Wybór materaca do sypialni nastręcza wielu kłopotów. Nagle okazuje się, że jest tyle modeli, rodzajów i opcji twardości, że tracimy rachubę i nie wiemy, jaki będzie dla nas najlepszy. Wiemy tylko, że musi zapewnić wygodny odpoczynek i komfort snu nieprzerwanego bólami mięśniowymi powstałymi wskutek nienaturalnej pozycji ciała. Pamiętajmy, że w łóżku spędzamy około 30% swojego życia, więc nie pozostawiajmy wyboru właściwego materaca przypadkowi.
Spis treści
Wygodny, czyli jaki?
Wygodny materac w łóżku zapewni maksymalnie komfortowy sen, po którym nabierzemy energii niezbędnej do uporania się z trudami dnia codziennego. W trakcie snu mięśnie się rozluźniają, nerwy uspokajają, a organizm się regeneruje. Oczywiste jest, że człowiek wypoczęty i wyspany wykazuje optymizm i pozytywne nastawienie niezbędne w pracy i w kontaktach z ludźmi. Podstawą do uzyskania takiego efektu jest wybór materaca, który uwzględni krzywizny naszego ciała, odpowiednio podeprze kręgosłup i pozwoli na przybranie pozycji najodpowiedniejszej do snu i odpoczynku. Zbyt twardy materac będzie gniótł, w zbyt miękki się zapadniemy. Nieodpowiednio dobrany będzie po prostu niewygodny, dlatego warto dowiedzieć się, jaki materac będzie najodpowiedniejszy.
Optymalna twardość materaca
Twardość materaca charakteryzowana jest za pomocą oznaczeń od H1 do H5, przy czym H1 jest bardzo miękki, natomiast H5 bardzo twardy. Przyjmuje się zasadę, że człowiek cięższy powinien wypoczywać na twardszym materacu, natomiast lżejszy, na bardziej miękkim. W myśl tej zasady osoba ważąca od 60 do 80 kg powinna użytkować materac o twardości H2, natomiast dla osoby o wadze od 80 do 110 kg idealny materac będzie miał twardość H3.
Często stosuje się również następującą zasadę doboru typu:
- materac twardy — lateksowy,
- materac średni — sprężynowy,
- materac miękki — piankowy.
Dobrze dobrany materac powinien podczas leżenia umożliwiać ułożenie kręgosłupa w linii prostej. Można również spotkać się z materacami podzielonymi na różne strefy twardości. Oznacza to, że w różnych miejscach materac ma różną twardość. Jest to dużo korzystniejsze rozwiązanie, ponieważ im więcej stref, tym stabilniejsze podparcie dla kręgosłupa przy różnych pozycjach podczas snu. Należy pamiętać o tym, że materac powinien być indywidualnie dobrany do budowy ciała tak, aby kręgosłup w każdej pozycji przybierał naturalne krzywizny.
Piankowy, sprężynowy, a może kieszeniowy
Wybór konkretnego typu materaca wiąże się przede wszystkim z kosztami. Za niektóre zapłacimy mniej, za inne więcej. Różnią się między sobą budową i wykorzystanymi do produkcji surowcami. Najbardziej popularne rodzaje materacy:
- piankowe — wykonane z pianki poliuretanowej, bardzo popularne ze względu na niską cenę, stosunkowo twarde;
- sprężynowe (bonnellowe) — konstrukcją podstawową są połączone z sobą sprężyny pokryte warstwą ochronną, mała elastyczność punktowa;
- kieszeniowe — ulepszona wersja modeli bonnellowych, ale sprężyny rozdzielone są i umieszczone w kieszonkach z tkaniny, idealne dla par;
- lateksowe — wykonane z całkowicie naturalnego lateksu pozyskanego z drzewa kauczukowego, idealnie dopasowują się do ciała;
- hybrydowe — połączenie materaca kieszeniowego i piankowego, sprężyny w kieszonkach zapewniają optymalne podparcie kręgosłupa, a pianka wygodę.
Kiedy alergia daje się we znaki
Alergia potrafi pozbawić radości życia i przysporzyć wielu groźnych chorób takich jak ciągłe nieżyty górnych dróg oddechowych, a nawet doprowadzić do astmy. Najczęściej alergicy borykają się z uczuleniem na roztocza. Te mikroskopijne pajęczaki najchętniej przebywają w ciepłych tapicerowanych miejscach takich jak materace. Dlatego materac dla alergika powinien wykazywać właściwości antystatyczne, a także być maksymalnie przewiewny i przepuszczać wilgoć. Doskonałym materacem dla alergików są te wykonane z pianki termostatycznej lub lateksowe. Równie istotny jest pokrowiec, który powinien dać się zdjąć i wyprać w wysokiej temperaturze nie ulegając zniekształceniom.
Przetestuj, zanim kupisz
Zanim zakupisz materac, idealnie byłoby, gdybyś mógł go najpierw przetestować. Nie ma lepszego testu niż test otwartej dłoni. Połóż się na plecach i wsuń dłoń pod odcinek lędźwiowy. Jeśli znajduje się tam sporo wolnego miejsca i bez problemu możesz wysunąć dłoń, oznacza to, że materac jest zbyt twardy. Jeśli natomiast z trudnością uwalniasz dłoń, z pewnością jest on za miękki.