Plac budowy z brakiem przyłącza do instalacji elektrycznej, nieprzewidziana awaria, praca w lesie lub przy robotach drogowych, food tracki, plany filmowe, nagłośnienie i oświetlenie rozmaitych imprez plenerowych to tylko kilka sytuacji, gdzie agregaty prądotwórcze znajdą swoje zastosowanie. W zależności od potrzeb to niezastąpione urządzenie, które się sprawdzi w każdych warunkach.
Spis treści
- Co to jest agregat prądotwórczy?
- Agregat inwerterowy
- Parametry agregatu prądotwórczego
- Podstawowa klasyfikacja urządzeń prądotwórczych
- Do czego wykorzystywane są agregaty prądotwórcze?
- Kupno i wynajem agregatów prądotwórczych
- Na czym polega praca agregatu prądotwórczego?
- Na co zwrócić uwagę przy wyborze agregatu prądotwórczego?
- Podsumowanie
Co to jest agregat prądotwórczy?
Agregat prądotwórczy to urządzenie wyposażone w silnik spalinowy, stanowiący samodzielne źródło prądu elektrycznego. Można z niego korzystać i w dzień i w nocy. Jego zadaniem jest wytworzenie energii elektrycznej tam, gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej lub doprowadzenie prądu byłoby bardzo kłopotliwe, albo niebezpieczne np. użycie długich przedłużaczy.
Agregat inwerterowy
Agregaty prądotwórcze inwerterowe charakteryzują się znacznie mniejszymi rozmiarami i masą w stosunku do agregatów tradycyjnych. Wykonane są w obudowach wyciszonych, dzięki czemu są odporne na warunki atmosferyczne oraz generują hałas na poziomie tylko 70dB
Bardzo ważnym elementem w konstrukcji jest falownik-inwerter, który inicjuje produkcję wysokiej jakości prądu stałego. Wyposażone są również w regulator napięcia – AVR, który utrzymuje prąd na stałym poziomie bez względu na zmianę obrotu silnika.
Agregaty te służą do zasilania przenośnej aparatury medycznej, jako źródło prądu na kempingach, camperach, w domach letniskowych czy podczas obsługi małych stoisk podczas imprezy plenerowej.
Parametry agregatu prądotwórczego
Agregaty prądotwórcze różnią się miedzy sobą parametrami. Dostępne są mniejsze agregaty jednofazowe, większe i zarazem cięższe agregaty trójfazowe, ale także urządzenia o różnej mocy.
Agregaty są dostępne również w różnych klasach:
- G3 i G4 wykorzystywane są do obsługi sprzętu z zaawansowaną techniką
- G2 obsługuje sprzęt, który zasilany jest prądem takim jak z sieci energetycznej
- G1 zasilają układy niewrażliwe na zmianę charakterystyki prądu np. pompy, wentylatory
Warto też zwrócić szczególną uwagę na:
- Moc to czynnik decydujący o ilości wytwarzanej energii podawanej w kW. Agregat na użytek domowy powinien mieć moc większą przynajmniej o 20% niż wszystkie urządzenia zasilane w całym domu.
- Fazy i napięcie-agregaty dostarczają prąd o różnym napięciu i tu do wyboru mamy agregaty mniejsze jednofazowe o napięciu 230V oraz większe i cięższe trójfazowe o napięciu 400V dostępne w specjalnym gniazdku zwanym „siłą”. Jeśli chodzi o użytek domowy, wystarczające są agregaty jednofazowe, natomiast trójfazowe najczęściej używane są na budowach do obsługi specjalistycznych maszyn i urządzeń.
Podstawowa klasyfikacja urządzeń prądotwórczych
- przenośne lub przewoźne
- stacjonarne otwarte lub zamknięte
- agregaty prądotwórcze benzynowe jednofazowe i trójfazowe
- agregaty prądotwórcze z silnikiem Diesla jednofazowe i trójfazowe
- zespoły prądotwórcze gazowe otwarte i wyciszone
Do czego wykorzystywane są agregaty prądotwórcze?
Agregaty prądotwórcze wykorzystywane są tam, gdzie nie ma możliwości korzystania z zasilania sieciowego, gdzie nie istnieje odpowiednia infrastruktura przesyłowa.
Najczęściej używane są jako urządzenia zapasowe w razie awarii lub podczas prac związanych z naprawami i przebudowami sieci.
W domach prywatnych na stałe montowane w piwnicy zapewniają prąd wtedy, kiedy jest to konieczne.
Agregaty prądotwórcze wykorzystywane są również w szpitalach i innych placówkach medycznych.
Bardzo często agregaty instalowane są w dużych fabrykach przemysłowych, gdzie zatrudnione są setki pracowników, a urządzenia produkcyjne ustawione co do minuty nie mogą sobie pozwolić na dłuższe przestoje w pracy.
Jednak najczęściej wykorzystywane są na budowach, gdzie agregat prądotwórczy pozwala na podłączenie różnego rodzaju elektronarzędzi.
Kupno i wynajem agregatów prądotwórczych
Agregat prądotwórczy możemy zakupić lub wynająć na czas określony, w zależności od konkretnej sytuacji i zapotrzebowania. Zakup agregatu będzie niezbędny, gdy zasilanie jest potrzebne przez cały czas np. w szpitalach. W przypadku, gdy zasilanie agregatem jest doraźne, warto zastanowić się nad jego wypożyczeniem. Wynajem agregatu sprawdzi się gdy:
- mamy zasilić wydarzenie sportowe lub koncert
- zorganizować imprezę w plenerze
- potrzebujemy na placu budowy
- do pracy w lesie
Jeżeli interesuje Cię cena wynajmu agregatu (https://dinamo.pl/cennik), sprawdź podany cennik.
Na czym polega praca agregatu prądotwórczego?
Agregat prądotwórczy zamienia energię powstałą w wyniku spalania paliwa w energię mechaniczną, wprawiając w ruch wirnik prądnicy, który obracając się, wytwarza siłę elektromotoryczną. W momencie zmiany strumienia magnetycznego obracający się wirnik wytwarza energię elektryczną.
Budowa agregatów prądotwórczych
Częściami składowymi agregatu są: silnik spalinowy, prądnica synchroniczna i rozdzielnica elektryczna. Prądnica składa się ze stojana i znajdującego się w nim wirnika. Stojan i wirnik posiadają odpowiednie uzwojenia. Każdy agregat ma wbudowane urządzenie, gdzie możemy kontrolować pomiar.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze agregatu prądotwórczego?
Wybór generatora prądu nie jest łatwy. Należy wcześniej zastanowić się nad optymalnymi parametrami, na które warto zwrócić uwagę. Należą do nich:
- łączna moc zasilanych urządzeń
- prąd rozruchowy tych urządzeń
- poziom hałasu, który generuje
- średnie zużycie paliwa i wielkość zbiornika
- jak długo może pracować generator
Podsumowanie
Wybór agregatów prądotwórczych jest ogromny. Wiele jest rodzajów i sposobów zastosowania, dlatego można szybko się pogubić. Aby wybrać odpowiedni agregat dla swoich potrzeb, trzeba wiedzieć, do czego będzie służył i jakie urządzenia będzie zasilał.