Jak utrzymać oczko wodne w dobrej kondycji?

Oczko wodne może mieć ogromną wartość dekoracyjną, jednak należy pamiętać, że jest to również mały ekosystem, który wymaga odpowiedniej troski. Zaniechanie podstawowych czynności mających na celu utrzymanie oczka wodnego we właściwym stanie bardzo szybko spowoduje pojawienie się nieestetycznego mułu oraz glonów. Jak utrzymać oczko wodne w dobrej kondycji? Poniżej kilka wskazówek.

Oczko wodne to zazwyczaj niewielki zbiornik, w którym w wyniku zaburzenia równowagi biologicznej i niedostatecznego natlenienia, często występuje problem z samooczyszczaniem. Aby nasze oczko wodne nie zarosło glonami, niezbędne są odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Zielona, kwitnąca glonami woda z pewnością nie będzie ozdobą ogrodu, dlatego im wcześniej zaczniemy działać, tym większa szansa, że uda się uniknąć brzydko wyglądających wykwitów.

Wiosenne czyszczenie oczka wodnego

Wiosna to idealny moment na wszelkie prace porządkowe w ogrodzie. Planując kolejne zadania, nie można zapomnieć o oczku wodnym, które po zimie wymaga gruntownego oczyszczenia i przygotowania na sezon letni.

Pierwszym krokiem jest usunięcie z oczka obumarłych roślin i zasadzenie nowych. Rośliny są nie tylko ozdobą, ale dbają również o właściwy poziom tlenu w wodzie, a także stanowią schronienie dla stworzeń żyjących w zbiorniku. Sadząc rośliny, nie można zapomnieć o różnorodności gatunkowej, umieszczonej na każdej strefie głębokości. Co więcej, należy uwzględnić również, że roślinność nie może zajmować całej powierzchni oczka wodnego – minimum 1/3 powierzchni zbiornika powinna być wolna od jakiejkolwiek roślinności, dzięki czemu nie przyczyni się do zaburzenia naturalnego ekosystemu.

Wiosna to również dobry moment na oczyszczenie dna naszego oczka wodnego.

Jaki sprzęt pomoże w oczyszczaniu oczka wodnego?

Najprostszą metodą jest usunięcie zanieczyszczeń za pomocą podbieraka do liści lub drobnej siatki. Choć sposób jest dość tani, to trzeba liczyć się z tym, że będzie pracochłonny, a usunięcie z dna wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, zajmie sporo czasu.

Inną, bardziej skuteczną metodą, jest zakup specjalnego filtra i pompy. Wybierając obydwa urządzenia, trzeba kierować się przede wszystkim ich wydajnością oraz wielkością oczka wodnego. Filtrowanie oczka wodnego to jeden z najbardziej efektywnych sposobów na utrzymanie go w należytej czystości, a tym samym – uniknięcie namnażania się glonów.

Oprócz wspomnianych powyżej, dużą popularnością cieszą się środki chemiczne, tzw. algicydy, które dostępne są w sklepach ogrodniczych. Warto podkreślić, że wszelkie preparaty chemiczne powinny być używane z umiarem, ponieważ mogą hamować wzrost roślin.

Duży wybór produktów do czyszczenia oraz pielęgnacji oczka wodnego, można znaleźć w sklepie ogrodniczym Florexpol: https://florexpol.eu/55-oczko-wodne. Oprócz sprzętu do usuwania nieczystości, w sklepie nabyć można również ciekawy zbiór roślinności oraz środków do ich pielęgnacji. Skompletowanie niezbędnych gadżetów ułatwi utrzymanie oczka wodnego w należytym stanie.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button