
Stoły to bez wątpienia jedne z najważniejszych mebli w naszych domach. Stoły stanowią centrum życia rodzinnego oraz towarzyskiego, pełnią różnorodne funkcje w domach w zależności od potrzeb osób mieszkających wspólnie. Przy stole przede wszystkim zasiadamy do wspólnego posiłku, który to daje nam możliwości do wspólnych także rozmów i spędzania miło czasu.
Spis treści
Stoły często służą nam do pracy, odrabiania lekcji z dziećmi oraz do gier planszowych, które dają nam wiele radości.
Poprzez odpowiednio dopasowany stół możemy w prosty sposób zmienić wystrój pomieszczenia. Stoły to meble, które integrują domowników, stają się miejscem, gdzie toczą się ważne rozmowy, dzielimy się spostrzeżeniami i spędzonym dniem w pracy lub w szkole. Często na spotkaniach rodzinnych przy stole wspominamy wydarzenia, które pozostają na długo w naszej pamięci. Warto, więc zadbać o to, aby przed dokonaniem odpowiedniego wyboru stołu zwrócić uwagę na funkcjonalność, wytrzymałość oraz styl.
Stół rozkładany – zalety
Stół do jadalni połączonej z salonem warto wybrać taki, który będzie pasował stylistycznie do obu z pomieszczeń. Stół drewniany może zarówno doskonale prezentować się do pomieszczenia w stylu skandynawskim oraz loftowym. Modele wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno będą świetnie wpisywać się w ciepły klimat salonu, a jednocześnie będą eleganckie i funkcjonalne w jadalni. Stół drewniany to bardzo klasyczne i popularne rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu aranżacjach wnętrz. Drewno wprowadza do pomieszczenia przytulny klimat. Zaletą stołu rozkładanego jest to, że można go łatwo dostosować do różnych potrzeb oraz sytuacji. Gdy potrzebujemy większej powierzchni do pracy lub miejsca do jedzenia wówczas możemy w prosty sposób rozłożyć blat stołu. Natomiast, gdy potrzebujemy więcej miejsca w naszej przestrzeni możemy złożyć jednym ruchem nasz stół rozkładany tym samym mieć więcej miejsca w salonie lub jadalni. Stół rozkładany jest z pewnością łatwiejszy podczas transportu ta funkcja ułatwia także często przełożenie stołu przez drzwi do innego pomieszczenia lub przejście ze stołem po schodach.
Stół loftowy
Stół loftowy będzie doskonale prezentował się w aranżacjach nowoczesnych wnętrz. Stół loftowy wykonany z drewna to doskonały pomysł na urządzenie salonu wraz z jadalnią gdyż przestrzenie loftowe to przestrzenie duże, przestronne z dużą ilością okien i witryn mające na celu stworzenie pomieszczenia na podobieństwo starych magazynów i fabryk, gdzie atutem jest czerwona cegła oraz szare ściany i sufity odzwierciedlające beton. Stół loftowy wykonany z drewna na metalowej ramie będzie doskonałym dodatkiem do aranżacji.
Stół skandynawski
Stół skandynawski posiada prostą i minimalistyczną formę wykonany z jasnych i naturalnych materiałów będzie idealną propozycją do pomieszczeń w stylu skandynawskim. Stoły białe rozkładane pasują do wielu wnętrz zarówno tych nowoczesnych jak i tych tradycyjnych. Stół skandynawski wykonany z naturalnego drewna o jasnej barwie wprowadzi do wnętrza przyjemną aurę.
Rozmiar stołu ma znaczenie
Przed dokonaniem ostatecznej decyzji o zakupie odpowiedniego rozmiaru stołu musimy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia w którym chcemy ustawić nasz stół. Minimalna odległość, aby odsunąć swobodnie krzesło i wstać to około 55 cm. Musimy wziąć także pod uwagę ile przestrzeni potrzebne jest osobie by swobodnie zjeść posiłek. Przyjmuje się ze 60 cm długości i około 40 cm głębokości blatu stołu pozwoli na komfortowe siedzenie jednej osoby. Długość stołu zależy od tego ile osób chcemy, aby zasiadło jednocześnie do posiłku. Stół rozkładany pozwoli nam na zwiększenie blatu nawet o 100 cm w przypadku gdy użyjemy przedłużek. Wysokość stołu nie powinna przekraczać 80 cm. Z reguły stół rozkładany posiada wysokość blatu 75 cm jest to wystarczająca wysokość by móc odpowiednio ułożyć ręce na stole podczas spożywania posiłku.
Do wyboru mamy kilka kształtów blatu. Stół rozkładany może występować w opcji owalnej, kwadratowej lub prostokątnej. Wybór kształtu blatu stołu zależy od tego gdzie chcemy ustawić nasz nowy mebel. Jeśli chcemy, aby nasz stół stanął na środku pomieszczenia o niewielkich rozmiarach postawmy na stół okrągły lub ten owalny, powiększymy optycznie tym samym niewielką przestrzeń. Jeśli natomiast nie mamy możliwości, by nasz stół rozkładany stał na środku warto wybrać stół kwadratowy lub prostokątny, który ustawimy do ściany. Taki stoł rozkładany ułatwi nam pracę i naukę.
Wpis gościnny.