Jak zrobić więźbę dachową? Poradnik

Budowa domu od podstaw wiąże się z szeregiem wyzwań. Do najważniejszych należy odpowiednie zaprojektowanie i przygotowanie dachu. Błędy popełnione na tym odcinku zemszczą się bardzo szybko – problemami z izolacją termiczną, szczelnością połaci, a nawet ryzykiem zawalenia się dachu lub jego części. Stąd bardzo istotna jest budowa więźby dachowej, co powinno się odbyć z najwyższą rzetelnością. Możliwości w tym zakresie są szerokie, ponieważ inwestorzy mają różne sposoby na pozyskanie więźby odpowiadającej realizowanemu projektowi.

Jak zrobić więźbę dachową krok po kroku

Nie należy raczej wybierać opcji DIY – istnieją domy budowane oddolnie przez amatorów i czasami efekty takich działań są zaskakująco dobre, ale bez pewnej wiedzy i doświadczenia ryzyko jest spore. Potrzebne są też określone środki techniczne, którymi dysponują z reguły przedsiębiorstwa zajmujące się profesjonalnie pracami budowlanymi. Dlatego lepiej jest powierzyć przygotowanie więźby cieśli z doświadczeniem. Wykona on szkielet dachu w swojej pracowni, a kolejnym etapem jest prawidłowy montaż więźby dachowej, która musi być idealnie dopasowana do obrysu domu i musi też właściwie osiąść na stropie. Techniczne szczegóły są świetnie znane wykonawcom robót.

Co jest niezbędne, aby więźba stała się namacalnym bytem?

Tradycyjnie od lat więźby wykonuje się z drewna. Kwestią otwartą pozostaje jego gatunek. Niektórzy zalecają modrzew z uwagi na jego naturalne walory wytrzymałościowe oraz mniejszą podatność na aktywność szkodników. W praktyce jednak zwykle wybiera się świerk lub sosnę, które są materiałami znacznie tańszymi, ale drewna te są mniej odporne. Stąd tak ważne jest ich właściwe przygotowanie. Elementy muszą zostać poddane impregnacji, która zabezpieczy je przed szkodnikami, zapobiegnie naturalnym procesom erozji, a także zmniejszy ryzyko zapłonu. Kolejna kwestia to akcesoria, za pomocą których więźba zostanie scalona w jedną konstrukcję.

Połączenia ciesielskie, czyli sposób na zwartą i solidną więźbę

Jeżeli wykonanie więźby zostanie powierzone cieśli, będzie on korzystał z typowe zestawu połączeń. Standardowe mocowania ciesielskie wykorzystywane w takich działaniach to różnego rodzaju łączniki, a także wieszaki belki czy kątowniki. Są one wykonane zazwyczaj z ocynkowanej blachy stalowej, co zabezpiecza je przed korozją i negatywnym oddziaływaniem zewnętrznych czynników. W przypadku więźb prefabrykowanych zlecanych w wyspecjalizowanych firmach do łączenia elementów wykorzystuje się płytki kolczaste aplikowane za pomocą specjalnych pras. Wszystkie wymienione typy łączników kupić można w hurtowni internetowej e-Armet.pl. – Od lat zajmujemy się dostarczaniem złączy ciesielskich dowolnego typu – mówi pan Przemysław, specjalista ds. produktów. – Z naszej oferty korzystają pracownie ciesielskie oraz przedsiębiorstwa budowlane i dekarskie z całej Polski – dodaje.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button