Rzeczoznawca majątkowy(w ujęciu nieruchomości)

Zgodnie z obowiązującym prawem do zadań wykonywanych przez rzeczoznawcę majątkowego należy wycena nieruchomości. Taka wycena powinna zostać przeprowadzona z zachowaniem szczególnej staranności, a także w sposób rzetelny. Szczegółowe kwestie związane z wykonywaniem zawodu rzeczoznawcy nieruchomości są regulowane przez ustawę o gospodarce nieruchomościami, w której istotną rolę pełnią zapisy odnośnie ochrony prawnej zawodu.

Rzeczoznawca majątkowy jest jednym z zawodów regulowanych, a restrykcje z tytułu wykonywania tego typu czynności nieruchomości bez posiadania zezwolenia mogą sięgać nawet 50 000 PLN.

Na terenie całego kraju działa wielu rzeczoznawców majątkowych, którzy wykonują usługi w zakresie wyceny nieruchomości. Należy do nich między innymi Barbara Włodarczyk http://www.wycenawlodarczyk.pl/, która posiada uprawnienia zawodowe nr 7282.

Rzeczoznawca majątkowy – obowiązki

Celem działań wykonywanych przez rzeczoznawcę majątkowego jest wiarygodne, rzetelne i obiektywne określenie wartości nieruchomości. Nie jest to jednak jedyny aspekt jego działalności – w zależności od aktualnych potrzeb, rzeczoznawca zajmuje się także przygotowywaniem opinii o wartości oraz analiz dotyczących opłacalności inwestycji w

Wymogi związane z wykonywaniem profesji rzeczoznawcy majątkowego nieruchomości

Jak już wspomniano, zawód rzeczoznawcy jest w Polsce zawodem regulowanym. Dlatego też, aby móc w legalny sposób realizować czynności z zakresu rzeczoznawstwa w zakresie nieruchomości, konieczne jest spełnienie m.in. następujących warunków:

  • status niekaralności z tytułu m.in. działania przeciw obrotowi gospodarczemu lub wiarygodności dokumentów,
  • pełna zdolność prawna oraz do czynności prawnych,
  • wykształcenie wyższe
  • ukończenie studiów podyplomowych ze specjalnością z zakresu wyceny nieruchomości (lub ukończenie studiów wyższych spełniających minima programowe studiom podyplomowym),
  • praktyka zawodowa w zakresie wyceny nieruchomości,
  • pozytywny wynik egzaminu sprawdzającego wiedzę na temat wyceny nieruchomości.
  • Trzeba  koniecznie pamiętać, że powyższe wymogi to nie jedyne kryteria, które należy spełnić. Ważnym aspektem jest także konieczność godnej reprezentacji zawodu podczas wykonywania obowiązków. Rozumie się przez to m.in. stosowanie się do takich zasad, jak:
  • działanie zgodne z prawem, standardami i Kodeksem Etyki Zawodowej,
  • szczególna staranność w realizacji obowiązków oraz działanie niezależne i obiektywne.

Źródło informacji: http://www.wycenawlodarczyk.pl/wycena-nieruchomosci-sosnowiec/

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button