Wraz z kolejnymi zmianami prawa budowlanego, łatwiej zbudować budynek gospodarczy lub obiekt małej architektury ogrodowej. Dziś nie trzeba do tego pozwolenia budowlanego. To ukłon w stronę rolników, którzy dzięki temu łatwiej mogą stawiać niezbędne w produkcji rolnej małe budynki. Skorzystają też na nim działkowicze oraz właściciele działek budowlanych, którzy nie chcą występować o pozwolenie budowlane.
Spis treści
Budynek gospodarczy – kiedy wymagane jest pozwolenie na jego budowę?
W Ustawie Prawo budowlane czytamy, że niektóre niewielkie budynki nie wymagają pozwolenia budowlanego. Ustawa obejmuje następujące obiekty: obiekty gospodarcze związane z produkcją rolną oraz istniejącą już zabudową, parterowe budynki gospodarcze o powierzchni do 35 m2, przy czym rozpiętość konstrukcji nie powinna przekraczać 4,8 metra, suszarni kontenerowych o powierzchni do 21 mkw. Trzeba przy tym pamiętać, że powierzchnię budynków liczymy po obrysie zewnętrznym budynku, a liczba takich obiektów nie może przekroczyć dwóch na każde 500 metrów działki. Dodatkowo, przed budową dobrze jest zapoznać się z planami zagospodarowania terenu, na którym znajduje się działka. Z niego dowiemy się m.in. jakiej wysokości może być wybudowany obiekt. Budynek gospodarczy bez zezwolenia może mieć tylko jedna kondygnację.
Choć taki budynek nie wymaga pozwolenia, to nie oznacza to braku formalności. Plan budowy należy zgłosić w odpowiednim dla miejsca zamieszkania urzędzie. Nie zrobiłeś tego? Nie ma problemu, taką budowę można zalegalizować (jeżeli nie narusza poważnie przepisów prawa budowlanego albo np. nie zajmuje cudzej działki), jednak będzie to oznaczało konieczność uiszczenia opłaty legalizacyjnej w wysokości 5 tysięcy zł.
Na rozpoczęcie prac budowlanych masz 3 lata od ich zgłoszenia. Maksymalnego czasu ich prowadzenia ustawa nie przewiduje, budowę możesz więc spokojnie prowadzić przez kilka lat.
Działka, na której stanie budynek, powinna mieć przynajmniej 500 mkw powierzchni. Na jednej działce mogą stanąć dwa budynki na zgłoszenie na każde 500 mkw. Mogą one stać koło siebie, jednak muszą stanowić osobne konstrukcje. Przepisy nie mówią, jaka odległość musi je dzielić. To samo dotyczy domu z tarasem. One również muszą stanowić osobne konstrukcje, jeśli mają być na zgłoszenie. Taras wystarczy odsunąć od domu o 1 cm.
Budynek gospodarczy do 35 mkw. – jak zbudować?
Tak jak w przypadku dużych budynków, dom gospodarczy można (należy) postawić na fundamentach. Nieprawdą jest, że taki dom nie może stać na fundamentach – w przepisach o prawie budowlanym nie ma o tym mowy. Można więc spokojnie wybudować go na dowolnie wybranych fundamentach, np. na płycie fundamentowej, fundamencie punktowym albo na zwykłym fundamencie. Nie można natomiast dodać do budynku na zgłoszenie piwnicy, gdyż jest to dodatkowa kondygnacja.
Dom musi być parterowy, ale czy są w jego przypadku ograniczenia wysokości? Często mówi się o 5 metrach w przypadku dachów dwuspadowych oraz 4 metrach, jeśli idzie o dach płaski. Dotyczy to jednak tylko działek ROD (Rodzinnych Ogródków Działkowych). Na zwykłych działkach budowlanych takich ograniczeń nie ma, jednak nadal nie można podzielić takiego domu na piętra. Można natomiast wybudować w nim antresolę lub poddasze nieużytkowe (co musi zostać oznaczone na zgłaszanym projekcie).
Budynek gospodarczy to sposób nie tylko na postawienie garażu czy innej użytecznej budowli, ale także niewielkiego domku, w którym zamieszka rodzina. Można wybierać spośród wszystkich znanych metod budowlanych i stawiać budynki drewniane i murowane, całoroczne i sezonowe. Takie konstrukcje można przekształcić na budynek mieszkalny. Muszą one jednak spełniać takie same warunki, jak budynki jednorodzinne (np. te związane z powierzchnią pomieszczeń, wentylacją etc.). Działka, na której zostały zbudowane, musi też dopuszczać możliwość zabudowy jednorodzinnej. Takiego przekształcenia nie można dokonać samodzielnie, niezbędne są do tego uprawnienia (które posiada np. architekt). Koszt takiej operacji waha się zazwyczaj w granicach 2.500 – 4.000 zł.
Wpis gościnny.