Dom z kontenerów – czy warto?

Czy myślałeś, aby zamieszkać w kontenerze? Nie? Taki dom to czysta wygoda! Stawiasz w krótkim czasie i po prostej aranżacji masz do dyspozycji mieszkanie. Domy kontenerowe to coraz popularniejsza alternatywa dla tradycyjnych metod budowy, rodzaj budownictwa modułowego wykorzystującego głównie kontenery morskie. Może być dom kontenerowy całoroczny albo domek letniskowy z kontenera. Jak się mieszka w kontenerze i dlaczego tak tanio?

Prawdopodobnie pierwszy dom kontenerowy powstał w latach 80. ub. wieku. Od tego czasu domy z metalu zyskały na popularności ze względu na przystępność cenową, trwałość i elastyczność w projektowaniu. Domy kontenerowe są wykorzystywane do różnych celów, w tym mieszkalnych, biurowych, a nawet hotelowych. Są odporne na skrajne warunki atmosferyczne, dzięki czemu nadają się na schronienie dla poszkodowanych w klęskach żywiołowych.

Dom z kontenerów morskich

Kontenery morskie po kilku, kilkunastu latach służby na statkach są wycofywane z użytkowania, gdyż nie zapewniają pełnego bezpieczeństwa ładunku. Teoretycznie można je zezłomować, ale firmy logistyczne tego nie robią, odsprzedając je za bezcen do różnych celów na lądzie. W Polsce działa co najmniej kilkanaście firm, które zajmują się przeróbką kontenerów morskich i budowaniem z nich domów. Coraz więcej jest osób fizycznych, które we własnym zakresie sprowadzają kontenery morskie na swoje działki, a później dostosowują je i przerabiają.

Adaptacja kontenerów morskich na mieszkania polega na wykorzystaniu wytrzymałej ramy stalowej wraz ze ścianami i mocnymi drzwiami. Rama kontenera umożliwia realizację oryginalnych, wielokondygnacyjnych projektów, a nawet designu zgodnie z wymaganiami inwestora przy zachowaniu wysokich parametrów funkcjonalnych budynku. Możliwe jest wykonanie pojedynczych mieszkań, a po zestawieniu kilku kontenerów adaptacja większego obiektu.

Kontener morski mieszkalny

Kontenery morskie produkowane są w kilku rodzajach i odmianach. Najbardziej popularne są tzw. kontenery 20 oraz 40. Symbol oznacza długość odpowiednio 20 i 40 stóp (ok. 6 m i 12 m). Ważne, aby kontenery do budowy domu pochodziły od jednego producenta, gdyż mogą się różnić wymiarami czy detalami. Każdy kontener posiada jedenastocyfrowy numer identyfikacyjny, przy czym pierwsze trzy litery oznaczają producenta, czyli powinny być jednakowe we wszystkich egzemplarzach.

Dom kontenerowy może służyć całej rodzinie. Powtarzalna konstrukcja kontenera ułatwia zmianę konfiguracji budynku oraz dowolne jego ukształtowanie i rozbudowę. Obiekt może zostać wyposażony w pełnowartościową łazienkę z ubikacją, prysznicem i umywalką oraz kuchnię z wielofunkcyjnymi urządzeniami (lodówka, piekarnik). Dodatkowe moduły umożliwiają stworzenie salonu z kanapą, stołem i krzesłami lub innej przestrzeni, a nawet wstawienie kominka.

Używany kontener kosztuje średnio 6-8 tys. zł. Przed kupnem powinniśmy sprawdzić jego stan. Jak radzą eksperci, kontener musi być szczelny, co oznacza, że akceptowalne są małe wgniecenia ścian lub naloty rdzy. Adaptacja kontenera do celów mieszkaniowych nie jest możliwa, gdy zauważymy np. uszkodzenie słupków narożnych, dziury w poszyciu czy duże obszary rdzy. Podłoga ze sklejki nie może uginać się pod ciężarem człowieka.

Dom kontenerowy całoroczny

W nowoczesnym kontenerze da się mieszkać nawet przez cały rok, gdyż zewnętrzna konstrukcja (ściany, dach, podłoga) z blachy jest ocieplona najczęściej wełną mineralną oraz styropianem lub pianką poliuratanową. Najczęściej stosowane jest ogrzewanie podłogowe, ale warto też rozważyć montaż paneli słonecznych na dachu. Kontener ma kompletną instalację elektryczną z oświetleniem i gniazdkami, klimatyzator czy rolety w oknach.

W termoizolacji kontenera stosowane są te same materiały co w budownictwie tradycyjnym. Od wewnątrz używa się płyty gipsowo- kartonowe lub wiórowe. Adaptacje uwzględniają m.in. wstawianie stolarki okiennej, drzwi, montaż przeszkleń, ścian oraz wykonywanie instalacji elektrycznej, wodnej, kanalizacyjnej, informatycznej czy alarmowej. Standardowe projekty mogą być wzbogacone o schody modułowe, tarasy stalowe, attyki czy otwierane ściany boczne wykorzystywane jako taras lub zadaszenie.

Ile kosztuje kontener morski mieszkalny?

Wszystko zależy od projektu kontenera (jego rozmiaru, stanu, dodatkowych elementów w projekcie). Łącznie jest to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Im dom kontenerowy będzie większy i nowocześniejszy, tym więcej za niego zapłacimy. Do tego trzeba doliczyć koszt prac adaptacyjnych oraz formalności.

Domek z kontenera morskiego

Z jednego kontenera morskiego można stworzyć ocieplony domek letniskowy z łazienką i aneksem kuchennym. Większość robót da się wykonać samodzielnie, a wykończenie elewacji można ograniczyć do pomalowania. Można także kupić gotowy domek letniskowy z kontenera, który jednocześnie znajduje zastosowanie w firmach dla pracowników stałych i tymczasowych, na budowach, w gospodarstwach rolnych czy gminnych ośrodkach pomocy.

Domek kontener na działkę waży około 1800 kg. Jest mobilny, dzięki możliwości przeładunku wózkiem widłowym lub ładowarko-koparką (wystarczy go postawić na bloczkach). Dostępne są domki kontenerowe całoroczne, gdyż zostały wykonane z płyt warstwowych styropianowych dobrze izolujących latem i zimą. Posiadają instalacje elektryczną, wentylacyjną oraz wodno-kanalizacyjną. Konstrukcja oparta jest na płytach warstwowych (blacha-styropian-blacha) z dachem jednospadowym.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button