Obecnie laptopy nie są już urządzeniami dostarczającymi nam wyłącznie rozrywki. Dziś przenośne komputery to niemal niezbędne narzędzia służące do pracy, nauki oraz utrzymywania kontaktu z rodziną i przyjaciółmi. Nic więc dziwnego, że wiele osób zadaje sobie pytanie, jaki laptop wybrać, by właściwie spełniał wszystkie swoje funkcje?
Spis treści
Na co zwracać uwagę przy zakupie laptopa?
Poszukiwania odpowiedniego laptopa większość z nas rozpoczyna od przejrzenia oferty popularnych sklepów ze sprzętem elektronicznym. Znajdziemy w nich dziesiątki modeli znanych i cenionych przez użytkowników z całego świata producentów: laptopy Macbook firmy Apple, a ponadto urządzenia marek Lenovo, ASUS, Dell, Acer czy HP. Jaki laptop wybrać? Bez względu na to, czy należymy do grona oddanych fanów jednej firmy, czy nie przywiązujemy do marki aż tak dużej wagi, podczas zakupu laptopa należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów.
Jaki laptop wybrać? Wielkość ekranu
Jednym z nich jest wielkość ekranu, od której zależy rozmiar samego laptopa. Za uniwersalny uznawany jest ekran o przekątnej 15,6 cala, który doskonale sprawdza się przy większości zastosowaniach. Jednak dużą popularnością cieszą się też mniejsze, bardziej poręczne urządzenia wyposażone w ekran o przekątnej 13,3 lub 14 cali. Do wyboru mamy także większe laptopy z ekranem o przekątnej wynoszącej ponad 17 cali – są odpowiednie do gier lub stacji roboczych, gdzie mobilność i poręczność sprzętu nie jest aż tak istotna.
Rozdzielczość i rodzaj matrycy w laptopie – co wybrać?
Oglądając laptopy, na przykład w RTV Euro AGD, powinniśmy również zwrócić uwagę na rozdzielczość matrycy, co jest kolejnym ważnym kryterium doboru komputera. W tym przypadku standardem jest ekran Full HD o rozdzielczości 1920 x 1080 px, zapewniający optymalną jakość obrazu, choć w najtańszych modelach wciąż można spotkać matryce HD o rozdzielczości 1366 x 768 px. Najdroższe urządzenia natomiast coraz częściej dysponują wyświetlaczami o jakości 4K, których rozdzielczość wynosi 3840 x 2160 px, przy czym polecane są one przede wszystkim do zastosowań profesjonalnych.
Następnym istotnym aspektem, jakiego nie należy pomijać przy zakupie laptopa, jest rodzaj matrycy. Najczęściej stosowane są trzy typy matryc:
- błyszcząca – zapewnia wysoką jakość obrazu i głębokie nasycenie kolorów, ale otoczenie może odbijać się na jej powierzchni, szczególnie przy mocnym słońcu;
- matowa – może nieco gorzej odwzorowywać kolory, ale jej powierzchnia jest wolna od powstawania odblasków;
- z powłoką antyrefleksyjną – łączy kluczowe cechy powłok błyszczącej i matowej, a więc oferuje dobrą jakość obrazu i umożliwia pracę nawet w ostrym świetle.
Procesor w laptopie – na co się zdecydować?
Procesor nie bez powodu nazywany jest sercem każdego komputera – to od niego bowiem w głównej mierze zależy wydajność sprzętu. Zatem zastanawiając się, jaki laptop wybrać, musimy też sprawdzić, jaki procesor znajduje się w konkretnych modelach – interesować nas powinna przede wszystkim liczba rdzeni oraz taktowanie. Urządzenia przeznaczone do zastosowań konsumenckich lub biznesowych bardzo często wyposażone są w energooszczędne, 2- lub 4-rdzeniowe układy z serii Intel Core i3, Core i5 lub Core i7 albo modele od AMD – Athlon, Ryzen 3, Ryzen 5 lub Ryzen 7. W bardziej zaawansowanych komputerach można natomiast spotkać 4-, 6- lub nawet 8-rdzeniowe procesory pracujące z wyższym taktowaniem – Intel Core oraz AMD Ryzen dodatkowo oznaczone literami H lub HK.
Jaki laptop wybrać do nauki?
Laptopy stają się niezbędnym narzędziem nie tylko do pracy, ale i nauki. Jaki laptop dla ucznia będzie odpowiedni? Najlepiej postawić na model o rozdzielczości ekranu co najmniej Full HD, pamięci RAM 8 GB oraz wyposażony w dysk SSD. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się o płynność działania najważniejszych programów, ale bez problemu uruchomimy na nim także popularną grę. Jeśli mamy wątpliwości, możemy sprawdzić ranking laptopów, w którym znajdziemy nie tylko urządzenia dla profesjonalistów, ale i modele, które sprawdzą się dla dzieci. Na pewno jednak nie warto przesadnie oszczędzać, by wkrótce nie okazało się, że system nie pozwala na instalację niektórych programów, brakuje nam pamięci RAM czy miejsca na dysku.
Jaki laptop wybrać do gier?
Choć jeszcze kilkanaście lat temu gracze brali pod uwagę wyłącznie komputery stacjonarne, coraz lepsze parametry laptopów sprawiły, że obecnie równie chętnie sięgają oni po urządzenia mobilne. Jaki laptop wybrać dla gracza? Sprzęt musi mieć przede wszystkim wydajne podzespoły, które zapewnią komfortową, płynną rozgrywkę nawet w przypadku najnowszych, zwykle wymagających tytułów. Optymalnym rozwiązaniem będzie model z 4-rdzeniowym procesorem, wydajną kartą graficzną, co najmniej 8 GB pamięci RAM oraz dyskiem SSD. Istotnym aspektem jest również matryca, która powinna wyróżniać się wysoką częstotliwością odświeżania – 120, 144 lub 240 Hz, oraz niskim czasem reakcji – na przykład 3 ms.