Tulipan – cebulki, uprawa, pielęgnacja i ciekawostki

Zachwycają Cię kolorowe kwiaty, a zwłaszcza tulipany? Marzysz o tym, aby zasadzić je w swoim ogrodzie? Jest to jak najbardziej możliwe. O czym należy pamiętać przy uprawie tych roślin? Podpowiadamy!

Pochodzenie i krótka historia tulipanów

Tulipany na pewno kojarzą Ci się przede wszystkim z Holandią. Co jednak ciekawe, wcale nie pochodzą one z tego europejskiego kraju, tylko z Azji Mniejszej. Tulipany zostały opisane po raz pierwszy przez posła cesarza Ferdynanda I, przebywającego na dworze Sulejmana Wspaniałego. Do Turcji prawdopodobnie sprowadziły je ludy koczownicze z Iranu, Kazachstanu i Afganistanu. Istotne jest to, że do swojego opisu poseł dołączył cebulki. Tulipan trafił w ten sposób do cesarskich ogrodów w Wiedniu, a później, za sprawą Karola Kluzjusza do Holandii. Posiadanie tych kwiatów w ogrodzie świadczyło o wysokim statusie społecznym. Warto wiedzieć, że Holandia jest do dziś największym producentem cebul tulipanów.

Tulipan cebulki – gdzie najlepiej kupić?

Warto wiedzieć, że wyróżnić można niezliczone odmiany tulipanów. Są one dostępne w różnych kolorach i wybór zależy przede wszystkim od Twoich preferencji. Istotne jednak jest to, aby kupować je ze sprawdzonych sklepów. Upewnij się, że cebulki nie są nadgniłe, spleśniałe lub zbyt miękkie. Wystrzegaj się także tych, które mają plamy, nierówną powierzchnię lub uszkodzenia mechaniczne. Najlepiej wybierać cebulki o dużych rozmiarach, w dobrej kondycji. Szeroki wybór cebulek tulipanów znajdziesz w ofercie sklepu internetowego sadzimycebulki.pl.

Gdzie posadzić cebulki tulipanów?

Zastanawiasz się, gdzie najlepiej posadzić cebulki? Tulipan lub miejsca słoneczne, ewentualnie delikatnie zacienione. Wskazana dla tych kwiatów jest wilgotna i żyzna gleba o znacznej zawartości próchnicy. Istotne jest to, aby nie była ona zbyt zwięzła. Jeśli nie masz takiego stanowiska, dodaj do gleby odrobinę kompostu albo odkwaszonego torfu. Jeżeli ziemia jest gliniasta i ciężka, rozluźnij ją gruboziarnistym piaskiem, dzięki czemu cebule nie zgniją w mokrej ziemi.

Warto wiedzieć, że odpowiednim miejscem do posadzenia tulipanów są również tereny pod drzewami liściastymi. W trakcie kwitnienia tulipany będą miały dostęp do słońca, natomiast w trakcie przygotowań do spoczynku ochronią je liście drzew. Gdy zdecydujesz się już na jakieś stanowisko, przygotuj dobrze podłoże. Przede wszystkim pamiętaj o przekopaniu go oraz wypieleniu chwastów. Zanim posadzisz cebule, zasil podłoże wolnodziałającym nawozem.

Kiedy należy sadzić tulipany?

Nie wiesz, kiedy najlepiej sadzić tulipany? Odpowiednią porą jest jesień, ponieważ wsadzone do gruntu cebule wytwarzają najpierw korzenie i gromadzą wodę. W ten sposób czekają one do wiosny, a gdy gleba odmarza, wydają kwiaty. Mówi się, że optymalnym terminem na zasadzenie tulipanów jest czas między połową września a końcem października. W przypadku sprzyjającej pogody możesz jeszcze zasadzić je w listopadzie.

Jak sadzić tulipany?

Przy sadzeniu tulipanów warto pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim ustal odpowiednią głębokość sadzenia, która powinna przekraczać trzykrotną wielkość cebulki. Tulipan ma zazwyczaj cebulę o rozmiarach 8-10 cm, więc najlepiej, aby dołek był głębszy niż 20 cm. Pamiętaj także, że na lżejszej glebie należy sadzić głębiej niż w przypadku cięższej.

Jeśli wsadzisz cebulki zbyt płytko, mogą one ulec uszkodzeniu podczas mrozów albo zostać zniszczone przez gryzonie. Poza tym tulipany są podatne na działanie grzybów. W jakich odstępach sadzić tulipany? Najlepsze będą odległości około 15-20 cm.

Doskonałym pomysłem jest też sadzenie cebul w pojemnikach. W tym celu sprawdzą się np. plastikowe ażurowe koszyki, które zabezpieczą je przed owadami i gryzoniami. Pojemniki należy umieścić w dołkach o odpowiedniej głębokości i przysypać ziemią. Zamiast nich możesz użyć wytłaczanek po jajkach, o ile w Twoim ogrodzie nie żyją nornice. Wytłaczanki to bez wątpienia bardziej ekologiczne rozwiązanie niż plastik. Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymasz pożądane odległości pomiędzy tulipanami. Całość na pewno będzie prezentowała się bardzo elegancko i harmonijnie. Ewentualnie możesz zdecydować się na donice produkcyjne, ale muszą mieć one odpowiednią ilość otworów na korzenie.

Nie zapomnij także, że cebule tulipanów najlepiej sadzić w grupach, np. po 5 sztuk. Wyjątkiem jest sadzenie w rozproszeniu, gdy chcesz uzyskać tulipanową łąkę.

Pielęgnacja tulipanów

Udało Ci się zasadzić tulipany, ale nie wiesz, w jaki sposób je pielęgnować? Otóż przede wszystkim musisz pamiętać o tym, aby późną jesienią rozłożyć ściółkę w miejscu posadzenia cebul. Dzięki temu ochronisz je przed przemarznięciem. Rolę ściółki mogą pełnić suche liście albo warstwa kompostu. Przed silnymi mrozami wskazana jest dodatkowa ochrona, np. gałęzie stroiszu. Gdy nadejdzie wiosna i pojawią się pierwsze kiełki, zdejmij zabezpieczenia.

Na plantacjach produkcyjnych cebule tulipanów są co roku wykopywane. W Twoim ogrodzie nie musisz jednak tak robić. Wystarczy, że wykopiesz cebule co kilka lat, chyba że masz odmiany, które są szczególnie wrażliwe na pozostawanie w glebie lub planujesz zmienić aranżację.

Co warto jeszcze wiedzieć o tulipanach?

Warto wiedzieć, że nazwa tych kwiatów pochodzi od tureckiego tülbent, oznaczającego tkaninę służącą do zwijania turbanów, przypominających właśnie kwitnące tulipany. Ciekawostką może być również to, iż pyłek tulipana ma zdolność kiełkowania przez nawet 100 dni.

Słynnym i prawdopodobnie najdroższym tulipanem była odmiana Semper Augustus, której pstry wygląd spowodowany był przez chorobę wirusową. Jedna cebulka kosztowała w XVII-wiecznym Amsterdamie nawet tyle, co dom z ogrodem. Z kolei największą ilość tych kwiatów można zobaczyć w Keukenhof w Holandii.

Bez wątpienia tulipany to wyjątkowe kwiaty i warto mieć je w swoim ogrodzie. Ich uprawa i pielęgnacja nie jest szczególnie trudna, a rośliny te kwitną naprawdę pięknie. Jeśli weźmiesz pod uwagę nasze rady, na pewno na wiosnę będziesz cieszyć się ich pięknem.

 

Wpis pod patronatem naszego sponsora.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button