konieczne, ponieważ instalacja jednostki zewnętrznej wymaga ingerencji w elewację, a dodatkowo  emituje głośne dźwięki. Na szczęście jest rozwiązanie alternatywne – skuteczny klimatyzator przenośny.

Uwaga na „klimatyzatory bez rury”

Szukasz taniego klimatyzatora przenośnego i napotykasz na urządzenie, które w nazwie ma „klimatyzator bez rury”, „klimatyzator na wodę” itp.? Sprzedawcy stosują te nazwy nieuczciwie,  nazywając w ten sposób klimatyzery (klimatory).

Chociaż są to urządzenia bardzo tanie, bo kupisz je nawet za 100 zł, a ich montaż to szybkie włożenie wtyczki do gniazdka, klimatyzery nie chłodzą.

Klimatyzer wypuszcza zimną parę wodną, która nieznacznie obniża temperaturę (o około 1°C) wyłącznie przy wylocie urządzenia, podczas gdy powietrze w pokoju pozostaje nagrzane, a nagromadzenie wilgoci powoduje uczucie duszności.

Używanie „klimatyzatora bez rury” to gwarancja pogorszenia samopoczucia i zero efektu chłodzenia.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: https://ranking-klimatyzatorow.pl/klimatyzator-z-rura-bez-rury/.

Klimatyzator dopasowany do Ciebie

Aby klimatyzator przenośny spełniał swoje zadanie, musi być dobrany do konkretnego pomieszczenia.

Moc chłodnicza to najważniejszy parametr, pozwalający określić maksymalną powierzchnię, jaką zdoła ochłodzić urządzenie.

1 m³ powietrza wymaga około 0,03 kW mocy chłodzącej – jeśli chcesz wykonać obliczenia dla pomieszczenia o powierzchni np. 30 m² i wysokości 2,7 m, pomnóż przez siebie wszystkie dane: 30 x 2,7 x 0,03 = 2,43 kW. Otrzymany wynik jest wartością minimalną, jakiej potrzebujesz.

Jeżeli:

  • budynek jest słabo ocieplony,
  • chłodzony pokój znajduje się na poddaszu,
  • jego okna wychodzą na stronę południowo-zachodnią,

wtedy moc klimatyzatora przenośnego powinna zostać powiększona o około 25%.

Istotnym parametrem jest również przepływ powietrza, dzięki któremu określisz, jak szybko klimatyzator przenośny będzie chłodził. Powinno być to min. 300 m³/h.

Tanie klimatyzery („klimatyzatory bez rury”) nie działają, a ich zakup jest zupełnie nieopłacalny. Bardzo dobry stosunek ceny do wydajności ma klimatyzator przenośny z rurą – przed zakupem sprawdź opinie i recenzje ekspertów w tej dziedzinie.

Zobacz, jakie możliwości daje Ci klimatyzator domowy:

https://ranking-klimatyzatorow.pl/klimatyzator-pokojowy-domowy/.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button