Jak urządzić salon połączony z kuchnią, by zadbać o estetykę, nie tracąc na funkcjonalności?

Bardzo modne jest obecnie łączenie różnych pomieszczeń na jednej otwartej przestrzeni. W ten sposób tworzy się wrażenie nowoczesnego apartamentu w domu czy mieszkaniu. Najbardziej popularne jest połączenie salonu z kuchnią. W jaki sposób można to zrobić, by estetyka i funkcjonalność na tym nie ucierpiały. Oto kilka naszych propozycji.

Wykończenie ścian i podłóg – eleganckie i odporne na zaplamienia, szczególnie w strefie kuchennej

Zaczniemy od tego, co jest niezwykle istotne, a mianowicie wykończenia ścian i podłóg. Mamy do wyboru rozmaite materiały, jednak musimy wziąć pod uwagę, że z otwartej kuchni do salonu bardzo łatwo będą przenosić się zabrudzenia czy nawet tłuste plamy, zatem podłoga powinna być łatwa w czyszczeniu. Gres na wysoki połysk jest piękny. Niestety jego codzienne mycie może być dość uciążliwe. Może warto więc postawić na wersję matową. Jednak ta będzie z kolei bardziej przyciągała kurz. Co zatem nam pozostanie? Można wybrać materiał, który jest równie prestiżowy, a łatwiejszy w czyszczeniu, a mianowicie panele winylowe. Podobnie jak gresy mogą imitować wiele materiałów, zarówno kamień, jak i drewno. Na pewno ściany powinny być odporne na zaplamienia zwłaszcza w kuchni, dlatego w tym przypadku nie polecamy tapet w tej części domu. Jeśli chcesz wybrać je do drugiej, to musisz postawić na te, które można czyścić na mokro, bo mimo stosowania wyciągów będzie to nieuniknione. Zatem w części salonowej sprawdzą się tapety z włókna szklanego czy winylowe. W kuchni najlepiej postawić na farbę, która będzie zmywalna, a w miejscach szczególnie narażonych na tłuszcz, czyli w okolicach kuchenki postawić na płytę szklaną lub płytki gresowe ścienne pasujące do zabudowy kuchni i aranżacji całego pomieszczenia. Nie chodzi nawet o to, by wybierać identyczne kolory, ale by one ze sobą dobrze się komponowały.

Pamiętaj o elementach dzielących i jednocześnie łączących obydwa pomieszczenia

Jak urządzić salon połączony z kuchnią, by zadbać o estetykę, nie tracąc na funkcjonalności? 2

Są takie elementy w otwartej przestrzeni łączącej kuchnię i salon, które jednocześnie dzielą i łączą obydwa pomieszczenia. Są one niezbędne, aby wnętrze nabrało spójności. Zatem co może być takim elementem łączącym. Nader często stosowanym rozwiązaniem jest oczywiście wyspa kuchenna. Powinna mieć ona wykończenie pasujące do stylistyki części salonowej, zatem jeśli są tam meble stylizowane, z widocznymi ryflowaniami, to warto również w taki sposób wykończyć wyspę kuchenną. Jeśli z kolei jest to aranżacja na wysoki połysk, to właśnie taka wyspa kuchenna się sprawdzi. To samo dotyczy stołu jadalnianego, który także może być elementem dzielącym i łączącym zarazem. Wreszcie przedzielającymi elementami mogą być komody pokojowe i kredensy. Obydwa meble pasują bowiem zarówno do strefy kuchennej, jak i salonowej. Chcąc zdecydować się na swoisty miks estetyczny, trzeba bardzo uważać, by eklektyzm nie zmienił się w mało gustowne wnętrze przeładowane i z elementami, które wzajemnie się wykluczają.

Postaw na wysoką zabudowę kuchenną i dopasuj stylistycznie meble do salonowych

Na pewno w kuchni połączonej z salonem najlepiej sprawdza się wysoka zabudowa kuchenna, a po drugiej stronie wyspa kuchenna z blatem roboczym. Klasycznie rozmieszczone szafki dolne i górne mogą zajmować dużo miejsca i tworzyć efekt przeładowania. Zabudowa powinna być dopasowana stylistycznie do mebli salonowych. Jeśli w salonie dominują foliowane meble na wysoki połysk, to właśnie na takie warto zdecydować się w kuchni, gdy wykorzystuje się np. witryny czy szafki RTV czy komody pokojowe ze żłobieniami charakterystycznymi dla stylistyki retro, a także stylizowanymi uchwytami, to niekoniecznie zabudowa na wysoki połysk z wyfrezowanymi uchwytami będzie do nich pasować i warto o tym pamiętać.

Oświetlenie – eklektyzm czy monochromatyzm?

Warto zwrócić uwagę także na oświetlenie. Nawet tak niepozorny element może być niedopasowany. O ile w przypadku otwartej przestrzeni, gdzie kuchnia znajduje się we wnęce, a pomieszczenie ma kształt litery „L” można pozwolić sobie na wiele, o tyle na większą spójność jeśli chodzi o oprawy trzeba postawić, gdy mamy do czynienia z klasycznym prostokątnym wnętrzem. W takiej sytuacji trzeba zdecydować się czy chce się żyrandol retro , a także lampy wiszące, czy raczej nowoczesne oczka i taśmy led. Oczywiście najlepiej dopasować oświetlenie stylistycznie do mebli.

Stworzenie eleganckiego, a jednocześnie funkcjonalnego wnętrza kuchni połączonej z salonem na pewno nie należy do prostych zadań. Jednak z pomocą kilku wskazówek może się to udać.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button