Amol – zastosowanie i właściwości

Stosowały go nasze babcie, mamy. Dziś coraz częściej do niego wracamy, doceniając właściwości tego, co naturalne. AMOL, bo o nim mowa, jest preparatem stosowanym na przeziębienie, na biegunkę, na bóle mięśni. Jakie ma właściwości i zastosowanie?

Tradycyjny AMOL to tak naprawdę roztwór mentolu w połączeniu z mieszaniną olejków eterycznych w etanolu. Jest ceniony zwłaszcza za szerokie zastosowanie. Przynosi ulgę w katarze, bólu głowy, bólach mięśniowych, bólu zęba, dolegliwościach trawiennych, po ukąszeniu komarów, ale to nie wszystko. Lista zastosowań jest szeroka.

Jak działa AMOL?

Działanie preparatu AMOL jest kilkukierunkowe. Wynika z właściwości składników. Poszczególne substancje czynne wykazują różne działanie:

  • Mentol zapewnia uczucie schłodzenia, działa znieczulająco i odświeżająco.
  • Olejek cytronelowy pozyskiwany z melisy indyjskiej znany jest z właściwości antyseptycznych, przeciwdrobnoustrojowych. Wpływa łagodząco na bóle mięśni, bóle głowy. Ponadto działa wiatropędnie.
  • Olejek cynamonowy znany jest z właściwości przeciwbakteryjnych oraz przeciwgrzybicznych.
  • Olejek z mięty pieprzowej przeciwdziała zaburzeniom trawienia.
  • Olejek lawendowy uspokaja, ułatwia zasypianie na skutek obniżania aktywności ośrodkowego układu nerwowego. Zmniejsza kołatania serca. Pozytywnie wpływa na odporność organizmu. Ponadto poprawia krążenie krwi, zapobiega stanom zapalnym, odświeża skórę,
  • Olejek cytrynowy wspomaga procesy detoksykacyjne organizmu. Ponadto stymuluje procesy trawienne. Badania wykazały, że limonen zawarty w olejku cytrynowym eliminuje stres.
  • Olejek goździkowy przede wszystkim działa przeciwbólowo i przeciwbakteryjnie. Zwalcza stany zapalne, gdyż zawiera eugenol.

AMOL ukoi zszargane nerwy

W stanach stresu, wyczerpania nerwowego, AMOL sprawdzi się jako naturalny środek, zwłaszcza przed snem. Zapewnia ukojenie, odprężenie. Przeciwdziała bezsenności. Zwalcza stres i działa rozluźniająco. Zawiera najbardziej skuteczne w przypadku stresu, niepokoju, olejki eteryczne.

AMOL a schorzenia dróg oddechowych

W wyniku działania sekretolitycznego terpenów, związków pochodzących z olejków eterycznych obecnych w składzie preparatu AMOL, w wyniku prowadzonych inhalacji dochodzi do pobudzenia czynnych gruczołów śluzowych. W efekcie wydzielany śluz nawilża oraz oczyszcza drogi oddechowe. Terapia lekiem AMOL wpływa pozytywnie na poprawę samopoczucia oraz zmniejszenie dolegliwości u osób z nieżytem nosa lub gardła. Stosowanie tego leku pomoże w walce z infekcjami. Oprócz inhalacji zaleca się nacierania klatki piersiowej, pleców, skroni, czoła i szyi, żeby rozgrzać organizm. AMOL sprawdza się już w momencie pojawienia się pierwszych objawów przeziębienia.

AMOL a bóle mięśni

Bóle mięśni, zwłaszcza te po intensywnym wysiłku fizycznym, pojawiające się przy infekcjach grypy, przemęczeniu, skutecznie zwalczy AMOL. Łagodzenie bólu mięśniowego jest możliwe z uwagi na miejscowe działanie znieczulające mentolu. Preparat w miejscu zastosowania (zewnętrznego) zapewnia efekt rozluźniający. Zwiększa ukrwienie. Duże znaczenie dla eliminowania bólu mięśni ma również olejek lawendowy. Wykazuje on działanie ściągające, zmniejszając ewentualne obrzęki, opuchliznę. Dla ulgi w bólu należy zastosować AMOL zewnętrznie, wcierając kilka kropli w bolący obszar ciała.

AMOL a bóle głowy

Dokuczliwy ból głowy, także ten migrenowy, można uśmierzyć, stosując AMOL. W tym przypadku warto masować skronie wraz z kilkoma kroplami preparatu. Takie wcieranie można przeprowadzać kilka razy na dobę.

AMOL a dolegliwości trawienne

Potencjał leku AMOL pozwala na zastosowanie go do łagodzenia dolegliwości ze strony układu trawiennego. Jest skuteczny w bólu brzucha, wzdęciach, niestrawności, mdłościach, a także w bólach menstruacyjnych. Eliminuje problemy trawienne zwłaszcza ze względu na właściwości rozkurczowe. Żeby je zwalczać, zaleca się wewnętrzne zastosowanie leku AMOL i zażycie ok. 10-15 kropli. Dodatkowo dla wzmocnienia działania można delikatnie wetrzeć kilka kropel preparatu w skórę brzucha. Przy mdłościach należy rozcieńczyć AMOL z napojem lub połączyć go z cukrem. W takim stanie samopoczucie poprawi dodatkowo natarcie czoła i skroni. Po krople warto sięgnąć po zjedzeniu ciężkostrawnego lub tłustego posiłku, a także po przejedzeniu.

AMOL a ukąszenia owadów

Zawarte w kroplach AMOL olejki z jednej strony odstraszają owady, a z drugiej niwelują świąd, ból i obrzęk po ukąszeniu owadów. Wcierając kilka kropel za pomocą wacika w miejsce ukąszenia czy użądlenia szybko poczujemy ulgę. W tym przypadku zaleca się podanie preparatu w nierozcieńczonej formie.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button