Ogródek działkowy – świetny sposób na odetchnięcie od zgiełku miasta?

Tysiące Polaków marzą o ogródku działkowym. Najlepiej za miastem, ale nawet w mieście, na uboczu, z daleka od zgiełku. Byle był własny. W cieniu własnych drzewek owocowych można wypocząć w weekend lub urządzić przyjęcie rodzinne w rodzaju imienin czy chrzcin wnuka. Ile kosztuje ogródek działkowy? Jak zaplanować ogródek działkowy? Altana, tunel foliowy, szklarnia, basen? W tym artykule pada szereg dociekliwych pytań. Na wszystkie szczegółowo odpowiadamy!

W polskich przepisach czym innym jest działka rekreacyjna, a czym innym ogródek działkowy w ramach Rodzinnych Ogródków Działkowych (ROD). Po zakupie działka rekreacyjna jest własnością nabywcy, a dane właściciela są ujawniane w księdze wieczystej. Natomiast ogródki działkowe należą do Polskiego Związku Działkowców, przy czym użytkownicy są ich dzierżawcami. Ma to swoje konsekwencje dotyczące m.in. możliwości zagospodarowania ogródka.

Ogródek działkowy

Według nieoficjalnych danych, w naszym kraju jest obecnie około 5 tys. ogrodów podzielonych na prawie milion działek. Zajmują one powierzchnię blisko 44 tys. hektarów, również w dużych miastach, skutecznie chroniąc atrakcyjne tereny przed zakusami deweloperów.

Zgodnie z Regulaminem ROD, powierzchnia ogródka działkowego nie może przekraczać 500 mkw. Takich ograniczeń nie ma w przypadku działek rekreacyjnych. W ogródku nie można zbudować altany lub obiektu gospodarczego o powierzchni większej niż 35 mkw. (w przypadku altan do powierzchni zabudowy nie wlicza się tarasu, werandy lub ganku, gdy ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 mkw.).

Rodzinne Ogródki Działkowe

Zgodnie z ustawą, celem ROD jest m.in. zaspokajanie wypoczynkowych i rekreacyjnych potrzeb społeczeństwa poprzez umożliwianie prowadzenia upraw ogrodniczych, poprawa warunków socjalnych członków społeczności lokalnych, pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie ich szans, przywracanie społeczności i przyrodzie terenów zdegradowanych oraz ochrona środowiska i przyrody.

Działkowiec może uprawiać rośliny i następnie je zbywać. Jest również uprawniony do prowadzenia hodowli zwierząt, chyba że ich obecność będzie negatywnie oddziaływać na prawa sąsiadów. W trosce o nich zakazane jest m.in. wylewanie płynów na inne działki, emitowanie zbyt dużego hałasu czy zbyt intensywnego zapachu, zanieczyszczanie środowiska, odcinanie dopływu światła poprzez posadowienie zbyt wysokich drzew, zakłócanie sygnału telewizyjnego czy składowanie przedmiotów niebezpiecznych.

Czy warto kupić ogródek działkowy?

Nad zakupem ogródka działkowego zastanawiają się zazwyczaj osoby starsze, które niedawno przeszły na emeryturę i mają sporo wolnego czasu. Działka to dla nich świetne rozwiązanie, szczególnie jeżeli lubią zajmować się pracami ogrodowymi. Wiele ROD organizuje konkursy na najładniejszą działkę lub najbardziej urodziwe okazy plonów.

Ogródek jest dobrym rozwiązaniem także dla rodzin z małymi dziećmi. Na działce można założyć własny plac zabaw lub mini tor z przeszkodami, a basen przyniesie ochłodę w gorące dni. W części wypoczynkowej warto wygospodarować miejsce na grill lub ognisko. Świeże, niepryskane owoce i warzywa smakują bardziej niż kupione w supermarkecie. Są także o wiele zdrowsze.

Jak kupić ogródek działkowy?

Na początek trzeba zorientować się, czy w ogrodzie, który bierzemy pod uwagę, jest obecnie wolna działka. Po znalezieniu odpowiedniego miejsca należy sprawdzić kilka kwestii, m.in. podłączenie do sieci elektrycznej i ujęcia wody pitnej, obecności szamba, prawidłowość parametrów domku na działce, wysokości kosztów dzierżawy, stan infrastruktury na działce.

Jeżeli wszystko jest w porządku, można przejść do załatwienia formalności. Kwestie formalne ograniczają się do podpisania w obecności notariusza przeniesienia praw do danego ogródka, a następnie przesłania umowy do zatwierdzenia przez zarząd ROD. Ma on wtedy dwa miesiące na rozpatrzenie sprawy. Jeżeli z jakichś przyczyn nie zdąży tego zrobić, wniosek uważa się za zaakceptowany automatycznie.

Jak urządzić ogródek działkowy?

Jak zaprojektować ogródek działkowy? Aranżację działki warto rozpocząć od sporządzenia szczegółowego planu zagospodarowania terenu. Na początku oczyszczamy działkę z ewentualnych śmieci, chwastów i gruzu oraz usuwamy zbędne obiekty i rośliny. Wyrównujemy ziemię, a w wytyczonych miejscach kładziemy nawierzchnię i siejemy trawę. Następnie powinniśmy przygotować glebę pod warzywa. Sadzimy drzewka i kwiaty, tworzymy oczko wodne. Instalujemy oświetlenie i wytyczamy ścieżki. W dalszej kolejności możemy podjąć przygotowania do budowy altanki.

Ile kosztuje ogródek działkowy? Od początku pandemii ceny ogródków działkowych drastycznie wzrosły. Najdroższe są w Warszawie, gdzie za dobrze zagospodarowany ogródek w korzystnej lokalizacji trzeba zapłacić nawet 200 tys. zł. W wielu nawet dużych miastach na zakup działki wystarczy jednak ok. 20 tys. zł.

Ile kosztuje podłączenie prądu do ogródka działkowego?

Niestety, podłączenie prądu nie jest proste ani tanie. Przyłącze elektryczne na działce może być napowietrzne (na słupach energetycznych) lub schowane pod ziemią (kablowe). Po pierwsze, musimy wystąpić do operatora (Energa, Tauron, itd.) z wnioskiem o określenie warunków przyłączenia do sieci. Kolejny etap to opracowanie dokumentacji projektowej, jak ma przebiegać przyłączenie. Ostatnim etapem jest realizacja prac, które zwykle trwają kilka miesięcy.

Cena wykonania kablowego przyłącza elektrycznego na działce zależy przede wszystkim od mocy przyłączeniowej oraz od długości kabla. Standardowo jest to długość 200 m. Cena zazwyczaj oscyluje wokół kwoty 150-200 zł za 1 kW mocy przyłączeniowej.

Czy na ogródkach działkowych można mieszkać?

Zabrania tego Regulamin ROD. Na terenie ogródków działkowych nie można ani mieszkać, ani prowadzić działalności gospodarczej. Działkowiec nie może też prowadzić jakiejkolwiek działalności zarobkowej oraz wynajmować części lub całej działki. Jak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 czerwca 2008, na terenie ogródków działkowych można jednak zameldować się.

Czy ogródek działkowy wchodzi w skład spadku? Nie, ogródek działkowy nie podlega dziedziczeniu. Działkowiec za życia nie może też dysponować działką, gdyż faktycznie nie należy ona do niego. W art. 35 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych można przeczytać, że prawo do działki położonej na terenie ROD wygasa z chwilą śmierci działkowca.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button