Co to jest Makrama i do czego służy?

Makrama to rzemiosło, które polega na użyciu naturalnego sznurka do tworzenia wzorów. Na przykład makramy można wykorzystać do produkcji koszy, pasków, szalików i wielu innych. Makrama jest zwykle tworzona za pomocą sznurka o różnej grubości i strukturze głównie ręcznie. Pod wieloma względami makrama to tradycyjne rzemiosło, które zyskało popularność w XXI wieku. Do chwili obecnej zaplatane sznurki do makramy stały się sposobem wyrażania kreatywności. Można powiedzieć, że ta technika przeżywa aktualnie swój renesans, przyciągając do siebie coraz szersze grono fanów zaplatania sznurków.

Co można zrobić z makramy?

Wiele osób tworzy makramy do swojego domu przy użyciu miękkich, naturalnych sznurków wykonanych z bawełny. Niektóre przykłady to paski i torby do przechowywania przedmiotów łapacze snów czy wiszące uchwyty na doniczki. Stosując technikę makramy, można również wykonać ciekawe ozdoby takie jak: dekoracje na choinkę, zabawki, narzuty, a nawet zasłony do domu. Istnieją również niezliczone sposoby wykorzystania makramy do kreowania niezapomnianych prezentów, począwszy od dzwonków wietrznych, przez breloczki do kluczy, a skończywszy nawet na komfortowych huśtawkach i hamakach. Zasadniczo makrama jest idealna do tworzenia niestandardowych prezentów, które pasują na spersonalizowane różnorodne okazje.

Co to jest Makrama i do czego służy? 2

Jak zrobić makramę – podstawowe węzły

Rozpoczynając przygodę z makramą, wystarczy poznać trzy podstawowe węzły.

  • Pierwszym z nich jest węzeł mocujący, którego zadaniem jest zawieszenie sznurka na drążku. W celu jego wykonania wystarczy złożyć sznurek na pół, przełożyć nad drążkiem i kolejno przewlec dwie końcówki przez powstałą pętlę zaciskając mocno cały węzeł.
  • Kolejnym węzłem jest węzeł tkacki (płaski). Jest to bardzo uniwersalne wiązanie, stosowane także do wyplatania bransoletek z muliny. Do jego wykonania potrzebujemy 4 sznurki do makramy, czyli dwa złożone na pół. Początkowo należy przepleść pierwszy nad czwartym, a następnie czwarty pod środkowymi przez pętelkę, jaka powstała na pierwszym sznurku. Zaciskamy całość i powtarzamy w odwrotnym kierunku, a więc czwarty przeplatamy pod pierwszym nad środkowymi, a pierwszy wkładamy w pętelkę wykonaną z czwartego sznurka.
  • Ostatni z węzłów to węzeł spiralny – modyfikacja węzła płaskiego. Stosowany jest głównie w wiszących kwietnikach, łapaczach snów czy do wyplatania ramion huśtawki. Tworzy się go jak węzeł płaski, z tym że zaczynamy zawsze od tej samej strony. Skoro więc rozpoczynamy od lewej ręki, to zawsze będziemy zaczynać robić pętelkę od lewej ręki.

Pamiętajmy, że makrama ma wiele zastosowań – od dekoracji domu, po tworzenie wyjątkowych prezentów. Co więcej, istnieje wiele różnych sposobów na wdrożenie tego rzemiosła w swoim codziennym życiu. Makrama to również zajęcie, które może pomóc zarówno w zrelaksowaniu się po ciężkim dniu pracy, jak i w poradzeniu sobie ze stresem. Każdy może nauczyć się robić makramę, wystarczy poznać podstawowe węzły i mieć troszeczkę samozaparcia!

Słowo od sponsora lovieczka.pl

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button